Ankara'nın Baharı Müzikle Daha Güzel - Son Dakika
Kültür Sanat

Ankara'nın Baharı Müzikle Daha Güzel

Ankara\'nın Baharı Müzikle Daha Güzel

Ankara ile Özdeşleşen ve Çeyrek Asrı Geride Bırakan, Uluslararası Ankara Müzik Festivali 27. Yılını Büyük Bir Coşkuyla Kutluyor.

21.03.2010 01:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ankara ile özdeşleşen ve çeyrek asrı geride bırakan, Uluslararası Ankara Müzik Festivali 27. yılını büyük bir coşkuyla kutluyor.

11 ülkeden 350 sanatçının katılımı ile gerçekleşecek olan festival, 5-30 Nisan tarihleri arasında Başkent’i sallamaya hazırlanıyor.

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali 27. yılını birbirinden farklı etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor.

Ankaralılara nisan ayı boyunca müzik ziyafeti yaşatmaya hazırlanan festivale, 11 ülkeden 350 sanatçı katılacak.

Uluslararası bir çok sanatçı katılıyor

Başkent’in 26 yıldır dolu dolu yaşanan sanatsal bahar geleneğinin gençlere yönelik yedi etkinliği ise, Vakfın Türkiye temsilcisi olduğu Uluslararası Dünya Gençlik Müzik Örgütü (JM Türkiye) çatısı altında gerçekleştirilecek.

Caz akşamları

Türk sanatçıların yanı sıra Fransa, Rusya, İsrail, Bulgaristan, Litvanya, Almanya, Japonya Avusturya, Kore, İspanya ve Finlandiya’dan uluslararası birçok sanatçının ve grubun katılımıyla gerçekleşecek olan festival tınıları, 5-30 Nisan tarihleri arasında Başkent’i sallayacak.  Festival Tanıtım Koordinatörü Pınar Alpay Yüksel, “Bu seneki festivalimiz 24 etkinlikle 11 ülkenin sanatçılarını ağırlayacak. Klasik müzik ağırlıklı olmakla beraber, mim, dans gösterileri ve caz akşamları da festivalimizde yerini alacak” dedi.

Festivalin ünlü konukları

FESTİVALİN konukları arasında; piyanist Hande Dalkılıç, sihirli flüt Şefika Kutluer de bulunuyor. Dünyaca ünlü sanatçılardan ise, vurmalı sazlar, dans ve adrenalin tutkunları için Mayumana Ritm Dans Topluluğu, Kübalı vokal topluluğu Cuban Vocal Sampling, İspanyol gitarist Pedro Navarro, klarnet sanatçısı Ronald Van Spaendonck da festivalin konukları olacak.

Festival biletleri dün satışa çıktı

27. Uluslararası Ankara Müzik Festivali her yıl olduğu gibi senfonik konserle başlayacak. Son üç yılın açılış konserini veren Erol Erdinç yönetimindeki Hacettepe Senfoni Orkestrası’nın solisti piyanist Laure Favre-Kahn festivalin açılışını yapacak. Festivalin kapanışı ise, şef Klaus Weise ve keman sanatçısı Rebekka Hartman ile Bilkent Senfoni Orkestrası’nın birlikte vereceği konser ile sona erecek.  Festival biletleri dünden itibaren Biletix’te satışa sunuldu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Ankara'nın Baharı Müzikle Daha Güzel - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak
  01:09 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak

  Paramount Pictures, ABD'de düzenlenen bir etkinlik kapsamında Star Trek serisini canlandırmayı planladığını açıkladı. Film serisinin geleceğine ilişkin yapılan açıklamada, 2025 yılında vizyona girecek yapımın orijinal hikayeye odaklanacağı söylendi. Paramount, Star Trek 4 filminin geliştirme sürecinin devam ettiğini belirtti. Ancak öte yandan stüdyo, 'Star Trek Origin Story' adını taşıyan yeni bir yapıma da başlayacaklarını duyurdu. Filmin Toby Haynes tarafından yönetileceği ve yapımcılığını ise J.J. Abrams üstleneceği bildirildi. Yeni film, Starfleet ve Federation'ın 22. yüzyılın ortalarındaki hikayesini anlatacak.

 • Pamukkale, gece müzeciliği projesiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı
  22:39 Pamukkale, gece müzeciliği projesiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı

  Pamukkale, Travertenleri ve Hierapolis antik kentiyle birlikte gece müzeciliği projesi kapsamında tamamlanan ışıklandırma projesiyle artık hava karardıktan sonra da ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan ören yerinde oluşturulan LED aydınlatma sistemi sayesinde Pamukkale, gece ziyaret edilebilen ikinci ören yeri olmuştur. Bu sayede ziyaretçi sayısının artması beklenmektedir. Bayram tatili sırasında gece de ziyarete açılan Pamukkale, birçok ziyaretçisine sürpriz yaşatmıştır.

 • Sakin kent Safranbolu binlerce turisti ağırladı
  19:32 Sakin kent Safranbolu binlerce turisti ağırladı

  UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve 'En iyi korunan 20 kent' arasında bulunan tarihi Safranbolu, Ramazan Bayramı'nda yerli ve yabancı turist akınına uğradı. Safranbolu'da trafik ve insan yoğunluğu yaşanırken esnaf da çifte bayram yaşadı. Lokumcusundan Safran satıcısına kadar tarihi kentin simgesi Safranlı ürünlerin satışını yapan esnaf yoğunluktan oldukça memnun kaldı.

 • Amasra, Bayramda Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaştı
  19:08 Amasra, Bayramda Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaştı

  Amasra, 3 günlük bayram sürecinde yaklaşık 60 bin araç ve 200 bini aşkın misafir ağırladı. İlçe, önceki yıllarda 3-4 günde ağırladığı ziyaretçi sayısını bu yıl bir günde ağırladı.

 • Tuzla'da Ramazan Bayramı Coşkusu
  18:03 Tuzla'da Ramazan Bayramı Coşkusu

  Tuzla Belediyesi, Ramazan Bayramı kapsamında bir dizi etkinlik düzenleyerek Tuzlalıları bir araya getirdi. Tuzla Belediye Başkanı Av. Eren Ali Bingöl, bayramın merhamet, sevgi ve barış olduğunu vurgulayarak güzel bayramlar geçireceklerini belirtti.

 • Tuzla Belediyesi Ramazan Bayramı'nda Eğlence Etkinlikleri Düzenledi
  17:57 Tuzla Belediyesi Ramazan Bayramı'nda Eğlence Etkinlikleri Düzenledi

  Tuzla Belediyesi, Ramazan Bayramı kapsamında yaş fark etmeksizin herkesin eğleneceği bir dizi etkinliği Tuzlalılarla buluşturdu. Çocukların eğlendiği, büyüklerin de çocukluğuna döndüğü programlarda Hacivat ve Karagöz, illüzyon, palyaço gösterileri ve yarışmalarının yanı sıra pamuk şeker de katılımcılara ikram edildi.

 • Artvin'de Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi düzenlendi
  17:51 Artvin'de Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi düzenlendi

  Artvin'de, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1923'ten Günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi'nde, Mehmetçik'in faaliyetlerini anlatan 114 fotoğraf yer aldı. Sergiyi gezen çocuklara Türk bayrağı ve balon hediye edildi. Sergi, 21 Nisan Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 • İstanbul Modern, 23 Nisan'da Çocuk Şenliği Düzenliyor
  17:25 İstanbul Modern, 23 Nisan'da Çocuk Şenliği Düzenliyor

  İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel çocuk şenliği düzenliyor. Üç gün sürecek olan şenlikte çocuklar, aileleriyle birlikte müzenin farklı mekanlarında sanat aktiviteleri gerçekleştirebilecek. Programda sergi turları, atölyeler, drama etkinlikleri ve yaratıcılık seminerleri yer alacak. Kayıt ve detaylı bilgi için www.istanbulmodern.org adresine başvurulabilir.

 • Ağrılı kadınlar 'Çini Sanatıyla' harikalar üretiyor
  16:21 Ağrılı kadınlar 'Çini Sanatıyla' harikalar üretiyor

  Ağrı Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde açılan 'Çini Sanatı' kursuna katılan kadınlar, seramik üzerine işlenen Osmanlı motifleriyle hem birbirinden güzel ürünler yapıyor hem de stres atıyorlar. Kadınlar, yaptıkları ürünleri internet üzerinden satarak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Çini sanatıyla uğraşan kadınlar, kendilerine özgü tasarımlarla gönül verdikleri bu sanatı geçim kaynağına dönüştürüyorlar.


Advertisement