Cehennemağzı Mağaraları: Mitolojik ve tarihi öneme sahip turistik bir yer - Son Dakika
Kültür Sanat

Cehennemağzı Mağaraları: Mitolojik ve tarihi öneme sahip turistik bir yer

Cehennemağzı Mağaraları: Mitolojik ve tarihi öneme sahip turistik bir yer

Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde bulunan Cehennemağzı Mağaraları, Yunan mitolojisindeki önemi ve Roma Dönemi'ne ait gizli ibadet yerleriyle dikkat çekiyor. Mağaralar, her yıl birçok turist tarafından ziyaret ediliyor.

03.12.2023 11:09  Güncelleme: 11:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

GÖKHAN YILMAZ/MUSTAFA KEMAL BEKTAŞ - Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde 22 yıl önce ziyarete açılan Cehennemağzı Mağaraları, Yunan mitolojisindeki önemi ve Roma Dönemi'ne ait gizli ibadet yerleriyle dikkati çekiyor.

Anadolu Ajansının (AA) " Türkiye'nin Mağaraları" dosya haberinin 18. bölümünde Karadeniz Ereğli'deki Cehennemağzı Mağaraları'nın mitolojik ve tarihi önemi ele alındı.

Mitolojiye göre Herkül'ün kendisine verilen 12 görevden sonuncusunu yerine getirdiği yer olan Cehennemağzı Mağaraları, Karadeniz Ereğli Müzesi'ne bağlı ören yeri olarak turizme katkı sunuyor.

İnönü Mahallesi'nde yan yana sıralanmış 3 mağaradan oluşan yapıdaki Kilise Mağara'nın, Hristiyanlığın yayıldığı ilk yıllarda gizli ibadet yeri olarak kullanıldığı biliniyor.

Mağara içindeki sütunlar, sütun başlıkları, mozaik döşeme ve kandil yuvaları, mağaranın paganizmin egemen, Hristiyanlığın ise yasak olduğu dönemde ilk Hristiyanlarca gizli ibadet merkezi olarak kullanıldığının kanıtı olarak gösteriliyor.

İnsan elinden çıktığı taşçı kalem izlerinden anlaşılan ve 400 metrekarelik alanı kaplayan Koca Yusuf Mağarası da iki "fil ayağıyla" destekleniyor.

Kilise ve Koca Yusuf mağaralarına su sarnıcı görevi gören, zemini taban suyuyla kaplı Ayazma Mağarası'nın batısında ise büyük gölet bulunuyor. Roma ve Bizans Dönemi'nde kullanılan mağaranın, suyu kutsal sayıldığından Ayazma adını aldığı tarihi kaynaklarda geçiyor.

Mitolojik anlatımlarda yer alması ve Hristiyan dünyasına hitap eden özellikleri bünyesinde barındırmasıyla ilgi gören mağaraları, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

"Türkiye'deki en eski mağara kiliselerden biri"

Karadeniz Ereğli Müze Müdürü Ahmet Mercan, AA muhabirine, mağaranın tarihi açıdan önemli olduğunu söyledi.

Mağaranın görülmeye değer bir yer olduğunu dile getiren Mercan, "Mağara, Roma Dönemi'nde Hristiyanlığın yasak olduğu dönemlerde kullanılması özelliğiyle Türkiye'deki en eski mağara kiliselerden biridir. İnanç turizminde yer edinmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Mağaranın her yıl binlerce turist ağırladığını belirten Mercan, ziyaretçi sayısının yıl sonuna kadar 50 binlere ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

"Anadolu'daki inanç turizminin erken örneklerinden biri"

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Öztürk de çok sayıda insanın asırlar boyunca bu bölgeye gelerek, burada görevlendirilen kahin-rahipler aracılığıyla "gelecekten haber almak, olumsuzluklara karşı korunmak için dua metinleri yazdırdığını ve kaybettikleri yakınlarının ruhlarıyla iletişim kurmaya çalıştığını" anlattı.

Öztürk, mağaraların, bu yönüyle Anadolu'daki inanç turizminin erken örneklerinden birisi olarak değerlendirebileceğini söyledi.

"Eldeki arkeolojik kalıntılardan anlaşıldığı kadarıyla bu mağaralar, Hristiyanlık inancının henüz yasak olduğu milattan sonra 1. yüzyıldan 4. yüzyılın başlarına kadar bölgedeki ilk Hristiyan cemaatlerin gizli tapınmalarına da ev sahipliği yapmıştır." diyen Öztürk, bölgenin bu yönüyle Hıristiyanlar açısından önemli cazibe merkezi haline geldiğini kaydetti.

Öztürk, mağaraların "Herakleia Kenti ve Cehennemağzı Mağaraları" adıyla bilindiğine değinerek, "Mistik özelliğe sahip mağaralar, Anadolu'daki önemli inanç merkezlerinden biri olarak, tüm Antik Çağ boyunca Roma Dönemi'nin sonuna kadar bu özelliğini korumuştur." diye konuştu.

Mağarayı ziyaret edenlerden Şenol Alaca, Sivas'tan geldiğini, mağarayı çok beğendiğini ve herkesin görmesi gerektiğini dile getirdi.

Mitolojiye göre Cehennemağzı Mağaraları

Mitolojik öyküye göre, insanın doğaya karşı yenilmez dayanma ve saldırma gücünü simgeleyen Herkül, Argolis Kralı Eurystheus'un kendisine verdiği 12 görevden sonuncusunu yerine getirmek için efsanevi altın postu aramak üzere yola çıkan gemicilerle Ereğli'ye gelir.

Üç mağaradan oluşan Cehennemağzı Mağaraları'ndan yer altı tanrısı Hades'in yönettiği, hiçbir ölümlünün geri dönemeyeceği "Ölüler Ülkesi"ne inen Herkül, bu ülkenin bekçisi üç başlı ve yılan kuyruklu köpek Kerberos'u, Olimpos tanrıları Hermes ve Athena'nın yardımıyla kaçırır.

Herkül, yeryüzüne çıkardığı Kerberos'u, Kral Eurystheus'un korkması üzerine Cehennemağzı Mağaralarından "Ölüler Ülkesi"ne geri götürür.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Cehennemağzı Mağaraları: Mitolojik ve tarihi öneme sahip turistik bir yer - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Başkentte 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi düzenlendi
  21:55 Başkentte 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi düzenlendi

  Başkentte bir üniversitenin Konferans Salonu'nda düzenlenen 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi, 'Kapılar ve Direniş' temasıyla gerçekleştirildi. Gecede Filistin şiirleri seslendirilirken, Türk şiirinin önde gelen şairlerinin eserleri yorumlandı ve dünya şiirinden örnekler sergilendi. Birikim Orkestrası da şarkı, türkü ve ezgileriyle programa eşlik etti. Yazar Necip Evlice, Yenimahalle Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ve davetliler de etkinliğe katıldı.

 • Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali Başladı
  21:46 Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali Başladı

  Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali, 11. kez başladı. Festivalde Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'dan gelen tiyatro grupları 19 oyunla temsillerini gerçekleştirecek. Festival, tiyatronun insanları birleştiren gücünü vurgulayarak, Balkan ülkeleri arasındaki kardeşlik ve birlik köprüsünü güçlendirmeyi hedefliyor.

 • Trabzon'da düzenlenen 3. Uluslararası Panorama Sanat Kampı başladı
  19:08 Trabzon'da düzenlenen 3. Uluslararası Panorama Sanat Kampı başladı

  Trabzon'da düzenlenen 3. Uluslararası Panorama Sanat Kampı kapsamında, 8 ülkeden 80 akademisyen ve sanatçının eserlerinden oluşan Uluslararası Jürili Karma Sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Kamp, 3 Mart Pazar gününe kadar devam edecek.

 • İstanbul Sinema Müzesi, Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri'ne aday gösterildi
  18:36 İstanbul Sinema Müzesi, Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri'ne aday gösterildi

  İstanbul Sinema Müzesi, 200 yıla yaklaşan barok mimarisiyle dikkati çeken ve dünyanın en iyi sinema müzeleri arasında yer alan bir aday olarak Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri'ne aday gösterildi. Müze, yenilikçi süreçleri teşvik etmek amacıyla verilen bu ödülle uluslararası alanda daha da tanınacak.

 • Bulgaristan'da Baba Marta Bayramı kutlandı
  18:12 Bulgaristan'da Baba Marta Bayramı kutlandı

  Bulgaristan'da Pagan geleneğine göre baharın gelişini simgeleyen Baba Marta (Marta Nine) Bayramı kutlandı. Bulgarlar, 1 Mart'ta birbirlerine kırmızı ve beyaz iplerle hazırlanan takı ve süslemeler armağan ediyor. Gelenek dolayısıyla sokak satıcılarından alınan takılar, yakınların ve arkadaşların üzerine bağlanarak sağlıklı ve mutlu bir ilkbahar dileğinde bulunuluyor.

 • Viyana'da Bekir Bülbül'ün filmi seyirciyle buluştu
  18:09 Viyana'da Bekir Bülbül'ün filmi seyirciyle buluştu

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da yönetmen Bekir Bülbül'ün 'Bir Tutam Karanfil' filmi, Viyana Yunus Emre Enstitüsü'nün (YEE) desteğiyle Avrupa Film Festivali kapsamında seyirciyle buluştu. Film, yaşlı bir mülteci ve torunun savaşın sürdüğü ülkelerine geri dönme trajedisini ele alıyor.

 • Allegra Ensemble, Türk-Macar Kültür Yılı kapsamında Macaristan'da konserler düzenledi
  17:45 Allegra Ensemble, Türk-Macar Kültür Yılı kapsamında Macaristan'da konserler düzenledi

  Türkiye Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne bağlı olan Allegra Ensemble, Türk-Macar Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında Macaristan'da Budapeşte ve Veszprem şehirlerinde konserler verdi. Diplomasi, iş ve sanat çevrelerinden yoğun ilgi gören konserlerde, Allegra Ensemble türkü, tango, klasik caz gibi farklı müzik türlerinden oluşan zengin bir repertuvar sunarak izleyicileri memnun etti. Grup, 2024 Türk-Macar Kültür Yılı teması olan 'Bir Asırlık Dostluk ve İşbirliği'ne uygun olarak düzenlenen etkinliklerde yer aldı.

 • TOGÜ Öğrencileri Gazze için Koreografi Sundu
  17:44 TOGÜ Öğrencileri Gazze için Koreografi Sundu

  Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) öğrencileri, Gazze için koreografi sunarak dayanışma gösterdi. TOGÜ Taşlıçiftlik Kampüsü stadyumunda bir araya gelen öğrenciler, Filistin haritasını oluşturarak İngilizce olarak GAZA yazdı.

 • Körfez Belediyesi Yarımca Kütüphanesi Açıldı
  17:38 Körfez Belediyesi Yarımca Kütüphanesi Açıldı

  Körfez Belediyesi tarafından Yarımca Kent Meydanında hayata geçirilen Yarımca Kütüphanesi, düzenlenen törenle açıldı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Şener Söğüt, 'Kütüphanemiz Türkiye Yüzyılında gençlerimize armağan olsun' dedi.

 • İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Oltu'nun Kurtuluşu etkinliklerinde Yusuf Ziya Bey'i anarak dua etti
  17:31 İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Oltu'nun Kurtuluşu etkinliklerinde Yusuf Ziya Bey'i anarak dua etti

  İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, 25 Mart Oltu'nun Kurtuluşu etkinlikleri kapsamında, Yusuf Ziya Bey'in mezarı başında anarak dua etti. Etkinlikte, Tarih öğretmeni Oğuzhan Resul Gören tarafından Yusuf Ziya Bey'in hayatı öğrencilere anlatıldı ve öğrenciler, karanfiller bırakarak dua etti.


Advertisement