"Altın Artemis" İçin Yarışacak Filmler - Son Dakika
Kültür Sanat

"Altın Artemis" İçin Yarışacak Filmler

"Altın Artemis" İçin Yarışacak Filmler

10 film, Ezel Akay, Işık Yenersu, Murat Özer, Rıza Sönmez ve Uğur İçbak'tan oluşan jürinin karşısına çıkacak.

02.04.2012 11:12
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İlk filmlerin dikkat çektiği yarışmada 10 film, Ezel Akay, Işık Yenersu, Murat Özer, Rıza Sönmez ve Uğur İçbak'tan oluşan jürinin karşısına çıkacak.

21-28 Nisan 2012 tarihleri arasında, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Kalkınma Ajansı destekleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle 11 yıl sonra yeniden hayata geçirilecek olan 12.Uluslararası İzmir Film Festivali'nde yarışacak filmler ve jüri üyeleri belli oldu.

FESTİVAL JÜRİSİ

Yönetmen Ezel Akay, Oyuncular Işık Yenersu ve Rıza Sönmez, Sinema Yazarı Murat Özer ve Görüntü Yönetmeni Uğur İçbak'ın jüriliğinde yapılacak yarışmaya 10 film katılıyor.

ULUSAL YARIŞMA'DA İLK FİLMLER DİKKAT ÇEKİYOR...

2011-2012 yapımı filmlerin katılabildiği Ulusal Film Yarışması'nda ilk filmler dikkat çekiyor: F. Serkan Acar'ın idealleri ve duyguları arasında sıkışıp kalan 20'li yaşlarının başındaki Kemal'in yaşadıkları üzerinden 90'lar Türkiye'sini ve öğrenci hareketlerini canlandıran filmi "Aşk Ve Devrim" (2011), Orçun Benli'nin 12 Eylül askeri darbesi sırasında geçen ve yaşanan bir dizi yanlışlıklar komedisi sonucu kendilerini siyasi mahkumlarla birlikte aynı cezaevinde bulan beş evsizin yaşadıklarını anlatan filmi "Bu Son Olsun" (2012), Cemil Ağacıkoğlu'nun Yusuf'un hikayesini takip ederek kadın-erkek ilişkilerine hüzünlü bir bakış getiren filmi "Eylül" (2011), M. Tayfur Aydın'ın oğlu ve torunuyla birlikte 20 yıl önce göçe zorlandıkları için terk ettikleri Batman'a doğru yola çıkan 80 yaşındaki bir kadının trajedisini anlatan "İz" (2011): Atilla Cengiz'in ikisi de farklı coğrafyalardan ama benzer evlat hasreti ve korumacılığı ile yola çıkan iki babanın dramatik öyküsünü anlatan filmi "Oğul" (2011): Fırat Çağrı Beyaz'ın yönettiği ve Kıbrıs sorununun barışçıl bir biçimde çözülmesi yönünde düşünmeye davet eden "Ölü Bölgeden Fısıltılar" (2012) ve Çiğdem Vitrinel'in kocası tarafından aldatılan bir kadının yıllardır yaşadığı 'güven' duygusunu kaybedişini anlattığı "Geriye Kalan" (2011) yarışmalı bölümün 'ilk filmler'i olacak. Ruhi Karadağ'ın "Simurg"u (2011) ise yarışmalı bölümün tek belgeseli ve 1996'da Türkiye cezaevlerinde F-tipi hücre uygulamasına karşı başlatılan ölüm orucu eylemine katılan altı arkadaşın yıllar sonra buluşmalarını anlatıyor.

Yarışmada ayrıca; Tolga Örnek'in iki istihbaratçının Türkiye'yi kaosa sürükleyecek acımasız bir saldırıyı önlemek için verdikleri mücadeleyi anlatan filmi "Labirent" (2011) ve Ümit Ünal'ın apayrı şeylere inanan dört kişiyi bir evin içinde, yarım gün gibi kısa bir sürede adalet konusunda gerilimli bir sorguya tabi tutan filmi "Nar" (2011) da bölümün öne çıkan iki filmi…

ÂLİM ŞERİF ONARAN'IN ADINA ÖZEL ÖDÜL

Yarışmalı bölümde ayrıca Âlim Şerif Onaran Akademi Ödülü de verilecek. Oğuz Onaran, Oğuz Adanır ve Mutlu Parkan'dan oluşan Akademi Jürisi'nin belirleyeceği bir kategoride ve bir filme verilecek bu ödül, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü kurucu hocası ve Türkiye'nin ilk sinema profesörü olan Âlim Şerif Onaran'ın adını taşıyor.

ULUSLARARARASI İZMİR FİLM FESTİVALİ - ULUSAL YARIŞMA FİLMLERİ

• AŞK VE DEVRİM - Serkan Acar

• BU SON OLSUN - Orçun Beli

• GERİYE KALAN - Çiğdem Vitrinel

• EYLÜL - Cemil Ağacıkoğlu

• İZ - M. Tayfur aydın

• LABİRENT - Tolga Örnek

• NAR - Ümit Ünal

• OĞUL - Atilla Cengiz

• ÖLÜ BÖLGEDEN FISILTILAR - Fırat Çağrı Beyaz

• SİMURG - Ruhi Karadağ

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 'Altın Artemis' İçin Yarışacak Filmler - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu
  01:41 Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu

  Beyköy Belediyespor'un süper amatör lig şampiyonluğunu kutlamak için kente gelen Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu. Beyköy Belediyespor Düzce Süper Amatör Ligi'ni şampiyon olarak tamamladı. Belediye başkanı seçilen Fatih Ocak, takımın şampiyonluğunu kutlamak için ünlü türkücü Ali Kınık'ı şehre getirdi. Önce kemençe ile horon oynayan Beyköylüler daha sonra Ali Kınık'ın türkülerine eşlik etti. Özellikle 'Turan ordusu', 'Yalnız Değilsin' ve 'Kurtlar Sofrası' türküleri Beyköylülerden tam not aldı.

 • Moein konserinde gerginlik
  01:32 Moein konserinde gerginlik

  İran'a giriş yasaklı ünlü şarkıcı Moein'in konseri öncesinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde gerginlik yaşandı. Binlerce İranlı turist, konserin yapılacağı salona akın etti ve güvenlik güçleriyle tartışmalar yaşandı. Konser öncesinde organizasyonun zayıf kalması nedeniyle İranlı turistler salona dalarak camları ve kapıları kırdı.

 • Emircan İğrek, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda sahne aldı
  22:29 Emircan İğrek, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda sahne aldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda şarkıcı Emircan İğrek, Adana'da sahne aldı. Kentte 12. kez düzenlenen karnaval, 200'den fazla kültürel, sanatsal ve sportif etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Merkez Park'ta düzenlenen konserde İğrek, sevilen şarkılarını seslendirdi ve seyirciler de parçalara eşlik etti. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Çocuklar İçin Etkinlikler Düzenlendi
  18:59 Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Çocuklar İçin Etkinlikler Düzenlendi

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Adana'da düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda çocuklar için tiyatro, oyun, yarışma, panayır ve atölye çalışmaları gibi birçok etkinlik düzenlendi. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek ve 200'den fazla kültürel, sanatsal ve sportif etkinliğe ev sahipliği yapacak.

 • TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı
  18:09 TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı

  Türk halk müziğinin sevilen sesi, TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan(82), Muğla'nın Bodrum ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Günhan, kansere 4. kez yakalanmasının ardından hayatını kaybetti. Cenaze törenine sanatçı dostları, TRT'nin eski yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 • Diyarbakır'da Saint George Kilisesi ve Çardaklı Hamamı'nın restorasyon çalışmaları devam ediyor
  17:33 Diyarbakır'da Saint George Kilisesi ve Çardaklı Hamamı'nın restorasyon çalışmaları devam ediyor

  Diyarbakır'da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Saint George Kilisesi ile tarihi Çardaklı Hamamı'ndaki restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kilisenin restorasyonu Sur Kültür Yolu Festivali'ne kadar tamamlanmayı hedeflerken, hamamın gastronomi amaçlı hizmet vermesi planlanıyor.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Bodrum'da Defnedildi
  16:57 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Bodrum'da Defnedildi

  Muğla'nın Bodrum ilçesinde kanser tedavisi gören Türk Halk Müziği ve TRT sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın cenazesi Bitez Mezarlığı'nda toprağa verildi. Törene sanatçının ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı. Müzisyen Bora Gencer, Günhan'ın bugün doğum günü olduğunu belirterek duygularını paylaştı. Rıfat Kurt ise önemli bir ismi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti. Günhan'ın oğlu Ozan Günhan ise desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 • Yüzyıllara meydan okuyan Seyyit Battal Gazi Külliyesi
  16:55 Yüzyıllara meydan okuyan Seyyit Battal Gazi Külliyesi

  Eskişehir'de Bizans İmparatorluğu döneminde yapıldığına inanılan Seyyit Battal Gazi Külliyesi'nin güzellikleri dron ile havadan kayıt altına alındı. Seyitgazi İlçesi'nde bulunan külliyenin havadan görüntülenen manzaraları kartpostallık kareler oluşturdu. Tarihi külliye, geçmişe merakı olan turistler için gezilecek önemli bir nokta olarak varlığını sürdürüyor.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın Son Yolculuğu
  16:26 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın Son Yolculuğu

  TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan, kanser hastalığına yenik düşerek Bodrum'da toprağa verildi. Günhan'ın cenaze törenine ailesi, sanatçı dostları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Advertisement