Yaşı küçük kızlara bekaret testi yapmayan doktor beraat etti - Son Dakika

Yaşı küçük kızlara bekaret testi yapmayan doktor beraat etti

12.12.2019 15:27

Edirne'de cinsel istismara uğrayan yaşları 18'den küçük üç kız çocuğuna savcılık tarafından istenilen bekaret testini, kızların kabul etmemesi üzerine yapmayan doktor beraat etti.

Edirne'de cinsel istismara uğrayan yaşları 18'den küçük 3 kız çocuğuna savcılık tarafından istenilen bekaret testini, kızların kabul etmemesi üzerine yapmayan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun, 'görevi ihmal' suçundan yargılandığı davada, 'suç unsuru oluşmadığı' gerekçesiyle beraat etti.

BEKARET TESTİ YAPMAMIŞTI

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun, 2013 yılında, savcılık tarafından Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinden gönderilen 'cinsel istismar' mağduru 18 yaşından küçük 3 kız çocuğuna, genital muayene (bekaret testi) yapmadı. Kızların istememesi nedeniyle muayeneleri gerçekleştirmeyen Altun hakkında 'görevi ihmal' suçundan dava açıldı. Yapılan yargılamada Prof. Dr. Gürcan Altun, beraat etti. Ancak kararı, Lüleburgaz Savcılığı itiraz etti. Dosyayı görüşen Yargıtay Ceza Dairesi, kararı bozdu.

SUÇ UNSURU OLUŞMADIĞINDAN BERAAT

Edirne 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden yapılan yargılamanın duruşmasında, suçlanan doktor hazır bulundu. Suçlamaları kabul etmediğini tekrarlayan Prof. Dr. Altun'u mahkeme, 'suç unsuru oluşmadığı' gerekçesiyle beraat ettirdi. Mahkemenin kararını sevinçle karşılayan Prof. Dr. Gürcan Altun kendisine destek için gelenlerle birlikte, Edirne Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

'HASTA ONAMASI GEREKİR'

Hasta kabul etmediği sürece hekim muayenesinin doğru olmadığını söyleyen Altun, "Bize gönderilen insanların muayeneleri, gerek adli gerekçelerle olsun gerek kendilerinin başvurduğu tıbbi nedenler olsun mutlaka kişinin iznine bağlıdır. Yargı yargı mekanizması içerisinde, gönderilen hastanın muayene edilmesi zorunlu gibi bir algı var. Öyle bir şey yok. Hekim olarak hasta muayeneyi kabul etmediği takdirde zorlamak, hastaya ruhsal yönden zarar vermektir. Sonuçta bu ilk yargılanmam değil, suçlu olmadığım bir kez daha ortaya çıktı ve bir kez daha beraat ettim. Yaptığım uygulama, iyi hekimlik uygulaması olarak bir kez daha ortaya çıkmış oldu" dedi.

Yaşı küçük kızlara bekaret testi yapmayan doktor beraat etti
Yaşı küçük kızlara bekaret testi yapmayan doktor beraat etti
Yaşı küçük kızlara bekaret testi yapmayan doktor beraat etti
Yaşı küçük kızlara bekaret testi yapmayan doktor beraat etti
Yaşı küçük kızlara bekaret testi yapmayan doktor beraat etti
Yaşı küçük kızlara bekaret testi yapmayan doktor beraat etti

Kaynak: DHA

Son Dakika 3. Sayfa Yaşı küçük kızlara bekaret testi yapmayan doktor beraat etti - Son Dakika


YORUMLAR (22)
  • Dogu: Burda doktoru suçlamak olmaz. Doktor dogru olanı yapmış ama muayne olmayan sıkıntılı duruma düsmeli sonucda ortada dava davali var pıskolog desdekli ikna edilip muayeneye razı olmali olmuyorsada gercekten de o zaman dava düşmeliki muayne olmayan kısı gercekten iftira atıyor ola bılır. Burda doktor ceza almamali. Pıskolog ve Hakim karara baglamali dye not düsüyom. ALLAH kimseyi böyle konularla sınamasın. Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Joan Laporta, 11 yıl sonra ikinci kez Barcelona başkanlığına seçildi Bakan Koca'dan dikkat çeken 8 Mart mesajı: Kadınlar bizi bağışlasın, fedakarlıkları hak ettiği karşılığı görmedi Denetimde hamile olduğunu söyleyen kadının karnından bonzai çıktı NASA, dünyanın 1 milyar yıl sonra yok olacağını hesapladı Aylan bebeğin babasından Papa'ya sosyal medyayı ayağa kaldıran hediye! "Celladına aşık olmuş" yorumları yapıldı Meteoroloji perşembe gününü işaret etti: Kar ve yağmur geliyor Bakan Ziya Selçuk'un 'özel eğitim' paylaşımındaki görseller sosyal medyada gündem oldu TRT'nin iddialı yapımı Teşkilat, izleyenlerden tam not aldı