Pehlivan Develer" Sezona Hazırlanıyor - Son Dakika
Kültür Sanat

Pehlivan Develer" Sezona Hazırlanıyor

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Develerden detay görüntüler- Develerin havutlanması- Deve sahipleriyle röportajlar- Detay görüntüler "Pehlivan develer" sezona hazırlanıyor- Kış aylarında düzenlenen deve güreşleri festivali öncesinde, Bodrum ilçesindeki "pehlivan develer" güreşlere hazırlık yapıyor - Sahipleri tarafından özenle hazırlanan ve giydirilen develer, güreş zamanını bekliyor ALİ BALLI - Muğla'nın Bodrum ilçesinde güreşlere hazırlanan develer, geleneksel yarışları bekliyor.

24.11.2015 11:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Develerden detay görüntüler- Develerin havutlanması- Deve sahipleriyle röportajlar- Detay görüntüler "Pehlivan develer" sezona hazırlanıyor- Kış aylarında düzenlenen deve güreşleri festivali öncesinde, Bodrum ilçesindeki "pehlivan develer" güreşlere hazırlık yapıyor - Sahipleri tarafından özenle hazırlanan ve giydirilen develer, güreş zamanını bekliyor ALİ BALLI - Muğla'nın Bodrum ilçesinde güreşlere hazırlanan develer, geleneksel yarışları bekliyor.Bodrum'da her yıl geleneksel olarak kış aylarında düzenlenen deve güreşleri öncesinde, "havutlama" adı verilen, develerin güreşlere hazırlık süreci başladı.Kokartlı Hakem ve deve sahibi Ali Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişte develerin Bodrum'da taşımacılıkta ve ulaşımda kullanıldığını anlattı. Develerin çeyiz taşıma işlerinde de yer aldığını ifade eden Akgün, şöyle konuştu: "Örf ve adetlerde çeyiz, sandıklar develerle gelip gittiği için herkes deveyi biliyor. Bu dönemde de sadece çeyiz taşıma yapılıyor. Artık araçlar olduğu için bu gelenek yavaş yavaş azaldı. Deve güreşleri bizim için bir kültür. İyi seyirci toplayan bir kültür. Bugün en düşük güreşe 3 bin kişi katıldı. Hiçbir güç 3 bin kişiyi Antalya'dan, Çanakkale'den, Aydın'dan, Bodrum'dan bir araya toplayamaz. İnsanlar arabasıyla katılıp bilet alıp destek vermez."Develerin yeni sezon güreşlere hazırlandığını belirten Akgün, bir devenin sezonda ortalama 14 güreşe katıldığını aktararak, "Develere yazın bakıyoruz, şimdi havutladık ve güreşlere hazırladık. Bazı develer kızdı, ancak bazı develer daha kızmadı. Hepsi aynı anda kızmayabiliyor. Kış ayını bekleyen olur" dedi.- "Dövüş değil, güreş"Akgün, hayvanseverlerin deve güreşlerine tepkili olduğunu, ancak bunun bir dövüş değil, güreş olduğunu savundu. Yarışlar sırasında develerin sakatlanmasına izin verilmediğini ifade eden Akgün, "Bu etkinlikler gösteri şeklinde yapılıyor. İnsanlara görsellik sunuyor. Milletler kültürleriyle yaşar. Kültürü olmayan devlet batmaya mahkumdur. Biz kültürümüze sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bunun bir maddi beklentisi yok" diye konuştu.

Pehlivan Develer" Sezona Hazırlanıyor
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Pehlivan Develer' Sezona Hazırlanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Pierre Loti Miniatürk Teleferik Hattı'nı gerçekleştireceklerini söyledi
  02:11 Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Pierre Loti Miniatürk Teleferik Hattı'nı gerçekleştireceklerini söyledi

  Beyoğlu Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın adayı Haydar Ali Yıldız, yerel seçimlerin ardından gerçekleştirmeyi planladığı projeleri açıkladı. Yıldız, Eyüpsultan Beyoğlu Pierre Loti Miniatürk Teleferik Hattı'nı Murat Kurum başkanlarıyla birlikte gerçekleştireceklerini belirtti. Ayrıca, çocuklara ve gençlere yönelik projeler, metro hattı ve otopark gibi çalışmaların da yapılacağını söyledi.

 • Genç Kart Başvuruları Başladı
  00:13 Genç Kart Başvuruları Başladı

  Uzun bir süredir merakla beklenen Genç Kart uygulaması, Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile birlikte nihayet başladı. Genç Kart, 18 yaşına giren gençlerin kültür ve sanat etkinliklerine ücretsiz veya indirimli şekilde katılım sağlamalarını sağlayan bir karttır. Başvurular e-Devlet platformu üzerinden yapılabilecektir.

 • Başkentte 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi düzenlendi
  21:55 Başkentte 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi düzenlendi

  Başkentte bir üniversitenin Konferans Salonu'nda düzenlenen 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi, 'Kapılar ve Direniş' temasıyla gerçekleştirildi. Gecede Filistin şiirleri seslendirilirken, Türk şiirinin önde gelen şairlerinin eserleri yorumlandı ve dünya şiirinden örnekler sergilendi. Birikim Orkestrası da şarkı, türkü ve ezgileriyle programa eşlik etti. Yazar Necip Evlice, Yenimahalle Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ve davetliler de etkinliğe katıldı.


Advertisement