Sinema Söyleşileri" Etkinliği - Son Dakika

Sinema Söyleşileri" Etkinliği

22.02.2017 22:59
Sinema Söyleşileri

Zeytinburnu Belediyesine bağlı Gösteri Sanatları Akademisince düzenlenen "Sinema Söyleşileri"nde "Bir Gün Bir Çocuk" filminin özel gösterimi yapıldı.

Zeytinburnu Belediyesine bağlı Gösteri Sanatları Akademisince düzenlenen "Sinema Söyleşileri"nde "Bir Gün Bir Çocuk" filminin özel gösterimi yapıldı.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen etkinlikte, AA muhabirine konuşan Gösteri Sanatları Akademisi Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Usta, Zeytinburnu'nun İstanbul'da en kozmopolit ve çok sayıda öğrencinin yaşadığı bir yer olduğunu söyledi.

Akademik eğitimin yanında yönetmenlik atölyelerinin de bulunduğunu dile getiren Usta, "Akademinin sosyal sorumluluk projeleri de yapıyoruz. 'Bir Gün Bir Çocuk' filminin gösterimi de bu nedenle." ifadesini kullandı.

Sevgi Evleri'nde bulunan çocukların steril yetiştiğini, bu tür etkinliklerle kendilerine sosyal bir alan bulduklarını ifade eden Usta, "Bugün buraya Sevgi Evleri'nden çocukları da davet ettik. Gelen bütün çocuklarla birlikte bu filmi izleyip aynı duyguyu yaşayacağız. Bu filmin 'Gülen bir çocuk varsa hala umut vardır' diye bir cümlesi var. Bu akşamki özel etkinliğin temel amacı da bu." şeklinde konuştu.

"Bir Gün Bir Çocuk" filminin senaristi ve yönetmeni Sinan Sertel, daha önce kısa filmler çektiğini ve bunun ilk uzun metraj filmi olduğunu, konunun duygusal bir konu olması nedeniyle çok zorlu bir süreç içerisinde çekimini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Suriye'ye gittiğini ve oradaki çocukların sahipsizliğinden çok etkilenerek projeye başladığını söyleyen Sertel, "Filmde sahipsiz çocukların hikayesini anlatırken onları ajite etmeden ele almaya çok dikkat ettim. Hedefim bu filmi izleyen bir çocuğun hayata daha pozitif bakmasıydı. Altınçınar Film Festivali'nde gösterimini yaptığımızda anlamlı geri dönüşler aldım." dedi.

Yapımcı Turgay Şahin de "Sinan'la biz daha önce de birlikte çalışıyorduk. Elimizde bir proje vardı ancak Sinan bir gün bana yeni bir senaryoyla geldi. 'Bir Gün Bir Çocuk' filminin senaryosuydu ve beni çok etkiledi. Okurken hem duygulandım hem de heyecanlandım. Çalışmalara başladık." ifadesini kullandı.

Film gösterimine, oyuncular Cemil Büyükdöğerli ve Denizhan Akbaba'nın yanı sıra filmin müziklerini yapan Ali Saran ile rap müzik sanatçısı Yener Çelik de katıldı.

TRT TV Filmleri projesi kapsamında çekilen ve Sevgi Evleri'ni konu edinen "Bir Gün Bir Çocuk" filmi, başarılı ve zengin pedagog Mete'nin çocuk isteyen eşi ve torun isteyen hasta babasının baskılarından sıkılarak evden uzaklaşmasını konu alıyor. Tamamlayacağı doktora tezini bahane ederek eşi ve babasını geride bırakan Mete, tezi için saha çalışması yaptığı Sevgi Evi'ndeki çocukların yaşantısına dahil oldukça, kendi hayatındaki açmazlarla da hesaplaşmaya başlıyor.

Sinema Söyleşileri Etkinliği

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Sinema Söyleşileri' Etkinliği - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika! Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca'dan 22:49 Son Dakika! Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca'dan "Okullar açık kalacak mı?" sorusuna yanıt: Gündemimizde yok Dolar tarihi zirveyi gördüğü haftada 9.20'nin altını test etti 22:30 Dolar tarihi zirveyi gördüğü haftada 9.20'nin altını test etti Şampiyonlar Ligi'nde bir benzeri daha yok! Pique hem galibiyeti getirdi hem de tarihe geçti 21:50 Şampiyonlar Ligi'nde bir benzeri daha yok! Pique hem galibiyeti getirdi hem de tarihe geçti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20:36 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir avuç ülke" sözleri Rusya'yı kızdırdı: Kabul edilebilir değil YPG'yi Türkiye korkusu sardı! Teröristler, operasyon sinyali sonrası mevzileri güçlendirmeye başladı 19:20 YPG'yi Türkiye korkusu sardı! Teröristler, operasyon sinyali sonrası mevzileri güçlendirmeye başladı İbrahim Erkal'ın belgeselinin gala gecesinde anne Erkal'a büyük ayıp 18:54 İbrahim Erkal'ın belgeselinin gala gecesinde anne Erkal'a büyük ayıp
Bu görüntü Türkiye'de çekildi! İnşaattan düşen işçinin canını emniyet halatı kurtardı 17:35 Bu görüntü Türkiye'de çekildi! İnşaattan düşen işçinin canını emniyet halatı kurtardı Kahramankazan'dan DEVA Genel Başkanı Babacan'a tepki: Seni davar çobanı olarak bile tutmazlardı 14:54 Kahramankazan'dan DEVA Genel Başkanı Babacan'a tepki: Seni davar çobanı olarak bile tutmazlardı
Advertisement