Geleceğin Sineması" Ödülleri Sahiplerini Buldu - Son Dakika
Kültür Sanat

Geleceğin Sineması" Ödülleri Sahiplerini Buldu

Geleceğin Sineması" Ödülleri Sahiplerini Buldu

TÜRSAK Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde ve Beyoğlu Belediyesi'nin katkılarıyla bu yıl 13'üncüsü düzenlenen "Geleceğin Sineması" ödülleri sahiplerini buldu.

25.10.2016 23:46

TÜRSAK Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde ve Beyoğlu Belediyesi'nin katkılarıyla bu yıl 13'üncüsü düzenlenen "Geleceğin Sineması" ödülleri sahiplerini buldu.

Pera Palas'ta gerçekleşen ödül töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yarışmaya katılanlara teşekkür ederek, "Yarışmaya katılan tüm eserlerin konusu Beyoğlu, içinde Beyoğlu olan bütün filmler güzeldir." dedi.

Demircan, ödül alsın veya almasın bütün yarışmacıları tebrik ederek, şunları söyledi:

"Beyoğlu ve sinema kavramları eş anlamlı sözcükler gibidir. İkisini birbirinden ayırmak mümkün değil. Sinema tarihimiz, Beyoğlu'nda başladı, Beyoğlu'nda büyüdü, Beyoğlu'nda serpildi, Yeşilçam adıyla markalaştı. Yeşilçam, yaklaşık yüz yıldan beri bizim hikayemizi, bizim insanımızı, bizim duygularımızı beyaz perdeye yansıtıyor."

Yarışmanın 13 yıl önce Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve TÜRSAK Vakfı iş birliğiyle başladığını ifade eden Demircan, "Yeşilçam'ı daha ileriye taşımak, sinemamızı gerçek bir endüstriye dönüştürmek için büyük emek verdi. Binlerce yeni yeteneği, senaristi, yönetmeni destekledi. Yüzlercesinin hayali gerçek oldu. Bu görkemli projenin son 5 yıldan beri paydaşıyız." ifadelerini kullandı.

Demircan, geleceğin senaristlerini, yönetmenlerini desteklemekten mutlu olduklarını kaydederek, bu yılki temanın "Kısa Kısa Beyoğlu" olmasından gurur duyduklarını vurguladı.

Beyoğlu'nun sokaklarında her an yeni bir filmin yaşandığına dikkati çeken Demircan, şunları dile getirdi:

"Şu saatte mesela, elinize bi' kamera alsanız, Kasımpaşa'da klasik, Asmalı'da neoklasik, Dolapdere'de underground, İstiklal'de postmodern bir film çekebilirsiniz. Kısaca söylemek gerekirse, Beyoğlu sinema için eşsiz bir madendir. Hem geleceğin yönetmenlerine, hem geleceğin senaristlerine, eşsiz bir ilham kaynağıdır. Bu kaynağın sizlerin ellerinde altın gibi işleneceğinden eminim."

Demircan konuşmasını TÜRSAK Vakfı ve Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür ederek tamamladı.

Törende, "Beyoğlu Sineması" filmiyle Ömer Ferhat Özmen birincilik, "Cumartesi Düşü" filmiyle Alper Kızılboğa ikincilik, "Pasaj Pasaj Beyoğlu" filmiyle Ayşen Öztekin ise üçüncülük ödülü aldı.

Ana jürisinde Burçak Evren, Sevinç Baloğlu, Semir Aslanyürek, Hilmi Etikan, Hatice Aslan, Timur Savcı, Gökhan Mutlay, Selçuk Yavuzkanat, Ahu Türkpençe, Cem Altınsaray ve Deniz Doğan gibi isimlerin bulunduğu yarışmada dereceye girenler para ödülünün yanı sıra sponsor kurumlar Fono Film'den kurgu ve Linka'dan kamera desteği kazandı.

Ödülleri sahiplerine Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar ve jüri üyeleri takdim etti.

Etkinliğe sanat dünyasından Hatice Aslan, Selda Alkor, Birce Akalay, Menderes Samancılar, Ahu Türkpençe, Ece Sükan, Günseli Kato, Didem Balçın, Timur Savcı, Cemal Okan, Yeliz Şar ve Tolga Güleç gibi isimler katıldı.

Sunuculuğunu Fulya Zenginer'in üstlendiği ödül töreninde ayrıca, Benjamin Cleary'nin yönetmenliğini üstlendiği 2016 Oscar ödüllü kısa film "Stutterer/Kekeme" filmi ve yarışmanın birincisi "Beyoğlu Sineması" filmi gösterildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Geleceğin Sineması' Ödülleri Sahiplerini Buldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement