1. Haliç Genç Edebiyat Günleri" Başladı - Son Dakika

1. Haliç Genç Edebiyat Günleri" Başladı

20.05.2015 15:56
1. Haliç Genç Edebiyat Günleri" Başladı

Genç yazarlarla okurları bir araya getirecek "1. Haliç Genç Edebiyat Günleri" başladı.

Genç yazarlarla okurları bir araya getirecek "1. Haliç Genç Edebiyat Günleri" başladı.

Caferpaşa Kültür Merkezi'ndeki açılışta konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, kültürel projelerin bütününün birbirlerinin tamamlayıcısı ve destekleyicisi olduğunu söyledi.

Bilgili, "Bizlerin, yeni Türkiye'yi inşa etmek gibi bir derdi var. Tabii bu yeni Türkiye kavramını siyasi anlamdan öte kültürel anlamda kullanıyorum. Kültürel anlamda yeni Türkiye'yi inşa etmek için de en önemli iş, yeni yeteneklerin keşfi ve bu yeteneklerin gelişebileceği bir ortam hazırlamaktır. Bu anlamda bu proje çok işlevsel. Kültürel bakımdan bir inşa söz konusu olmadan yeni bir Türkiye inşa etme şansımız yoktur" diye konuştu.

Festivalin onur konuğu yazar Atasoy Müftüoğlu ise genç yazarlara tavsiyelerde bulunarak, "Bizim genç arkadaşlara tavsiyemiz, çağrımız var. Diyoruz ki bize gelmeyin, kendinize gelin. Düşünmeye, üretmeye, bağımsız olmaya, kendiniz olmaya cesaret edin. Hiçbir statükoya boyun eğmeyin. Taşralılığın sınırlarını aşın" dedi.

Müftüoğlu, içinde yaşanılan tarihsel dönemin dinamiklerine nüfuz etmek gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bugün halen İslam dünyasında, Türkiye'de İslami düşünce hayatının, kültür hayatının, sanat-edebiyat hayatının ve dini hayatın kullandığı dil, zamana, tarihe ve akla hitap etmiyor. Onun için kullandığımız dilin bugünün dünyasında bir yankısı olmuyor. Bunun özellikle genç kuşaklar tarafından bilinmesi gerekir. Bugün özellikle genç yazarların ve şairlerin bu konular etrafında derinlikli çözümlemeler yapması gerekir. Çünkü yazar olmak demek sorumlu olmak demektir."

Kendi dönemine ilişkin eleştirilerde de bulunan Müftüoğlu, "Bizim kuşaklar maalesef gereği gibi tarihe tanıklık etmediler. Çünkü bizim kuşaklarda benmerkezcilik sorunu vardı. Her türlü bencilliğin putperestlik olduğu gereği gibi konuşulmadı. O bakımdan bizim dönemimizdeki ustalar varlıklarıyla bizim ufkumuzu kapattılar. Biz hiç kimsenin ufkunu kapatmamalıyız" ifadelerini kullandı.

Her gün farklı dalda yapılacak etkinlikler kapsamında öykü, şiir, deneme ve roman atölyeleri düzenlenecek.

Necati Mert, usta öykücü statüsüyle bugün Eyüp Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilecek Genç Öykü Atölyesi'ne katılacak.

Turan Koç, Eyüp İmam Hatip Lisesi'nde usta şair olarak yarın düzenlenecek Genç Şiir Atölyesi'nde yer alacak.

Sadık Yalsızuçanlar, 22 Mayıs'ta Rami Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilecek Genç Deneme Atölyesi'nde deneme üzerine konuşacak.

Caferpaşa Kültür Merkezi'nde yapılacak Genç Roman Atölyesi'nde ise Sevinç Çokum usta romancı olarak bilgilerini paylaşacak.

Etkinlik, 23 Mayıs'ta sona erecek.

YORUMLAR
500
Türkiye, Akdeniz Oyunları'nın 8'inci gününde madalya sıralamasında liderliğini korudu Türkiye, Akdeniz Oyunları'nın 8'inci gününde madalya sıralamasında liderliğini korudu 2. Türkiye Denizcilik Zirvesi sona erdi 2. Türkiye Denizcilik Zirvesi sona erdi Babacan, İkinci Mitingini Gebze'de Yaptı: 'Türkiye'nin Yıldızını Parlatacağız, Söz Veriyorum. Biz Söz Verince Tutarız' Babacan, İkinci Mitingini Gebze'de Yaptı: 'Türkiye'nin Yıldızını Parlatacağız, Söz Veriyorum. Biz Söz Verince Tutarız'
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 1. Haliç Genç Edebiyat Günleri' Başladı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement