Son dakika Ceza Dairesi haberleri, Ceza Dairesi son dakika, son dakika Ceza Dairesi

Son Dakika Ceza Dairesi Haberleri

 • Hiranur Vakfı Davasında İstinaf Cezaları Az Buldu
  19:38 Hiranur Vakfı Davasında İstinaf Cezaları Az Buldu

  Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'nin 6 yaşında iken mürit Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirilerek cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin davada verilen hapis cezaları İstinaf tarafından az bulunarak bozuldu. İstinaf Mahkemesi, sanıklara verilen cezanın arttırılması gerektiğini belirterek dosyayı yeniden Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

 • İstanbul'da küçük kız çocuğuna cinsel istismar davasında verilen cezalar bozuldu
  18:47 İstanbul'da küçük kız çocuğuna cinsel istismar davasında verilen cezalar bozuldu

  İstanbul'da küçük yaştaki kız çocuğunun cinsel istismara uğradığı iddialarına ilişkin 3 sanık hakkında verilen cezaların bozulduğu açıklandı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, verilen cezaların usul ve esas yönünden hatalı olduğunu belirterek dosyayı yerel mahkemeye iade etti. Sanıklar, yeniden yargılanacak.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  18:12 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • AYM, Can Atalay'ın milletvekilliği düşürülmesi işleminin yok hükmünde olduğunu belirledi
  16:02 AYM, Can Atalay'ın milletvekilliği düşürülmesi işleminin yok hükmünde olduğunu belirledi

  Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP ile Can Atalay'ın avukatlarının yaptığı başvuruda, TBMM Genel Kurulu'nda TİP'ten Hatay milletvekili seçilen Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi işleminin yok hükmünde olduğunu belirledi. AYM, yapılan başvuruları değerlendirdikten sonra karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

 • CHP Milletvekili: Yargı reformu pansuman tedbirlerdir
  21 Şub CHP Milletvekili: Yargı reformu pansuman tedbirlerdir

  CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 8. yargı paketinin görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, yargı reformunun pansuman tedbirler olduğunu belirtti. Bülbül, Anayasa'nın rafa kaldırıldığı, anayasal hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı bir toplumda demokrasi ve hukuk devleti olamayacağını ifade etti.

 • Gezi Parkı Davası Sanıklarının Yargılanması Yeniden Başladı
  21 Şub Gezi Parkı Davası Sanıklarının Yargılanması Yeniden Başladı

  Osman Kavala'nın da yer aldığı Gezi Parkı olayları davasında haklarında verilen 18 yıl hapis cezası kararları Yargıtayca bozulan sanıklar Mücella Yapıcı, Ali Hakan Altınay ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin yeniden yargılanması başladı. Duruşmaya katılmayan sanıkları avukatları temsil etti. Mahkeme heyeti, Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasına ve sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar verdi.

 • Gezi Davası sanıklarının adli kontrol tedbirleri kaldırıldı
  21 Şub Gezi Davası sanıklarının adli kontrol tedbirleri kaldırıldı

  Gezi Davası dosyası kapsamında 18'er yıl hapis cezası verilen Mücella Yapıcı, Ali Hakan Altınay ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin yeniden yargılandıkları davanın duruşmasında mahkeme, sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına hükmetti. Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasına karar veren mahkeme, sanıkların yurtdışı çıkış yasağı adli kontrol şartını da kaldırdı.

 • Gezi Davası'nda adli kontrol kararları kaldırıldı
  21 Şub Gezi Davası'nda adli kontrol kararları kaldırıldı

  Gezi Davası'nda yeniden yargılanan Mücella Yapıcı, Ali Hakan Altınay ve Yiğit Ali Ekmekçi hakkında, Yargıtay'ın bozma kararına uyularak adli kontrol kararları kaldırıldı. Yapıcı, Altınay ve Ekmekçi'nin eylemleri, 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet' kapsamında değerlendirilecek.

 • Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanlık seçim sonucu açıklandı
  21 Şub Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanlık seçim sonucu açıklandı

  Yargıtay Başkanlığı, 10. Ceza Dairesi Başkanlık seçim sonucunu açıkladı. Yüksel Kocamış, aynı daire üyesi olarak başkan seçildi.

 • Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Yüksel Kocamış'ı 10. Ceza Dairesi Başkanı olarak seçti
  21 Şub Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Yüksel Kocamış'ı 10. Ceza Dairesi Başkanı olarak seçti

  Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından yapılan seçim sonucunda, Yüksel Kocamış aynı daire üyesi olarak 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi. Kırşehir doğumlu olan Kocamış, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur ve mesleğe Ankara hakim adayı olarak başlamıştır.

 • Yüksel Kocamış, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi
  21 Şub Yüksel Kocamış, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi

  Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından yapılan seçim sonucunda Yüksel Kocamış, 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi. Kocamış, 1962 doğumlu olup Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Meslek hayatına hakim adayı olarak başlayan Kocamış, çeşitli görevlerde bulunmuş ve 2011 yılında Yargıtay üyeliğine seçilmiştir.

 • Yargıtay, Altaylı ve Barıner'in cezalarını onadı
  18 Şub Yargıtay, Altaylı ve Barıner'in cezalarını onadı

  Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski istihbaratçı Enver Altaylı'ya ve Mehmet Barıner'e verilen hapis cezalarını onadı. Altaylı'ya 23 yıl 4 ay, Barıner'e ise 21 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. Altaylı'nın evinde yapılan aramada FETÖ ile ilişkili materyaller ele geçirildi.

 • Kılıçdaroğlu'na saldırı planı davası yeniden görüldü
  16 Şub Kılıçdaroğlu'na saldırı planı davası yeniden görüldü

  Kayseri'den kiraladıkları minibüsü eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı yürüyüşe katılanların üzerine sürmeyi planladıkları iddiasıyla yargılanan sanıklardan 19'u, Yargıtay'ın bozma ilamının ardından yeniden hakim karşısına çıktı.

 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İhale Davası Yeniden Görülmeye Devam Edildi
  16 Şub Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İhale Davası Yeniden Görülmeye Devam Edildi

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde bazı ihalelere fesat karıştırıldığı iddiasıyla Yılmaz Büyükerşen ve diğer sanıkların tutuksuz yargılandığı davanın Yargıtayın bozma ilamının ardından yeniden görülmesine devam edildi. Duruşmaya sanıklar katılmazken, Büyükerşen'in avukatları müvekkilinin beraatini talep etti. Mahkeme heyeti, Hazine avukatına ek rapora karşı beyanda bulunması için süre vererek duruşmayı mayısa erteledi.

 • Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in davası ertelendi
  16 Şub Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in davası ertelendi

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile 22 belediye bürokratının 'İhaleye fesat karıştırma' davası 3 Mayıs'a ertelendi.

 • Mersin Limanı'nda ele geçirilen rekor miktardaki kokain davasında verilen cezalar onaylandı
  16 Şub Mersin Limanı'nda ele geçirilen rekor miktardaki kokain davasında verilen cezalar onaylandı

  Yargıtay 10. Ceza Dairesi, Ekvador'dan Mersin Limanı'na getirilen muz yüklü konteynerlerde ele geçirilen 1 ton 300 kilogram kokainle ilgili davada şirket sahibine 30 yıl, oğluna da 27 yıl 6 ay hapis cezası verilen kararı onayladı. Daire, tutuksuz 4 sanığın beraatine karar verilen hükmü de onadı.

 • Aydın'da avukat: Kavga anını kaydetmek suç değil
  16 Şub Aydın'da avukat: Kavga anını kaydetmek suç değil

  Aydın'da avukatlık-arabuluculuk mesleğini icra eden Mahmut Oflaz, Yargıtay'ın yerleşik içtihatlarına göre kavga ve tartışma anlarının görüntü kaydının suç olmadığını belirtti. Oflaz, özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan açılan davaların pek çoğunda sanığın beraat ettiğini ve bu görüntülerin yargılama sürecinde delil olarak kullanılabildiğini ifade etti.

 • AYM'den Madımak davası kararı! Ek rapor istenecek
  15 Şub AYM'den Madımak davası kararı! Ek rapor istenecek

  Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te yakılan Madımak Oteli'nde hayatını kaybedenlerin yakınlarının bireysel başvurusunda, 'zamanaşımı' itirazlarıyla ilgili ek rapor alınmasına karar verdi.

 • Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Diğerleri Yeniden Yargılandı
  15 Şub Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Diğerleri Yeniden Yargılandı

  FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün medya yapılanmasına ilişkin 'Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım' suçundan haklarında verilen hükümler Yargıtay'da bozulan Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek'in yeniden yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Nazlı Ilıcak 5 yıl 3 ay, Ahmet Hüsrev Altan 6 yıl 3 ay, Fevzi Yazıcı ise 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılırken Yakup Şimşek ise beraat etti.

 • Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'a FETÖ'den hapis cezası
  14 Şub Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'a FETÖ'den hapis cezası

  Yargıtay'da bozulan Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek'in yeniden yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Nazlı Ilıcak 5 yıl 3 ay, Ahmet Hüsrev Altan 6 yıl 3 ay, Fevzi Yazıcı ise 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılırken Yakup Şimşek ise beraat etti.

 • FETÖ/PDY Medya Davasında Karar: Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Fevzi Yazıcı Hapis Cezasına Çarptırıldı
  14 Şub FETÖ/PDY Medya Davasında Karar: Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Fevzi Yazıcı Hapis Cezasına Çarptırıldı

  FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün medya yapılanmasına ilişkin davanın yeniden görüldüğü duruşmada, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek hakkında karar verildi. Nazlı Ilıcak 5 yıl 3 ay, Ahmet Hüsrev Altan 6 yıl 3 ay, Fevzi Yazıcı 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılırken, Yakup Şimşek ise beraat etti.

 • Hamile Eşini Öldüren Sanığa 'Haksız Tahrik' İndirimi
  14 Şub Hamile Eşini Öldüren Sanığa 'Haksız Tahrik' İndirimi

  Konya'da 6 aylık hamile eşi Sadife Yüzer'i öldüren Ali Rıza Yüzer'e verilen 23 yıl hapis cezasında 'haksız tahrik' indirimi uygulanmaması gerektiğini belirten Yargıtay kararı, Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandı. Sadife Yüzer'in ailesinin avukatı karara itiraz edecek ve dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda görüşülerek nihai karara bağlanacak.

 • İzmir'de komşuların öldürülmesi davası istinaf mahkemesine taşındı
  13 Şub İzmir'de komşuların öldürülmesi davası istinaf mahkemesine taşındı

  İzmir'in Bayraklı ilçesinde komşuların öldürülmesine ilişkin davada tutuklu sanık Ali İhsan Kılıç'a 2'si ağırlaştırılmış 3 müebbet ve 6,5 yıl, tutuksuz yargılanan ağabeyi Mehmet Kılıç'a ise farklı suçlardan verilen 31 yıl 3 ay hapis cezası, tarafların avukatları ve savcının itirazı üzerine istinaf mahkemesine taşındı. Mahkeme, talepleri değerlendirerek davanın tekrar görülmesine karar verdi.

 • İzmir'de Boşanma Aşamasındaki Eşini Öldüren Kaffar Yeğin'in Hapis Cezası Onaylandı
  09 Şub İzmir'de Boşanma Aşamasındaki Eşini Öldüren Kaffar Yeğin'in Hapis Cezası Onaylandı

  İzmir'de boşanma aşamasındaki eşi Hülya Şellavcı Yeğin'i öldüren Kaffar Yeğin'in, cinayet öncesi işlediği suçlardan yargılandığı davada verilen hapis cezası onaylandı. Yeğin'e toplamda 5 yıl 5 ay 22 gün hapis cezası verildi.

 • CHP Milletvekili Turan Taşkın Özer, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'u eleştirdi
  08 Şub CHP Milletvekili Turan Taşkın Özer, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'u eleştirdi

  CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'un Anayasa Mahkemesi'yle ilgili açıklamalarını eleştirdi. Özer, AYM'nin sorun çıkaran bir yer olduğunu ve yeni bir yasa ihtiyacı olduğunu ifade etti. Özer, Uçum'un anayasal kurumları milli olmayan ve sorun çıkaran yerler olarak nitelendirmesini şaşırtıcı bulduğunu belirtti.

 • Körfez'de Oto Yıkama Dükkanından 50 Bin Litre Akaryakıt Çalındı
  08 Şub Körfez'de Oto Yıkama Dükkanından 50 Bin Litre Akaryakıt Çalındı

  Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bir oto yıkama dükkanından tünel kazarak NATO boru hattından 50 bin litre akaryakıt çalan 5 kişi 'nitelikli hırsızlık' suçundan ayrı ayrı 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların ve NATO avukatlarının itiraz sonrası istinafa taşınıp, incelenen dosyada yeniden yargılama kararı verildi.

 • Manisa'da kadını öldüren sanığa müebbet hapis cezası
  06 Şub Manisa'da kadını öldüren sanığa müebbet hapis cezası

  Manisa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, gönül ilişkisi yaşadığı iddia edilen Canan Çeviren'i öldüren Ferhat İnne'ye verilen müebbet hapis cezasını Yargıtay'ın iki kez bozmasına rağmen onayladı. İnne, 'Kasten öldürme' suçundan indirimsiz müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

 • Zonguldak'ta 8 madencinin öldüğü faciada 9 sanığın yargılanması devam ediyor
  05 Şub Zonguldak'ta 8 madencinin öldüğü faciada 9 sanığın yargılanması devam ediyor

  Zonguldak'ta 2013 yılında meydana gelen maden faciasında 8 maden işçisi hayatını kaybetmiş, 9 sanık hakkında dava açılmıştı. Yargıtay'ın bozma kararı sonucunda 3 sanığın yeniden yargılanmasına karar verildi ve iki ayrı dava birleştirildi. Duruşmada eksikliklerin giderilmesi için erteleme kararı alındı.

 • Zonguldak'ta 2013 maden faciası davası devam ediyor
  05 Şub Zonguldak'ta 2013 maden faciası davası devam ediyor

  Zonguldak'ta 2013 yılında meydana gelen maden faciasına ilişkin 9 sanığın yargılanması devam ediyor. Faciada 8 maden işçisi hayatını kaybetmiş, 8 maden işçisi ise yaralanmıştı. Yüklenici firma yetkililerine verilen ceza Yargıtay tarafından bozulmuş ve dosya yeniden 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmiştir. Ayrıca, dönemin TTK yetkilileri de aralarında bulunan 6 sanık hakkında da dava açılmıştır.

 • DEM Parti, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için AYM'ye başvurdu
  05 Şub DEM Parti, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için AYM'ye başvurdu

  DEM Parti, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse çarptırılan Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için Anayasa Mahkemesine (AYM) başvurdu. Başvuruda, Atalay'ın milletvekilliğinin ''siyasi bir darbe'' ile düşürüldüğü savunulurken, kararın yok hükmünde olduğu belirtildi.

 • Zonguldak'ta maden faciası davasında Yargıtay kararı bozdu
  05 Şub Zonguldak'ta maden faciası davasında Yargıtay kararı bozdu

  Zonguldak'ta 11 yıl önce meydana gelen maden faciasında 8 madencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından bozuldu. Dosya, 6 üst düzey TTK yöneticisinin yargılandığı dava ile birleştirildi ve 9 sanık 'bilinçli taksirle öldürme' suçundan yeniden yargılanmaya başlandı.

 • Zonguldak'ta maden faciası davasında Yargıtay kararı bozdu
  05 Şub Zonguldak'ta maden faciası davasında Yargıtay kararı bozdu

  Zonguldak'ta 11 yıl önce meydana gelen maden faciasında 8 madencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından bozuldu. Dosya, 6 üst düzey TTK yöneticisinin yargılandığı dava ile birleştirildi ve 9 sanık 'bilinçli taksirle öldürme' suçundan yeniden yargılanmaya başlandı.

 • Kocasını öldürmekten beraat eden kadına üst mahkemeden 10 yıl hapis cezası
  04 Şub Kocasını öldürmekten beraat eden kadına üst mahkemeden 10 yıl hapis cezası

  Balıkesir'in Karesi ilçesinde kendisini ve çocuklarını ölümle tehdit ettiği gerekçesiyle kocasını öldüren kadının 'meşru müdafaa' beraat kararı bozuldu. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi, genç kadına 10 yıl 10 ay hapis cezası verdi.

 • Balıkesir'de kadının kocasını öldürme kararı bozuldu
  04 Şub Balıkesir'de kadının kocasını öldürme kararı bozuldu

  Balıkesir'in Karesi ilçesinde kendisini ve 2 çocuğunu ölümle tehdit ettiği gerekçesiyle kocasını öldürmekten tutuklanan kadının 'meşru müdafaa' çerçevesinde aldığı beraat kararı bozuldu. Genç kadın, Bursa Bölge Adliye Mahkemesince iyi hal indirimi uygulanarak 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 • Balıkesir'de Şiddet Mağduru Kadının Beraat Kararı Bozuldu
  04 Şub Balıkesir'de Şiddet Mağduru Kadının Beraat Kararı Bozuldu

  Balıkesir'de eşi tarafından şiddet gören ve ölümle tehdit edilen Rümeysa Aydın'ın, eşini öldürmesi sonucu verilen 'meşru müdafaa' beraat kararı, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozuldu. Aydın, ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

 • Balıkesir'de Şiddet Mağduru Kadının Beraat Kararı Bozuldu
  04 Şub Balıkesir'de Şiddet Mağduru Kadının Beraat Kararı Bozuldu

  Balıkesir'de eşi tarafından şiddet gören ve ölümle tehdit edilen Rümeysa Aydın'ın, eşini öldürmesi sonucu verilen beraat kararı, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozuldu. Yeniden yargılanan Aydın, ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

 • Motokurye Samet Özgül'ün katilinin cezası indirildi, aile adalet arayışını sürdürüyor
  03 Şub Motokurye Samet Özgül'ün katilinin cezası indirildi, aile adalet arayışını sürdürüyor

  Motokurye Samet Özgül'ün boğazını keserek öldüren sanığın cezasının indirilmesi üzerine aile, adalet arayışını sürdürüyor. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, sanığın pişman olduğunu beyan etmesi nedeniyle cezada indirim yapılması gerektiği değerlendirmesiyle kararı bozdu. Aile, adaletin ne zaman geleceğini sorgulayarak tepki gösterdi. Yeniden yargılama 5 Mart'ta başlayacak.

 • CHP Sözcüsü Yücel, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı Açıklaması
  02 Şub CHP Sözcüsü Yücel, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı Açıklaması

  CHP Sözcüsü Deniz Yücel, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde İstanbul'da DEM Parti ile iş birliğine ilişkin, "Şu an için böyle bir çalışmamız yok. Biz ittifakı, birlikte çalışmayı, sandıkta seçmenle yapacağız" dedi.

 • CHP'li Yücel: Depremde 130 bin canımızı yitirmişiz
  02 Şub CHP'li Yücel: Depremde 130 bin canımızı yitirmişiz

  CHP Sözcüsü Deniz Yücel, resmi rakamlara göre 6 Şubat depreminde can kaybının 50 bin 96 kişi olarak açıklandığını belirterek, "Sayın Murat Kurum, gerçek rakamı ağzından kaçırıvermese; aklımıza dahi gelmeyecek bir rakam. Depremde 130 bin canımızı yitirmişiz.

 • CHP, Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin iptali talebiyle AYM'ye başvurdu
  02 Şub CHP, Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin iptali talebiyle AYM'ye başvurdu

  CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, TİP'ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. Günaydın, Atalay hakkında kesin bir hüküm olmadığını belirterek, milletvekilliğinin düşürülmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu ifade etti. CHP, AYM'den Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde sayılmasını ve kararın iptal edilmesini talep etti.

 • CHP, Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin iptali için AYM'ye başvurdu
  02 Şub CHP, Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin iptali için AYM'ye başvurdu

  CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, TİP'ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. Günaydın, Atalay hakkında kesin bir hüküm olmadığını belirterek, milletvekilliğinin düşürülmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu. AYM'ye yapılan başvuruda, Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde sayılması ve kararın iptal edilmesi talep edildi. Günaydın, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın tarafsızlığını yitirdiğini ve kararı okumasının tesadüf olmadığını iddia etti.

 • CHP, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti ve iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu
  02 Şub CHP, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti ve iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

  CHP, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti ve iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Yüksek Mahkeme önünde yapılan açıklamada, Atalay hakkında kesin bir hüküm olmadığını belirtti. Günaydın, ayrıca eylemli İçtüzük değişikliğinin iptali talebiyle de Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu ifade etti.

 • CHP, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için AYM'ye başvuracak
  02 Şub CHP, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için AYM'ye başvuracak

  Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için bugün AYM'ye başvuracaklarını söyledi. Atalay'ın milletvekilliği, TBMM'deki mahkeme kararının okutulmasının ardından düşürülmüştü. Günaydın, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak Atalay'ın seçilme ve siyaset yapma hakkının ihlal edildiğini belirtti ve parlamento kararının Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu.

 • CHP, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunu AYM'ye bildirecek
  01 Şub CHP, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunu AYM'ye bildirecek

  CHP, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespit edilmesi istemiyle yarın Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuracak. CHP, AYM'ye Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti ve iptali ile ortaya çıkan eylemli İçtüzük değişikliğinin iptali talebiyle başvuruda bulunacak. Başvuruyu CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın AYM'ye iletecek ve başvurudan önce AYM önünde basın açıklaması yapacak.

 • CHP Milletvekili Sibel Suiçmez, Can Atalay'ın milletvekilliği düşürülme kararını okumayı engelledi
  01 Şub CHP Milletvekili Sibel Suiçmez, Can Atalay'ın milletvekilliği düşürülme kararını okumayı engelledi

  CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararının okunmasını engellemeye çalıştı. Suiçmez, mikrofonu kapatarak kararın okunmasını durdurdu ve kararın içeriğinin duyulmasını engelledi. Suiçmez'in müdahalesi sonucunda kararın tam olarak okunması ve anlaşılması mümkün olmadı.

 • CHP'li Suiçmez, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinde Yargıtay üst yazısının okutulduğunu iddia etti
  01 Şub CHP'li Suiçmez, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinde Yargıtay üst yazısının okutulduğunu iddia etti

  CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinde Yargıtay 3. Ceza Dairesi kararı yerine Yargıtayın üst yazısının okutulduğunu iddia etti. Suiçmez, bu durumu Anayasa Mahkemesi kararının kabul edilemez olduğunu söyleyen Yargıtayın üst yazısının Meclis Başkanı tarafından iade edilmesi gerektiğini belirtti.

 • Nevşehir'de Sevgilisini Bıçaklayarak Öldüren Halis Demirdaş'a Müebbet Hapis Cezası Onaylandı
  01 Şub Nevşehir'de Sevgilisini Bıçaklayarak Öldüren Halis Demirdaş'a Müebbet Hapis Cezası Onaylandı

  Nevşehir'de 2 çocuk annesi sevgilisi Pınar Can'ı bıçaklayarak öldüren Halis Demirdaş'a verilen müebbet hapis cezası, Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onaylandı. Demirdaş, kaldıkları otel odasında çıkan tartışma sonucunda Can'ı boğaz ve göğsünden bıçaklamıştı. Yerel mahkemenin verdiği karar, yapılan inceleme sonucunda usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle onaylandı.

 • CHP Milletvekili Suiçmez, Can Atalay'ın Yargıtay kararının okunmasını engellemeye çalıştı
  01 Şub CHP Milletvekili Suiçmez, Can Atalay'ın Yargıtay kararının okunmasını engellemeye çalıştı

  CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, TBMM Genel Kurulu'nda TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın Yargıtay kararının okunmasını engellemeye çalıştı. Suiçmez, katibin mikrofonunu kapatarak kararın okunmasını durdurdu.

 • Muhalefetin 'Can Atalay Kararı' İtirazını TBMM Başkanvekili Bozdağ İşleme Koymadı.
  31 Oca Muhalefetin 'Can Atalay Kararı' İtirazını TBMM Başkanvekili Bozdağ İşleme Koymadı.

  CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti, Can Atalay'ın milletvekilliğini düşüren Yargıtay kararının okutulması sırasında 'katibin konuşmasının duyulmadığı' bu nedenle Atalay ile ilgili kararın yokluğunun, bulunmadığının tespiti için TBMM Başkanlık Divanı’na başvuruda bulundu. Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, “Dün yapılan işlem Anayasa’ya uygun ve Anayasa’nın uygulaması şeklindedir ve tekemmül etmiş bir işlemdir, tamamlanmış bir işlemdir” diyerek dilekçeyi işleme almayacağını söyledi. Bozdağ’ın bu açıklamasına itirazlar üzerine usul tartışması açıldı. CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın "İki mahkeme arasında atadığınız adamlar kapışıyor utanmadan bunu sorun haline getiriyorsunuz, insan biraz utanır. Biz mi atadık AYM üyelerini, Yargıtay üyelerini? Dünyada hiçbir parlamento, üyelerinden birinin vekilliğinin bir yargı kararı ile düşürülmesini bu kadar hevesle, şevkle karşılayamaz. Bu kadar hevesle, şevkle birinin parlamentodan düşürülmesini alkışlamayın. Hiç olmazsa deyin ki 'Ayarı bozulan kantar bir gün bizi de tartar.' Herkes kendi hesabını şu anda tarih önünde veriyor" dedi.

 • TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın düşürülmesi Samsun'da protesto edildi
  31 Oca TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın düşürülmesi Samsun'da protesto edildi

  Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi Samsun'da protesto edildi. TİP Samsun İl Örgütü adına yapılan açıklamada, hukuk dışı bir karar olarak nitelendirilen olayın hesabının verileceği vurgulandı. Ayrıca, Can Atalay'ın er ya da geç serbest bırakılacağı ve Hatay halkının vekiline kavuşacağı ifade edildi. Protestoya CHP Samsun İl Başkanı ve diğer siyasi parti temsilcileri de katıldı.

 • Saadet Grubu'nun deprem önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi
  31 Oca Saadet Grubu'nun deprem önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

  Saadet Grubu'nun 6 Şubat'ta meydana gelen deprem felaketine ilişkin verdiği önerge, TBMM Genel Kurulu'nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. SP Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, deprem döneminde yaşanan istismarın önlenmesi gerektiğini belirtti. Önerinin öne alınarak görüşülmesi önerisi de reddedildi.

 • TİP Milletvekilinin Düşürülmesi Hopa'da Protesto Edildi
  31 Oca TİP Milletvekilinin Düşürülmesi Hopa'da Protesto Edildi

  Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi Artvin Hopa'da protesto edildi. Türkiye İşçi Partisi Hopa Belediye Başkan aday adayı Öznür Altınkaya, 'Türkiye'de artık bir anayasanın bulunmadığı, anayasal güvencelerin ortadan kaldırıldığı TBMM tarafından tescillenmiştir. Sanılmasın ki yılacağız, sanılmasın ki pes edeceğiz, 'öyle olsun' diyeceğiz. Biz bugün, bir kez daha yeniden başlıyoruz' dedi.

 • MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi
  31 Oca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili olarak adaletin yerini bulduğunu belirtti. Bahçeli, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayarak, hiç kimsenin bir yargı kararını yok sayma hakkı olmadığını ifade etti. Ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Anayasa Mahkemesi'nin vesayetçi tutumunu reddettiğini ve kesinleşmiş mahkeme kararının gereğini yaptığını söyledi. Bahçeli, millet iradesinin demokrasi ve hukuk namusuna sahip çıktığını vurgulayarak, anarşiye ve sokak diline teslim olmanın sadece bir hayal olduğunu belirtti.

 • MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi
  31 Oca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, Yargıtay'ın verdiği kararın adaleti sağladığını belirtti. Bahçeli, Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu vurgulayarak, Anayasa Mahkemesi'nin vesayetçi tutumunu reddettiğini ve mahkeme kararının gereğini yaptığını söyledi. Ayrıca, millet iradesinin demokrasi ve hukuk namusuna sahip çıktığını ifade etti.

 • Bahçeli: Hukukun üstünlüğü herkes için bağlayıcıdır
  31 Oca Bahçeli: Hukukun üstünlüğü herkes için bağlayıcıdır

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TİP'ten Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili açıklama yaparak, hukukun üstünlüğünün herkes için bağlayıcı olduğunu vurguladı. Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'ni darbe iddiasıyla suçladı ve TBMM'nin aldığı kararın adaleti sağladığını belirtti. Ayrıca, yeni bir Gezi provokasyonu telaffuz edenleri kınadı ve demokrasiye ve hukuka saygının önemine dikkat çekti.

 • Bahçeli'den Can Atalay yorumu: Adalet yerini bulmuştur
  31 Oca Bahçeli'den Can Atalay yorumu: Adalet yerini bulmuştur

  TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili bir değerlendirme de MHP lideri Devlet Bahçeli'den geldi. Bahçeli, "TBMM'nin dünkü birleşiminde okunmasıyla ilgili şahsın milletvekilliği düşürülmüş, nitekim adalet yerini bulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukukun üstünlüğü herkes için bağlayıcıdır" dedi.

 • MHP Genel Başkanı Bahçeli: Şerafettin Can Atalay'ın milletvekilliği düşürüldü
  31 Oca MHP Genel Başkanı Bahçeli: Şerafettin Can Atalay'ın milletvekilliği düşürüldü

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gezi Parkı davası kapsamında hüküm giymiş olan Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay hakkında Yargıtay 3.Ceza Dairesi'nin verdiği kararın TBMM'de okunmasıyla ilgili açıklama yaptı. Bahçeli, adaletin yerini bulduğunu belirtti.

 • CHP'li Günaydın: Can Atalay'ın milletvekilliği düşürülmesi siyasi bir öç alma işidir
  31 Oca CHP'li Günaydın: Can Atalay'ın milletvekilliği düşürülmesi siyasi bir öç alma işidir

  CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, TİP'ten Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin, 'Hepimiz biliyoruz ki bu dava, hukuki bir dava değildir. Bu dava siyasi bir davadır. Adeta sanıktan delile gitme yöntemi ile siyasi bir öç alma işi gerçekleştirilmektedir' dedi. Günaydın, Gezi davasıyla ilgili olarak da 'Gezi, bir direniştir; halk protestosudur. Ortaya çıkan kamu zararı ve benzer görüntülerin yargılanan arkadaşlarımızla ilişkisine dair ne bir kanıt ne de bir tanık beyanı söz konusu değildir' şeklinde konuştu.

 • Özlem Zengin: 'Bir grup milletvekili Meclis'i terörize ediyor
  31 Oca Özlem Zengin: 'Bir grup milletvekili Meclis'i terörize ediyor

  TİP'ten Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin ardından başlayan gerilim, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in Meclis'te yaptığı açıklamalarla devam etti. Zengin, bir grup milletvekilinin Meclis'i ve toplumu terörize ederek iş çıkarabileceğini düşündüğünü belirtti ve dün yapılan eylemin Anayasa'ya uygun olduğunu savundu.

 • CHP'li vekil, Can Atalay kararını okuyan Bekir Bozdağ'ı Kurtulmuş üzerinden vurdu
  31 Oca CHP'li vekil, Can Atalay kararını okuyan Bekir Bozdağ'ı Kurtulmuş üzerinden vurdu

  Gezi davası kapsamında tutuklu bulunan Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yankıları sürüyor. TBMM'deki oturumda kürsüye çıkan CHP'li Günaydın, Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş'un kararı okumamış olmasına atıfta bulunarak Bekir Bozdağ'a sert çıktı.

 • BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: Anayasa Mahkemesi Türkiye'nin karışmasına zemin hazırlıyor
  31 Oca BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: Anayasa Mahkemesi Türkiye'nin karışmasına zemin hazırlıyor

  BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararlarla Türkiye'nin karışmasına zemin hazırladığını belirterek, yeni, demokratik ve sivil bir anayasanın hazırlanıp kabul edilmesinin kesin çözüm olduğunu söyledi. Destici ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin terör örgütünün propagandasına ve yıkıcı faaliyetlerine alet edildiğini ve terör örgütüyle iş birliği yapan siyasi partileri kınadığını ifade etti.

 • Cezaevindeki Can Atalay'ın avukatları, milletvekilliğinin düşürülmesi kararının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak
  31 Oca Cezaevindeki Can Atalay'ın avukatları, milletvekilliğinin düşürülmesi kararının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak

  Cezaevinde bulunan Can Atalay'ın avukatları, milletvekilliğinin düşürülmesi kararının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak. Başvurunun gerekçesi, TBMM Genel Kurulu'nda okunan Yargıtay kararının 'yok hükmünde' olduğu iddiasıdır. Can Atalay daha önce üç kez Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuş ve hak ihlali kararı almıştı. Ancak Yargıtay, Anayasa Mahkemesi'nin kararına uymamıştı. Atalay'ın avukatları, bu nedenle yeniden Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladılar.

 • Nazlı Sinem Erköseoğlu Davası: Can Paksoy Duruşmaya Zorla Getirilecek
  31 Oca Nazlı Sinem Erköseoğlu Davası: Can Paksoy Duruşmaya Zorla Getirilecek

  Beyoğlu'nda öldürülen Nazlı Sinem Erköseoğlu davasında delil yetersizliğinden beraat eden Can Paksoy'un duruşmaya zorla getirilmesine karar verildi. İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığın duruşmaya katılması için zorla getirilmesine hükmetti ve duruşmayı erteledi.

 • Nazlı Sinem Erköseoğlu Davası: Sanık Can Paksoy Hakkında Zorla Getirme Kararı Çıkarıldı
  31 Oca Nazlı Sinem Erköseoğlu Davası: Sanık Can Paksoy Hakkında Zorla Getirme Kararı Çıkarıldı

  Beyoğlu'nda 13 yıl önce apartman boşluğunda ölü bulunan Nazlı Sinem Erköseoğlu davasında, Yargıtay'ın bozma kararı sonrasında görülen duruşmaya sanık Can Paksoy katılmadı. Mahkeme, sanık hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına karar verdi. Davanın geçmişine bakıldığında, Paksoy kardeşler hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozulmuş ve dava yeniden görülmeye başlanmıştı.

 • TİP Milletvekili Can Atalay'ın düşürülmesi Bilecik'te protesto edildi
  31 Oca TİP Milletvekili Can Atalay'ın düşürülmesi Bilecik'te protesto edildi

  Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin hakkındaki Yargıtay kararı okutularak TBMM'de düşürülmesi dün akşam saatlerinde Bilecik'te protesto edildi. TİP Bilecik İl örgütü yöneticisi Hande Güngör, 'Can Atalay er ya da geç esir tutulduğu o dört duvar arasından çıkacak. Hatay halkı vekiline kavuşacak' dedi.

 • Yargıtay, Nazlı Sinem Erköseoğlu davasında sanık Can Paksoy için zorla getirme kararı çıkardı
  31 Oca Yargıtay, Nazlı Sinem Erköseoğlu davasında sanık Can Paksoy için zorla getirme kararı çıkardı

  İstanbul'da 13 yıl önce apartman boşluğunda ölü bulunan Nazlı Sinem Erköseoğlu davasında, sanık Can Paksoy hakkında yurtdışına çıkış yasağı bulunmasına rağmen duruşmaya katılmaması üzerine zorla getirme kararı çıkarıldı. Yargıtay'ın bozma kararı sonrası görülen duruşmada, tarafların ayrıntılı beyanda bulunmak üzere süre verildi ve duruşma ertelendi.

 • Numan Kurtulmuş nerede? Meclis'in karıştığı oturumda gözler en çok onu aradı
  31 Oca Numan Kurtulmuş nerede? Meclis'in karıştığı oturumda gözler en çok onu aradı

  Tutuklu bulunan TİP Milletvekili Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi dün TBMM'yi karıştırdı. Özellikle kararı okuyan Bekir Bozdağ, eleştirilerin hedefi olurken TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un orada olmaması dikkat çekti. Kurtulmuş'un kararın okunduğu gün bir dizi ziyaret için BAE'ye gittiği öğrenildi.

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den tepki çeken paylaşım! Herkes aynı yorumu yaptı
  30 Oca CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den tepki çeken paylaşım! Herkes aynı yorumu yaptı

  Gezi Parkı davası hükümlüsü, TİP'ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay'ın vekilliği düşürülmesi sonrası TİP üyeleri birçok ilde eylem yaparken CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in ''DİSK Genel Kurulu'na davetlerini ileten DİSK heyetiyle vergide adaleti konuştuk.'' notuyla yaptığı paylaşım tepki çekti. Bazı vatandaşlar, CHP lideri Özel'in paylaşımının altına ''Gündeminiz pek hızlı değişmiş'', ''Gündem bu mu?'' gibi yorumlar yaptı.

 • Bozdağ'a kitapçık fırlatan CHP'li vekil Bankoğlu: Anayasa'yı gösterecektim ama dayanamadım
  30 Oca Bozdağ'a kitapçık fırlatan CHP'li vekil Bankoğlu: Anayasa'yı gösterecektim ama dayanamadım

  Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi kararını okuyan Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ'a Anayasa kitapçığı fırlatan CHP'li vekil Aysu Bankoğlu yaşananları anlattı. Bankoğlu ''Planlı bir şey değildi. Anayasa'yı göstermeye gittim ama dayanamadım, fırlattım'' diye konuştu.

 • Gökhan Zan'dan ''Can Atalay'' tepkisi: Hataylılar bunu affetmeyecek
  30 Oca Gökhan Zan'dan ''Can Atalay'' tepkisi: Hataylılar bunu affetmeyecek

  TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi sonrası eski futbolcu Gökhan Zan'dan sert tepki geldi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Zan, ''Hatay'ı deprem değil, Anayasa'yı yok sayanlar canlarımızı öldürdü. Biz Hataylılar bunu, bu hukuksuzluğu, sahipsiz bırakılmayı asla affetmeyecektir.'' dedi.

 • İzmir Barosu, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesini protesto etti
  30 Oca İzmir Barosu, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesini protesto etti

  İzmir Barosu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesini protesto etti. Baro önünde düzenlenen eyleme TİP, demokratik kitle örgütleri ve yurttaşlar destek verdi. Baro Başkanı Sefa Yılmaz, yargı darbesine boyun eğmeyeceklerini ve Can Atalay'ın halkın vekili olduğunu belirtti.

 • İYİ Parti Sözcüsü Zorlu: Hukuk Devleti İlkeleri İhlal Edildi
  30 Oca İYİ Parti Sözcüsü Zorlu: Hukuk Devleti İlkeleri İhlal Edildi

  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi ve Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararına uymaksızın hukuk aleminde yoklukla malul olan ve uluslararası hukuk ilkeleri çerçevesinde izahı mümkün olmayan bir karara imza atarak bu hukuksuzluğun aracısı olduklarını söyledi. Zorlu, Türk yargı sistemindeki iki başlılığın hukuk devleti ilkelerini açıkça ihlal ettiğini belirtti ve İYİ Parti olarak hukuk ve demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

 • CHP ve TİP, milletvekilliği düşürülen Can Atalay için eylem başlattı
  30 Oca CHP ve TİP, milletvekilliği düşürülen Can Atalay için eylem başlattı

  TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi sonrası Meclis'teki gerginlik sokağa da yansıdı. CHP ve TİP, alınan karara tepki olarak eylem çağrısı yaptı. Çağrı sonrası İstanbul ve İzmir'de karara tepki gösteren gruplar eylem başlattı.

 • Erkan Baş'tan Can Atalay'ın vekilliğini düşüren kararı okuyan Bozdağ'a çok sert sözler
  30 Oca Erkan Baş'tan Can Atalay'ın vekilliğini düşüren kararı okuyan Bozdağ'a çok sert sözler

  Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşmesine yol açan karar bugün Adalet Bakanı ve Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ tarafından Meclis'te okundu. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, kararın okunması öncesi Bekir Bozdağ'a "Mafya da böyle yapar, bazen suçlu olduğunu bildiklerini yanlarında tutarlar ve en pis işleri onlara yaptırırlar. Türkiye'de adaleti katleden Bekir Bozdağ'a yaptırırsın bunu ancak" sözleriyle tepki gösterdi.

 • TİP'li Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi dünya basınında geniş yer buldu
  30 Oca TİP'li Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi dünya basınında geniş yer buldu

  Gezi Parkı davası hükümlüsü, TİP'ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay'ın milletvekilliği düşürüldü. Türkiye'de gündem olan gelişme uluslararası basında da geniş yankı uyandırdı. Reuters gelişmeyi "Türk parlamentosu hapisteki muhalif milletvekilinin statüsünü düşürdü" başlığıyla duyururken Al-Arabiya gazetesi ise Türk parlamentosunun, hapsedilmiş olan muhalefet milletvekilini görevden aldığını yazdı.

 • Muğla'da Kaza Sonucu Ölen Lise Öğrencisinin Davası Yeniden Yargılanacak
  30 Oca Muğla'da Kaza Sonucu Ölen Lise Öğrencisinin Davası Yeniden Yargılanacak

  Muğla'da yolun karşısına geçmeye çalışırken otomobil tarafından çarparak ölümüne neden olan sürücüye verilen para cezası, istinafta bozulması sebebiyle yeniden yargılanacak. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi, verilen cezayı az bularak sanığın yeniden yargılanmasına karar verdi. Ailesinin avukatı, karara itiraz ederek bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme suçlamasıyla yeniden yargılama talep etti. Dosya Muğla 3. Asliye Ceza Mahkemesine geri gönderildi ve ailenin adaletin yerini bulması için süreci takip edeceği belirtildi.

 • Vekilliği düşürülen Can Atalay'dan ilk mesaj: Ülkem adına endişe duyuyorum
  30 Oca Vekilliği düşürülen Can Atalay'dan ilk mesaj: Ülkem adına endişe duyuyorum

  Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi'nin hakkında verdiği kararın TBMM Genel Kurulu'nda okunmasıyla vekilliği düşürülen Can Atalay'dan ilk mesaj geldi. Atalay sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ''Kuralsızlığın egemen olduğu bu halin memlekete vereceği zararlardan ülkem adına endişe duyuyorum. Peki onlar 'bitti' dediler diye ben görevimi yapmaya çalışmaktan geri mi duracağım? Asla'' ifadelerini kullandı.

 • Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin ardından TİP ve CHP'den eylem çağrısı
  30 Oca Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin ardından TİP ve CHP'den eylem çağrısı

  Gezi Davası'nda tutuklu bulunan Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Türkiye İşçi Partisi ve CHP'den eylem çağrısı geldi. TİP'den yapılan açıklamada, ''Biz bugün bir kez daha yeniden başlıyoruz. Yılmayacağız, pes etmeyeceğiz! Can Atalay özgürlüğüne kavuşacak, Hatay halkı vekiline kavuşacak!'' denilirken, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de bugün Beşiktaş'ta düzenlenecek eyleme katılım çağrısında bulundu.

 • İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu'dan Can Atalay açıklaması
  30 Oca İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu'dan Can Atalay açıklaması

  İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, TİP Milletvekili Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin açıklama yaptı. Zorlu, ''Türk yargı sisteminde iki başlılık yaratan bu kararın verilmesi ve kararın da millet iradesinin tecelligahı olan TBMM'de okunmasıyla birlikte hukuk devleti ilkeleri açıkça ihlal edilmiştir. İYİ Parti olarak tüm farklılıklarımıza rağmen her bir vatandaşımız için hukuk ve demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.'' dedi.

 • Can Atalay'ın Milletvekilliği Düştü.
  30 Oca Can Atalay'ın Milletvekilliği Düştü.

  TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, cezaevindeki Milletvekili Can Atalay hakkındaki hüküm ile ilgili Yargıtay’dan gelen yazıyı TBMM Genel Kurulu’nda okuttu. Yazının okunması ile Atalay’ın milletvekilliği; Anayasa Mahkemesi’nin iki kez verdiği hak ihlali kararına rağmen düştü. CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, “Bu sorun Meclis’in onuru ve saygınlığı ile alakalı bir konudur. Bu karar bundan böyle Anayasa Mahkemesi’nin dilediğiniz kararlarına uymama özgürlüğünü size verir ki, bu andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti’ne de laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti nitelemesi maalesef yapılamaz” tepkisini gösterdi. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş ise “Öldürseniz de vekilliğimizi düşürseniz de size asla boyun eğmeyeceğiz. Elinizden geleni ardınıza koymayın” dedi.

Advertisement