Singapur'da Zoom uygulaması üzerinden ders anlatılması cinsel içerikli görüntüler nedeniyle yasaklandı - Son Dakika
BBC

Singapur'da Zoom uygulaması üzerinden ders anlatılması cinsel içerikli görüntüler nedeniyle yasaklandı

Singapur'da video konferans uygulaması Zoom üzerinden ders yapılması yasaklandı. Hükümet bu kararı, 39 ortaokul birinci sınıf öğrencisinin katıldığı bir coğrafya dersinin hack'lenmesi ve ekranlarda müstehcen görüntülerin belirmesi, ardından da iki bilgisayar korsanının öğrencilerden üstlerini açmalarını istemesinden sonra aldı.

Okulların Çarşamba günü kapatıldığı Singapur'daki olayda Singapurlu olmadıkları söylenen iki bilgisayar korsanının müstehcen sözler söylemesinden sonra öğretmenin dersi hemen durdurduğu belirtildi.

BİR ANNE ORTAYA ÇIKARDI

Singapur Eğitim Bakanlığı, olayla ilgili inceleme başlatıldığını, soruşturma sonuçlanıncaya kadar okullarda uygulamanın yasaklandığını duyurdu. Olay bir öğrencinin yaşananları annesine söylemesi ve annenin de yerel basına konuşmasıyla duyuldu.

"DERİN ÜZÜNTÜ DUYDUK"

Zoom sözcüsü BBC'ye yaptığı açıklamada "Bu tür olayların yaşanmasından derin üzüntü duyduk" dedi. Sözcü, yakın bir zaman önce uygulamanın varsayılan ayarlarının değiştirildiğini belirtti.

Buna göre toplantıyı organize eden kişinin katılımcıları onaylayabilmesi için bekleme odası özelliği varsayılan ayarlara dahil edildi. Ayarlarda sadece toplantıyı organize eden kişi ekranını paylaşabiliyor.

ABD'DE DE BENZER OLAYLAR YAŞANDI

ABD'nin Utah ve Pensilvanya eyaletlerinde son iki hafta içinde benzer olaylar yaşanmıştı. Geçen hafta Utah'da 50 kadar ilkokul öğrencisinin katıldığı bir derste ekranda cinsel içerikli görüntüler belirmiş, bundan bir hafta önce de Cumhuriyetçi Parti'nin eyalet toplantısında cinsel içerikli video izletilmişti. Pensilvanya'da da bir okulun dersi ve yerel yönetim toplantısı hedef alınmıştı.

GÜNDE 200 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ KULLANIYOR

2013'ten beri kullanılan Zoom uygulaması koronavirüs salgınından sonra popüler hale gelmişti. Geçen yıla kadar uygulamanın bir gündeki en yüksek kullanıcı sayısı 10 milyondu. Mart'tan itibaren bu sayının 200 milyonu aştığı belirtiliyor.

Singapur'da Zoom uygulaması üzerinden ders anlatılması cinsel içerikli görüntüler nedeniyle yasaklandı
BBC

Son Dakika

20 cariyesiyle lüks otele kapanan Kral yaptığıyla tartışma yarattı Trump, polis tarafından boğularak öldürülen George Floyd hakkında ilk kez konuştu Salgın dönemindeki en ilginç olay! Cenazesinden bir ay sonra evine döndü ABD'de sular durulmuyor! Dün başlayan protestolar, yağmalamayla devam ediyor İngiltere'de ilk kez başörtülü bir kadın hakim oldu Yunanistan, halkını koronavirüsten korumak için verem aşısını deniyor ABD Başkanı Trump "Kapatırım" dediği Twitter'dan yeni tweet attı ABD'de "siyahi ırkçılık" bitmiyor! Skandal görüntü sonrası sokaklara dökülen halk polisle çatışıyor Ukrayna'da Türk turistler, "en cömert turist" seçildi Hastanenin kapısında 3 aydır böyle bekliyor! Sebebi yürek yaktı ABD'de polisin boğarak öldürdüğü siyahi genç olayında yeni görüntüler ortaya çıktı Cani baba, 35 yaşındaki kişiye kaçan 13 yaşındaki kızının uykudayken kafasını kesti Son Dakika: NASA'nın 9 yıl sonra düzenleyeceği ilk insanlı uzay seferi 30 Mayıs'a ertelendi Japon hükümeti turizmi canlandırmak için tatile çıkacak vatandaşlarına günlük 1.250 lira verecek ABD'de polis şimdi de siyahi bir kadını yumrukladı