Kağıdın Serüveni, Müzede Anlatılacak - Son Dakika
Kültür Sanat

Kağıdın Serüveni, Müzede Anlatılacak

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Kağıt müzesinden detaylar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ali Yeşildal'ın konuşması KADİR YILDIZ - Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk sanayi kuruluşlarından, Kocaeli'deki SEKA Kağıt Fabrikası, ilk deneme üretimini gerçekleştirdiği 18 Nisan 1936'dan 80 yıl sonra, "Avrupa'nın en büyük kağıt müzesi" olarak tarih meraklılarına hizmet vermeye başlayacak.

07.02.2016 13:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Kağıt müzesinden detaylar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ali Yeşildal'ın konuşması KADİR YILDIZ - Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk sanayi kuruluşlarından, Kocaeli'deki SEKA Kağıt Fabrikası, ilk deneme üretimini gerçekleştirdiği 18 Nisan 1936'dan 80 yıl sonra, "Avrupa'nın en büyük kağıt müzesi" olarak tarih meraklılarına hizmet vermeye başlayacak.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 1934 yılında dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından temeli atılan fabrika, 1936 yılında hizmete açıldı. Yıllık 12 bin ton üretim kapasitesiyle faaliyete başlayan ve o yıllarda dünyanın en modern tesislerinden olan fabrikanın 18 Nisan 1936'da ilk yerli kağıdı üretmesine en çok medya camiası sevindi.

Öyle ki ünlü yazar Peyami Safa, 21 Nisan 1936 tarihli Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan "Kağıt" başlıklı makalesinde "Ekmeksiz yaşaması mümkün olduğu halde kağıtsız yaşama imkanı olmayan meslek için, yani mesleğimiz için 18 Nisan, bir kağıt bayramı günü sayılmaya değer. Kağıt, bizim her şeyimizdir" ifadelerine yer verdi.

Fabrika sayesinde ülkenin kağıttaki ithalat bağımlılığı sona erdi, gazeteler Kocaeli'de üretilen milli kağıtlarla basılmaya başlandı. Kuruluş sürecinde zarar edeceği öne sürülen fabrika, kısa sürede büyüyerek, bölgedeki binlerce insanın ekmek kapısı haline geldi. Fabrika alanında bulunan spor tesisleri ve sinema salonları, Kocaelililerin sosyal ihtiyaçlarını da büyük ölçüde karşıladı.

Fabrika, 2005'te Büyükşehir Belediyesine devredildi

Özelleştirme Yüksek Kurulunca 1997 yılında bünyesinde bulunduğu Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları AŞ'nin (SEKA) özelleştirme kapsamına alınmasıyla fabrika, 2005 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devredilerek üretim faaliyeti sonlandırıldı.

Belediye, bu tarihten sonra fabrikanın arazisi üzerinde Türkiye'nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesini başlattı. Kıyı kesimini kapsayan alanda yapılan çalışmalar sonucunda 2006'da son halini alan Sekapark, ülkenin en büyük eğlence ve dinlence alanlarından biri olarak hizmete açıldı.

Bunun yanında, fabrika binalarının değerlendirilmesi için de "Seka Bilim Merkezi" ve "Seka Kağıt Müzesi" projeleri hazırlandı. Restorasyon çalışmaları kapsamında üretimde kullanılan tarihi makineler onarılarak ilk günkü görünümüne kavuşturuldu. İç mekan düzenleme çalışmaları devam eden birinci fabrikanın, ilk deneme üretimini yaptığı 18 Nisan 1936'dan 80 yıl sonra, Avrupa'nın en büyük kağıt müzesi olarak hizmete açılması planlanıyor.

"Müzeye gelenler elleriyle kağıt üretip, baskı yapabilecek"

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ali Yeşildal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yıllık çalışmayla Avrupa'nın en büyük kağıt müzesini ortaya çıkardıklarını söyledi.

İlk kağıdın bobinlere sarıldığı 18 Nisan 1936'dan 80 yıl sonra, 18 Nisan'da müzeyi açmayı planladıklarını ifade eden Yeşildal, çalışmalarda son aşamaya geldiklerini anlattı.

Yeşildal, fabrikayı yaşayan müze haline getireceklerine dikkati çekerek, "Müzede kağıdın ilk yola çıktığı, Çin başlangıcından bugüne kadarki serüveni aktaracağız. İlk kağıttan modern teknolojik yöntemlerle üretilmiş ne varsa müzede olacak. Fabrikadaki bazı küçük makineleri de çalıştıracağız. 18 büyük salonda bin 100 obje sergileyeceğiz. Orijinal bir şekilde vitrinlerde yer alacak. O dönemde hatıralar da burada bulunacak" şeklinde konuştu.

"Yeni Türkiye" vizyonuyla vatandaşlara dayalı hizmet ortaya koyduklarını aktaran Yeşildal, bu kapsamda Türkiye'nin ilk kağıt fabrikasını müzeye dönüştürdüklerini vurguladı.

Yeşildal, müzenin yerli ve yabancı turistleri kente çekeceğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu değer ortaya çıktığında İstanbul'a gelen turist buraya da uğrayacaktır. Kocaeli, İstanbul'un nefes aldığı bir alan, binlerce insanın burayı ziyaret edeceğini düşünüyorum. Kocaeli çok değişti. Denizimizde uluslararası yüzme yarışları yapılıyor. Buradaki dağlarda insanlar temiz havayla buluşuyor. Buradaki küçük makineleri nostaljik olarak çalıştıracağız, buraya geldiklerinde elleriyle kağıt üretebilecekler ve isimlerini basıp hatıra olarak alıp gidebilecekler. Eski SEKA çalışanları... Zaten o dönemki işçiler belediyede çalışıyordu, şimdi onların birçoğuyla bunu birlikte başardık. 15 Avrupa ülkesinden buraya hocalar geldi, çalışma yaptı. Buradaki çalışmanın müzecilik tarihinde devrim olduğunu söylediler.

Burada kağıtla ilgili her makine var. İlk Tercüman gazetesinin basıldığı matbaa makinesini de buraya kazandırdık."

Kağıdın Serüveni, Müzede Anlatılacak
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Kağıdın Serüveni, Müzede Anlatılacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Adıyaman'daki tarihi ören yerleri, Ramazan Bayramı tatilinde 45 bin kişiyi ağırladı
  14:39 Adıyaman'daki tarihi ören yerleri, Ramazan Bayramı tatilinde 45 bin kişiyi ağırladı

  Adıyaman'daki Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Perre Antik Kenti, Arsemia Ören yeri ve Karakuş Tümülüsü, bayram tatilinde 45 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Ziyaretçiler, Nemrut Dağı'nda kar topu oynadı ve güneşin doğuşunu ve batışını izledi. Turistler, Adıyaman'ın tarihini ve devasa heykellerini beğendiklerini ifade etti.

 • Sakin şehir Göynük'e tatilci akını - Fatih Sultan Mehmed'in hocası Akşemseddin Hz. Türbesi'ne yoğun ilgi
  14:38 Sakin şehir Göynük'e tatilci akını - Fatih Sultan Mehmed'in hocası Akşemseddin Hz. Türbesi'ne yoğun ilgi

  Bolu'nun sakin şehir unvanlı ilçesi Göynük, Ramazan Bayramı'nın son gününde tatilcilerin akınına uğradı. Göynük ilçesine gelen tatilciler yöresel yemekleri tadarak ilçe sokaklarını gezme fırsatı buldu. Özellikle Akşemseddin Hz. Türbesi'ni ziyaret eden ziyaretçiler, bol bol dua edip manevi anlamda huzur buldu. Fatih Sultan Mehmed'in hocası Akşemseddin Hz. Türbesi, 1464 yılında Bolu'nun Göynük ilçesine yaptırıldı ve her hafta yüzlerce ziyaretçi ağırlıyor.

 • Portakal Çiçeği Karnavalı'nda 'Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition' Sergisi Açıldı
  12:34 Portakal Çiçeği Karnavalı'nda 'Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition' Sergisi Açıldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda, 'Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition' sergisi Adana Müze Kompleksi'nde sanatseverlerle buluştu. Sergi, Anadolu'nun zengin kültürel mirasını modern sanatla yorumlayarak, geleneksel desenlerin ve Anadolu motiflerinin dijital sanat ve yapay zeka ile bir araya geldiği eserleri beğeniye sunuyor. Sergi, geçmişle gelecek arasında bir köprü kurarak Anadolu'nun köklü mirasını ve çeşitliliğini yansıtıyor.

 • Kosova'da Türk Ressamların Karma Sergisi Açıldı
  12:27 Kosova'da Türk Ressamların Karma Sergisi Açıldı

  Kosova'nın Prizren şehrinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Uluslararası Sanatla Uyanmak Derneği işbirliğinde düzenlenen 'Kosova Türk Ressamları Karma Sergisi' açıldı. Sergiye, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı ve çok sayıda sanatsever katıldı. Açılışta konuşan Damka, bu tür etkinliklerin Kosova'daki Türk topluluğunun varlığının en önemli kanıtı olduğunu belirtti. Sergi, 16 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 • Melikgazi Belediyesi, 7/24 Kütüphane ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Projesiyle Girişimciliği Destekliyor
  12:18 Melikgazi Belediyesi, 7/24 Kütüphane ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Projesiyle Girişimciliği Destekliyor

  Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kayseri'de yenilikçi iş fikirleri ve girişimciliğin yaygınlaşması için 7/24 Kütüphane ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi projesini hayata geçireceklerini açıkladı.

 • İshak Paşa Sarayı Ramazan Bayramı'nda Ziyaretçi Akınına Uğradı
  11:35 İshak Paşa Sarayı Ramazan Bayramı'nda Ziyaretçi Akınına Uğradı

  Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki İshak Paşa Sarayı, Ramazan Bayramı sürecinde 6 bin 500 ziyaretçi ağırladı. Osmanlı'nın en önemli eserlerinden biri olan tarihi saray, tarihi mimarisi ve süslemeleriyle dikkat çekiyor. Yerli ve yabancı turistler, Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilerek İshak Paşa Sarayı'na akın etti.

 • Sıcak çermik bölgesinin incisi: 'Altınkale travertenleri'
  11:26 Sıcak çermik bölgesinin incisi: 'Altınkale travertenleri'

  Sivas'ın Sıcak Çermik bölgesinde bulunan Altınkale, bayram tatilinde ziyaretçi akınına uğruyor. Doğal travertenlerin oluşturduğu sarı kayalıklar ve sıcak su kaynaklarıyla çevrili Altınkale, doğal güzellikleriyle görenleri büyülüyor. Bayram tatilinin son günlerinde ilgi odağı haline gelen Altınkale, adeta minyatür bir Pamukkale olarak nitelendiriliyor.

 • Notre Dame Katedrali Restorasyon Çalışmaları Bu Yıl Tamamlanacak
  11:17 Notre Dame Katedrali Restorasyon Çalışmaları Bu Yıl Tamamlanacak

  Fransa'nın başkenti Paris'te 2019'da çıkan yangında hasar gören Notre Dame Katedrali'nin restorasyon çalışmaları bu yıl tamamlanacak. Katedralin kulesi, orgu, vitray pencereleri ve iç kısmı gibi birçok bölümü restore edildi. Restorasyon sürecinde 150 ülkeden 340 bin bağışçıdan 846 milyon avro bağış toplandı. Katedralin 8 Aralık'ta yeniden ziyarete açılması planlanıyor.

 • Kukla Sanatçısı Tevfik Dinç, 35 Yıldır Tasarımlarını Sahnelediği Gösterilerde Kullanıyor
  11:15 Kukla Sanatçısı Tevfik Dinç, 35 Yıldır Tasarımlarını Sahnelediği Gösterilerde Kullanıyor

  56 yaşındaki sanatçı Tevfik Dinç, çocukluğundan beri merak saldığı kuklacılığı 35 yıldır sürdürüyor. Dinç, atölyesinde ağaç, ağaç hamuru, strafor ve sünger kullanarak kendine özgü kuklalar tasarlıyor ve bu eserleri farklı etkinliklerde sahnelediği oyunlarda kullanıyor. Ayrıca Dinç, çocuklar için gerçekleştirdiği gösterilerin yanı sıra sanata ilgi duyan öğrencilere de ücretsiz kurslar veriyor.


Advertisement