Roma dönemine ait kalıntılarını bulunduğu bölge gün yüzüne çıkartılmayı bekliyor - Son Dakika

Roma dönemine ait kalıntılarını bulunduğu bölge gün yüzüne çıkartılmayı bekliyor

01.12.2022 16:57

Roma dönemine ait kalıntılarını bulunduğu bölge gün yüzüne çıkartılmayı bekliyor Defineciler tarafından defalarca tahrip edildi Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal: "Definecilerin tahrip ettiği Roma dönemine ait sit alanı olarak ilan edilen bölge koruma...

Roma dönemine ait kalıntılarını bulunduğu bölge gün yüzüne çıkartılmayı bekliyor

Defineciler tarafından defalarca tahrip edildi

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal:

"Definecilerin tahrip ettiği Roma dönemine ait sit alanı olarak ilan edilen bölge koruma altına alınsın"

KASTAMONU - Kastamonu'nun Araç ilçesinde Roma dönemine ait kalıntıların bulunması ile sit alanı olarak ilan edilen bölge, defineciler tarafından kaçak kazılarla yapılar defalarca tahrip edildi. Bölgenin önemine dikkat çeken Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal, bölgenin korunma altına alınması gerektiğini söyledi.

Kastamonu'nun Araç ilçesine bağlı Yukarı Güney köyü Kadimi mevkiinde bulunan ve Roma dönemine ait olduğu düşünülen kalıntıların olduğu bölge, geçtiğimiz yıllarda sit alanı olarak ilan edildi. Kurtarma kazılarının yapılmadığı bölge, zamanla defineciler tarafından kaçak kazılar yapılarak tahrip edildi. Bölgedeki mezarlar, sütunlar, çeşitli odalar, farklı tarihi eserler gibi tarihi alanlar gün yüzüne çıkartılmayı bekliyor. Mozaiklerin de bulunduğu yerlerin bir kısmı kaçak kazılar sebebiyle tahrip edildi. Tarihi öneme sahip olduğu düşünülen tarihi eserler ise etrafa saçılmış vaziyette bulunuyor.

"Sit alanı ilan edildikten sonra bölgeyle kimse ilgilenmemiş"

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal, definecilerin tahrip ettiği bölgenin koruma altına alınması gerektiğini belirterek, "Araç ilçesinde genç antik dönemine, yani Roma dönemine ait antik kent gördüm. Araç ilçesine bağlı Yukarı Güney köyüne bağlı Kadimi mevkiinde bulunan antik kent yıllar önce sit alanı olarak ilan edilmiş. Ancak sit alanı ilan edildikten sonra burasıyla kimse ilgilenmediğini öğrendim. Yerel halk ile köyün muhtarıyla, vatandaşlarla konuştum. Bu bölgeye kimsenin gelmediğini söylediler, bölgedeki kaçak kazıların önüne geçemediklerinden bahsediyorlar. Sürekli sorunlar yaşadıklarından bahsediyorlar. Kaçak kazılar yapıldığını söylüyorlar. Gerçekten bende bölgeye gittiğimde gördüm, buraları fotoğrafladım. Buraları kameraya da çektik. Bölgede, sütunlar, mozaikler, çeşit çeşit odalar var, mezarlar. Yani burada antik döneme ait bir yaşamın olduğunu görüyorsunuz, araştırmaya bile gerek yok. Çünkü yürürken bile görebiliyorsunuz. Etrafı kaya parçaları ile mozaiklerle dolu. Mozaikler kaçak defineciler tarafından yerinden sökülmüş. Ortalıkta tarihi bir kent duruyor. Tahrip edildiğini görünce ben çok üzüldüm. İnanılmaz figürler, birçok simgeler gördüm. Ne olduğunu anlayabiliyorum ama ben arkeolog veya jeolog değilim. Burasının sit alanı ilan edildikten sonra da peşinin bırakılmaması gerekiyordu. Gerçekten burada bir antik kent yatıyor. Eminim ki diğer antik kentlerden daha önde daha eski olduğunu düşünüyorum. Bu bölge Araç ilçesinin Karabük tarafına doğru Soğanlı çayına yakın bir bölgede bulunuyor" dedi.

"Bölgenin koruma altına alınarak turizme kazandırılması gerekiyor"

Bölgenin kurtarma kazıları yapılarak koruma altına alınarak turizme kazandırılması gerektiğini belirten Haberal, "İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü başta olmak üzere devletimizin ilgili kurumlarının bu bölge ile ilgilenmesini talep ediyorum. Burası sit alanı ilan edilmiş, fakat kaçıncı sit alanı olarak ilan edilmiş. Bölgenin yeniden incelenerek koruma altına alınmasını ve yapılacak kurtarma kazılarıyla bu bölgenin ülkemize kazandırılmasını talep ediyorum. Burasının önemli bir değer olduğunu düşünüyorum. Araç'ta Kahintepe diye bir bölgemiz var. Araç Barajı inşaatında ortaya çıktı. Ama oradaki kurtarma kazıları da durmuş vaziyette. Kahintepe'nin daha önceki araştırmalarında Göbeklitepe'den daha eski olduğunu söylediler. Bu bölgede bir yaşamın olduğu ve daha bir ses getireceği düşünülüyordu. Kahintepe'ye gidip baktığımda üzeri örtülmüş, kazılar da durdurulmuş. Buraların hayata geçirilmesi gerekiyor. Buradaki kurtarma kazılarının devam ettirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü hem Kahintepe hem de Yukarı Güney köyünde bulunan bu Kadimi mevkiindeki bulunan antik kentin ortaya çıkartılması çok kolay oluyor. Burası 1 haftada ortaya çıkartılacak bir yer. Yabani otların oluşturduğu bir bölge. Hemen yakınından Soğanlı çayı geçiyor. Bu bölgenin turizmi kazandırılması gerekiyor. En başta burasının koruma altına alınması gerekiyor. Definecilerin, kaçak kazı yapanların uğrak yeri haline gelmiş. Burada şöylede bir sıkıntı var. Muhtarlık ya da köylüler bile bu kaçak kazılar yüzünden sorunlar yaşıyorlar. Gelen giden insan ile uğraşmaktan onların başı derde giriyor" diye konuştu.

"Bölgenin turizm açısından büyük bir değer olduğunu düşünüyorum"

Mozaiklerin fotoğraflarını çektiğini ve Bizans ya da Roma dönemine ait olduğunu öğrendiğini ifade eden Haberal, "Roma dönemine ait başka şehirlerde bu tarz hikayeler ön plana çıkartılırken buralara inanılmaz turistler geliyor. Fakat biz de bunları ortaya çıkartabilirsek Kastamonu, Safranbolu ve Karabük arasında merkezi bir yerde. Buranın hayata geçirilmesi, burası antik bir kent. Tarihi bir geçmişi bulunan yaşamın olduğu bir yer. Bölgede kale var, mezarlar var. Burası İpek Yolu'nun geçtiği bir noktada bulunuyor. Onun için ben turizmciyim, turizm açısından büyük bir değer olduğu için burasının üzerinde duruyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Kastamonu'da uyuşturucu operasyonu: 6 tutuklama Kastamonu'da uyuşturucu operasyonu: 6 tutuklama 600 yıllık tarihi cami ve mezarlar, defineciler tarafından talan edildi 600 yıllık tarihi cami ve mezarlar, defineciler tarafından talan edildi 600 yıllık tarihi cami ve mezarlar, defineciler tarafından talan edildi 600 yıllık tarihi cami ve mezarlar, defineciler tarafından talan edildi

Son Dakika Kültür Sanat Roma dönemine ait kalıntılarını bulunduğu bölge gün yüzüne çıkartılmayı bekliyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement