Daü'den "Araf'ta Yaşam" Sergisi - Son Dakika
Kültür Sanat

Daü'den "Araf'ta Yaşam" Sergisi

Daü\'den "Araf\'ta Yaşam" Sergisi

DOĞU Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörlüğü 2018 – 2019 Akademik Yılı açılışı kapsamında, DAÜ Sanat Koleksiyonu Sanatçıları'nın eserlerinin yer alacağı "Araf'ta Yaşam Sergisi" 28 Eylül Cuma günü sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

21.09.2018 15:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

DOĞU Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörlüğü 2018 – 2019 Akademik Yılı açılışı kapsamında, DAÜ Sanat Koleksiyonu Sanatçıları'nın eserlerinin yer alacağı "Araf'ta Yaşam Sergisi" 28 Eylül Cuma günü sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Serginin açılış töreni 28 Eylül Cuma günü saat 19.00'da Bedesten'de (Suriçi - Lefkoşa) yapılacak. Yaklaşık 60 eserin yer alacağı sergi 4 Ekim 2018 tarihine kadar pazar günleri hariç 10: 00 – 17: 00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

"ARAF'TA KALMAK"

Sözlük anlamı orta yer olan Araf kelimesi Kur-an'ı Kerim'de Cennet ile Cehennem'in tam ortası olarak kabul ediliyor. DAÜ Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (KAM) Sanat Koordinatörü ve Sergi Küratörü Zehra Şonya sergi isminin "Araf'ta Yaşam" olması hakkında, "Araf'ta kalmak; arada kalmışlığı, ortada olma halini, ikilemde kalmayı, sıkışmayı, belirsizliği, eylemsizliği, çaresizliği, sistem dışında kalmışlığı, öteki olma halini, vb. içeren  metaforik anlamda geniş ve gelişime açık bir kavram olarak ele alınabilir. Sergi ile Araf'ta bir yaşamın kişiler ve toplum üzerinde, özelde ve genelde yarattığı psikolojik, sosyal ve kültürel durumları sanatçıların bakış açısıyla görünür ve okunur kılmak ve sanatın diliyle yeniden yorumlamak amaçlandı." açıklamasını yaptı.

Sergi ile ilgili düşüncelerini paylaşan DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ise DAÜ'nün sanata değer veren bir eğitim kurumu olduğunu ifade etti. Üniversitelerin bilimin dışında sanata da değer vermesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Osam, üniversite olarak her yıl sanatçıların değerli eserlerini DAÜ bünyesine katmaya çalıştıklarını ifade etti. Prof. Dr. Osam, "Gerçekleşecek sergi ile sanatçılarımızın değerli eserlerini halk ile buluşturacak olmaktan dolayı gururluyuz" dedi.

22 SANATÇININ ESERLERİ SERGİLENECEK

Bugüne kadar toplam 22 sanatçı ile protokol imzalayarak toplamda 393 eseri sanat koleksiyonuna katan üniversitenin konuyla ilgili çalışmaları devam ediyor. Koleksiyona katkı veren sanatçıların eserleriyle oluşan sergide; Arif Albayrak, Aşık Mene, Bahar Çıralı, Batu Gündal, Eser Keçeci Malyalı, Gökçe Keçeci, Gönen Atakol, Haidi Trauthman, Hüseyin Özinal, İnci Kansu, İsmet Tatar, Kemal B. Caymaz, Mehmet Ulubatlı, Mustafa Öztunç, Nilgün Güney, Nilüfer İnandım, Osman Keten, Serkan İlsever, Simge Uygur, Şenol Özdevrim, Taylan Oğuzkan ve Türksal İnce katkı veren isimler olarak yer alıyor.

- Gazimağusa

Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Daü'den 'Araf'ta Yaşam' Sergisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İbradı'da Ormana Kültür Gecesi'ne katıldı
  01:35 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İbradı'da Ormana Kültür Gecesi'ne katıldı

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'nın İbradı ilçesinde düzenlenen Ormana Kültür Gecesi'ne katıldı. Ersoy, konuşmasında İbradı'nın turizm potansiyelini vurgulayarak, yapılan yatırımlardan bahsetti ve İbradı'nın kültür ve turizmde hak ettiği ilgiyi görmesi gerektiğini belirtti.

 • Müslüm Gürses, ölüm yıl dönümünde hayranları tarafından anıldı
  00:19 Müslüm Gürses, ölüm yıl dönümünde hayranları tarafından anıldı

  Ünlü sanatçı Müslüm Gürses'in ölüm yıl dönümünde İzmir'de hayranları bir araya gelerek pilav ve lokma hayrı düzenledi. Etkinlikte Müslüm Gürses'in şarkıları söylenirken, hayranlar tarafından 'Müslüm Baba'yı unutmadık, unutmayacağız' mesajları verildi.

 • Tuluyhan Uğurlu, Sirkeci Garı'nda unutulmaz bir konser verdi
  20:37 Tuluyhan Uğurlu, Sirkeci Garı'nda unutulmaz bir konser verdi

  Piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu, Sirkeci Garı'nın tarihi bekleme salonunda konser verdi. Uğurlu, konser öncesi yaptığı açıklamada tren ve garlara olan özel bağını dile getirerek, projeyi görüntüler eşliğinde tasarladığını belirtti. Konserde, demiryollarının önemi, Anadolu'nun trenleri, Hicaz Demiryolu, Cumhuriyet trenleri ve Gazze gibi konular işlendi. Uğurlu, sanatın umuttan yana olduğunu vurgulayarak, tarihi hatırlatmanın önemine dikkat çekti.

 • Kastamonu'da 'Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi' açıldı
  20:23 Kastamonu'da 'Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi' açıldı

  Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Kastamonu Şubesi öncülüğünde Kastamonu Belediyesi ve Kutlu Bilgi Derneğinin katkılarıyla Hattat Ahmet Kutluhan ve öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı sergi, Rıfat Ilgaz Kültür Merkezinde açıldı. Kastamonu Valisi Meftun Dallı, açılışta Hüsnühat sanatının geleneksel sanatlar içinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Sergi, 8 Mart Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.


Advertisement