İstanbul'da Pazar Konserleri - Kubilay Dökmetaş - Son Dakika
Kültür Sanat

İstanbul'da Pazar Konserleri - Kubilay Dökmetaş

İstanbul\'da Pazar Konserleri - Kubilay Dökmetaş

Bir konser geleneğini tekrar yaşatmaya başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "İstanbul'da Pazar Konserleri" başlığı altında sanatseverleri ülkenin önde gelen sanatçılarıyla buluşturuyor.

05.02.2017 12:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bir konser geleneğini tekrar yaşatmaya başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "İstanbul'da Pazar Konserleri" başlığı altında sanatseverleri ülkenin önde gelen sanatçılarıyla buluşturuyor.

Gündüz gerçekleşen konserlerin bu ayki ilk konuğu Kubilay Dökmetaş.

"3 Temmuz 1956 tarihinde Sivas'ın, Zara ilçesinde doğdu. Öğretmen Okulunu, doğduğu kent olan Sivas'ta okudu ve ardından sekiz yıl sürecek olan öğretmenlik mesleğini, ülkemizin çeşitli bölgelerinde başarıyla sürdürdü. Bu süreç Kubilay Dökmetaş'ın Türkiye'nin farklı yörelerine özgü halk kültürü karakteristiklerini tanıması için paha biçilemez bir deneyim kazanmasını sağladı. Yükseköğreniminin ardından edindiği bu mesleki deneyim, O'nu Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Halk Müziği Birim Başkanı sıfatıyla halk müziği topluluğu çalıştırıcılığına taşıdı.

1985 yılında Erzurum Radyosu "Halk Müziği Sanatçısı Sınavı"na katılarak, 22 Nisan 1985 tarihinde bu kadroda görev almaya hak kazandı. "Türk Halk Müziği Sanatçısı" unvanıyla Erzurum Radyosu'nda 1985 yılından itibaren başladığı görevini 90'lı yıllara kadar devam ettirdi. Ayrıca, bu radyodaki sanatçılık görevinin yanı sıra, 1990–1991 yılları arasında "Geçmişten Günümüze Türk Halk Müziği" adıyla bir de belgesel hazırlayıp yarınlara önemli bir kültürel armağan bıraktı. Erzurum Radyosu'ndaki görevini 1992 yılından itibaren TRT Ankara Radyosu'nda sürdürmeye başladı. Bu radyoda aynı zamanda "TRT Repertuar ve İcra Denetleme Kurulu Üyeliği" gibi önemli sorumluluklar üstlendi. Ankara Radyosu'nda "Folklor ve Türkülerimiz" ile "Gramofondan Mikrofona" adlı açıklamalı iki radyo programı gerçekleştirdi. Radyodaki başarılı kariyerinin yanına televizyon yapımcılığını da ekleyerek, TRT Ankara Televizyonu'nda "Dost Dost Diye", "Allı Turnam", "Bu Toprağın Sesi", "Yörelerimiz Türkülerimiz", "Memleket Havaları" programlarını hazırladı ve sundu. Yine aynı kurumda yayınlanan "Muzaffer Sarısözen Belgeseli", "Celal Güzelses Belgeseli" ve "Hacer Buluş Belgeseli" gibi çeşitli kültür belgesellerinde de katkıları bulundu. Pek çok türkü, uzun hava ve ezgiyi derleyip notalamak suretiyle "TRT Türk Halk Müziği Repertuvarı'na kazandırdı.

Yıllarını halk kültürüne ve halk müziğine vermiş olan Kubilay Dökmetaş, bütün bu birikimlerini 2016 yılının başlarından itibaren "Esvaplı Türküler" ve "Saklı Türküler" adıyla hazırladığı kültürel programlar hazırlayarak, sundu. Sanatçı, kültürel bir hazine olan saklı kalmış halk müziği ürünlerini; adeta toprağın altında saklı kalan cevherleri günışığına kavuştururcasına ya da Anadolu insanının el emeği, göz nuru üretimlerini sakladığı sandıklardan gün yüzüne çıkarırcasına; "Saklı Türküler" adını verdiği program aracılığıyla halkıyla, sanatseverler ile paylaşıyor günümüzde. Sanatçı yurt dışında başta Almanya olmak üzere İsviçre, Danimarka, Hollanda, Fransa, Avusturya, Belçika gibi Avrupa ülkelerinde; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan gibi Türk dünyası coğrafyalarında çok sayıda konser vermiştir. Yurt içinde ve yurt dışında sayısı onun üzerinde derneğin onur üyeliği ile MESAM ve Fikri Haklar Mahkemesi'nde Daimi Bilirkişi görevlerini de sürdürmekte olan Kubilay Dökmetaş, halen TRT Müzik Dairesi Başkanlığı Türk Halk Müziği ve Oyunları Müdürü sıfatıyla bu görevini başarıyla sürdürmektedir."

Kaynak: Etkinlik.io

Son Dakika Kültür Sanat İstanbul'da Pazar Konserleri - Kubilay Dökmetaş - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kütahya'da Macar Çağdaş Sanatı Sergisi Açıldı
  17:20 Kütahya'da Macar Çağdaş Sanatı Sergisi Açıldı

  Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 'Sınırların Ötesinde Macar Çağdaş Sanatına Bir Yolculuk' adlı sergi, Türkiye-Macaristan Kültür Yılı kapsamında açıldı. Sergide, Macaristan'ın önde gelen 5 sanatçısına ait 33 eser yer alıyor. Açılışta konuşan Kütahya Valisi Musa Işın, Türk ve Macar halkını kardeş olarak gördüklerini belirtti. Rektör Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise sanatın evrensel bir dil olduğunu vurgulayarak, serginin bilim, teknoloji ve matematikle iç içe olduğunu ifade etti.

 • Esenler Belediyesi, Dünya Sanat Günü'nde Filistin Soykırımına Dikkat Çekti
  17:20 Esenler Belediyesi, Dünya Sanat Günü'nde Filistin Soykırımına Dikkat Çekti

  Esenler Belediyesi, 15 Nisan Dünya Sanat Günü'nde Filistin'de yaşanan soykırıma dikkat çekmek amacıyla tiyatro gösterimi, sergi ve müzik konseri düzenledi. Etkinlikte, sanat yoluyla insanlığa önemli mesajlar verildi.

 • Kral Sejong'un bronz heykeli temizlendi
  17:09 Kral Sejong'un bronz heykeli temizlendi

  Güney Kore'nin başkenti Seul'da bulunan Kral Sejong'un bronz heykeli yıllık temizliği yapıldı.

 • Kars'ta düzenlenen bilgi yarışmasında kazananlara kitap hediye edildi
  16:48 Kars'ta düzenlenen bilgi yarışmasında kazananlara kitap hediye edildi

  Kars'ta Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen bilgi yarışmasında kazananlara kitap hediye edildi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin, doğru cevaplayan katılımcılara kitap hediye etti. Yarışmanın amacı Kars'ın tarihi, kültürel, doğal ve diğer zenginliklerine dikkat çekmekti.

 • Mersin'de Dünya Romanlar Günü etkinliği düzenlendi
  16:28 Mersin'de Dünya Romanlar Günü etkinliği düzenlendi

  Mersin'de, Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonunca Dünya Romanlar Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Roman müzisyenler sahne aldı, Roman kültürünü yansıtan oyunlar oynandı ve şarkılar söylendi. Programa, Vali Yardımcısı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü, Akdeniz Belediye Başkanı ve diğer ilgililer katıldı.

 • Macar Öğrenciler Tekirdağ'da Halk Oyunları Gösterisi Sundu
  16:14 Macar Öğrenciler Tekirdağ'da Halk Oyunları Gösterisi Sundu

  Türkiye-Macaristan Kültür Yılı kapsamında Tekirdağ'a gelen Macar öğrenciler, Rakoczi Müzesi önünde halk oyunları gösterisi sundu. Macaristan Mikes Kelemen Lisesi öğrencileri, Osmanlı'ya sığınan Macar Prensi 2. Ferenc Rakoczi'ye tahsis edilen ve daha sonra müzeye çevrilen yapıyı gezdi. Konuk öğrenciler, Müze Müdürü Ali Kabul'den bilgi aldı. Ardından öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi, müze önünde gösteri sundu. Öğrenciler, sahil dolgu alanındaki Barış ve Özgürlük Parkı'nda bulunan Macar Anıtı ve Mikes Kelemen Parkı'nı da ziyaret etti. Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Başkanı Adem Dalgıç, 2024 Türkiye-Macaristan Kültür Yılı kapsamında kentte sene boyunca etkinliklerin süreceğini belirtti. Tekirdağ'ın Macarlar için önemli bir kent olduğunu vurgulayan Dalgıç, Macar halkı tarafından iyi bilinen kente, bu ülkeden çok sayıda ziyaretçi geldiğini ifade etti. Tekirdağ Bilim Sanat Merkezi öğretmeni Zübeyde Aykaç da 10 öğrencinin, kentteki Macar eserlerini ziyaret ettiğini dile getirdi. Aykaç, öğrencilerin katılımcılara güzel bir halk dansları gösterisi sunduğunu ve yarın da Türk-Macar ortak kültürüyle ilgili etkinlikler yapacaklarını söyledi.

 • İzzet Mehmet Paşa Camii: Asırlara Meydan Okuyan Bir Eser
  15:51 İzzet Mehmet Paşa Camii: Asırlara Meydan Okuyan Bir Eser

  UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde bulunan İzzet Mehmet Paşa Camii, minaresinin eğikliği ve fevkani tarzıyla dikkat çekiyor. 1796 yılında yapılan cami, tamamen kesme taştan inşa edilmiş olup, Akçasu Kanyonu'nun derin bir vadi oluşturduğu noktaya konumlandırılmıştır. Caminin minaresi ise rüzgara karşı dayanıklı olması için eğik yapılmıştır. İzzet Mehmet Paşa Camii, 228 yıldır ayakta kalmayı başarmış ve birçok restorasyon geçirmesine rağmen tahribatı neredeyse gözlemlenmemiştir.

 • Gaziantep'teki çocuklar sanat etkinliklerinde buluştu
  15:39 Gaziantep'teki çocuklar sanat etkinliklerinde buluştu

  Gaziantep Çocuk Sanat Merkezi'nde düzenlenen etkinliklere 500 küçük sanatsever katıldı. Çocuklar, atölye çalışmalarında sanatsal faaliyetlerde bulunarak eğlendi ve kabiliyetlerini geliştirdi. Merkez koordinatörü, amacın çocuklara sanatı sevdirmek ve onları iyi yerlere getirmek olduğunu belirtti.

 • Dune 2 Gişede Büyük Başarı Yakalıyor
  15:09 Dune 2 Gişede Büyük Başarı Yakalıyor

  Dune 2 filmi, büyük bütçelerle çekilen yapımların gişede başarısız olduğu dönemde büyük bir başarı elde ediyor. Timothée Chalamet ve Zendaya gibi oyuncuları barındıran film, dünya genelinde 684 milyon dolar gişe yaparak beklentilerin üzerine çıkıyor. Sektör analistlerine göre film, hala vizyonda olduğu sürece gişede 700 milyon doların üzerine çıkabilir. Dune 2'nin devam filminde de ana oyuncu kadrosu korunuyor.

 • Öğrenciler Tarihi Alanda Kazı Çalışmalarına Katıldı
  14:57 Öğrenciler Tarihi Alanda Kazı Çalışmalarına Katıldı

  Adıyaman'da bulunan Perre Antik Kent'te devam eden kazı çalışmalarına, 16 ilk ve ortaöğretim okulu öğrencisi katıldı. Öğrenciler, arkeologlarla birlikte kazı yaparak tarih kokan Adıyaman'ın keyfini çıkardı. Kazı çalışmaları, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi.

 • Edirne'de Tarihi Alanlar Nostaljik Tramvay Görünümlü 'Gezi Treni' ile Ziyaret Edilebilecek
  14:51 Edirne'de Tarihi Alanlar Nostaljik Tramvay Görünümlü 'Gezi Treni' ile Ziyaret Edilebilecek

  Edirne Valiliği, turizm noktalarına ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla lastik tekerlekli 'Edirne Turistik Gezi Treni'ni hizmete sundu. Ücretsiz olarak hizmet verecek tren, Selimiye Meydanı'ndan başlayarak tarihi Tren Garı ve Lozan Anıtı'nın bulunduğu Karaağaç Mahallesi'nde rotasını tamamlayacak. Edirne Valisi Yunus Sezer, kentin tarihi ve kültürel altyapısını ayağa kaldırmayı amaçladıklarını belirterek, projeleri kapsamında 7 farklı rota belirlediklerini ve tur otobüsleriyle geziler düzenleyeceklerini söyledi. Ayrıca, Tunca ve Meriç nehirlerinde kayık gezileri düzenlenerek bu nehirlerin aktif olarak kullanılması planlanıyor.


Advertisement