Türk Halk Müziği sanatçısı 80 yaşındaki Recep Kaymak, sanatla geçen yıllarını anlattı - Son Dakika
Kültür Sanat

Türk Halk Müziği sanatçısı 80 yaşındaki Recep Kaymak, sanatla geçen yıllarını anlattı

Türk Halk Müziği sanatçısı 80 yaşındaki Recep Kaymak, Zeki Müren, Emel Sayın, Müzeyyen Senar, Bülent Ersoy gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştığı yılları halen özlemle hatırlıyor.

27.10.2022 11:27  Güncelleme: 12:22
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türk Halk Müziği sanatçısı 80 yaşındaki Recep Kaymak, Zeki Müren, Emel Sayın, Müzeyyen Senar, Bülent Ersoy gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştığı yılları halen özlemle hatırlıyor.

Muğla'nın Bodrum ilçesi Gümbet Mahallesi'nde deniz ve doğayla iç içe bir evde yaşamını sürdüren Kaymak, müzik yaşamına çocukluk yıllarında Celal Güzelses'in kurduğu Diyarbakır Musiki Cemiyetinde başladı.

Cemiyette pratik çalışmalar yapan sanatçı, stajyer olarak başladığı TRT Ankara Radyosunda solistlik sınavını kazanıp, Ankara Radyosu Yurttan Sesler Korosu sanatçısı oldu. Televizyonun olmadığı 1960'lı yılların başında insanlara sesini radyodan duyuran, dinleyicileri tarafından da büyük ilgi gören Kaymak, sesini büyük kitlelere ulaştırmayı başardı. Kaymak, sanat yaşamını 1975'ten sonra sahnelere taşıyarak sürdürdü.

İstanbul Maksim Gazinosu'nda Zeki Müren, Emel Sayın, Müzeyyen Senar, Bülent Ersoy, Behiye Aksoy, Muazzez Abacı, Adnan Şenses ve Gönül Akkor'un da arasında olduğu ünlü isimlerle birlikte aynı sahneyi paylaşan usta yorumcu o yıllarda yaşadığı güzel anılarını halen aklından çıkaramıyor.

"İnsanlar sanatçıları yere göğe sığdıramazlardı"

Kaymak, AA muhabirine, yıllarının dolu dolu müzikle geçtiğini, sanat yaşamı boyunca unutamayacağı çok güzel anılar biriktirdiğini söyledi.

İnsanların eskiden musikiye yaklaşımının çok daha farklı olduğunu belirten Kaymak, "İnsanlar sanatçıları yere göğe sığdıramazlardı. Onlara sonsuz teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Eski yıllarımda Türkiye ve Avrupa turnelerine çıktım. Kıtalara kadar konserlere gittim. Sahnelere çıkmak için radyodan ayrıldım. Hayat böyle devam etti." dedi.

Süreç içerisinde Kültür Bakanlığı solistliğine de atandığını anlatan Kaymak, bu unvanla uzun yıllar halk konserleriyle insanlarla iç içe yaşadığını ve Kültür Bakanlığından da emekli olduğunu dile getirdi.

Kendisini çok şanslı olarak nitelendiren Kaymak, şöyle konuştu:

"Yaşam sürecim müzikle aşkla sürdü. Sanatçı 'emekli olmaz' derler. Buna ben de katılıyorum. Çünkü bir hayır cemiyetinde öğrencilere burs vermek, hastalara yardım için yapılan konserlere halen seve seve katılıyorum. Bu da benim yaşam kaynağım oluyor. Müzik benim için bir yaşam biçimi. Rahmetli Nida Tüfekçi ve Neriman Altındağ Tüfekçi hocalarımızın benim yetişmemde çok emeği oldu. Rahmetli Nida Tüfekçi yayınlarda çaldığı curasını oğlumun doğum gününde bana hediye etmişti. Onu halen gözüm gibi saklıyorum. Oğlum şu anda 51 yaşında oldu. Düşünün yarım asır olmuş. Benim için çok güzel bir anı. Sanat yaşamımda çok emeği olan arkadaşlarım ve ağabeylerimin bağlama ve darbukasını da hala saklıyorum. Onlar hayatta değil ben onların anılarını yaşatıyorum."

Her türlü müziği ilgiyle dinlediğini aktaran Kaymak, dünyada her şeyin değiştiği gibi müziğin de değişime uğradığına dikkati çekti.

Zaman zaman yetenekli müzisyenlere rastladığını onları da hayranlıkla dinlediğini belirten Kaymak, "Müziğe gönlünü vererek, karşılığını beklemeden sımsıkı sarılan çocuklarımızı gönülden kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Benim için müzik ölünceye kadar sürecek. Her şeyin emeklisi olabilir ama müziğin olmaz. Sahneye çıktığım zaman saatlerce program yapayım, yorulmak nedir bilmem. Dinleyicilerin sevgisi, alkışı beni adeta uçuruyor ve dinlendiriyor." ifadesini kullandı.

Kaymak, röportaj sırasında arka fonda çalan ve tahminen 40 yıl önce seslendirdiği Arif Sağ ile Orhan Gencebay'ın da kendisine bağlamayla eşlik ettiği "Ey sevdiğim sana şikayetim var" türküsüyle nostalji yaşadı.

Türk Halk Müziği sanatçısı 80 yaşındaki Recep Kaymak, sanatla geçen yıllarını anlattı
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Türk Halk Müziği sanatçısı 80 yaşındaki Recep Kaymak, sanatla geçen yıllarını anlattı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kars'ta düzenlenen bilgi yarışmasında kazananlara kitap hediye edildi
  16:48 Kars'ta düzenlenen bilgi yarışmasında kazananlara kitap hediye edildi

  Kars'ta Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen bilgi yarışmasında kazananlara kitap hediye edildi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin, doğru cevaplayan katılımcılara kitap hediye etti. Yarışmanın amacı Kars'ın tarihi, kültürel, doğal ve diğer zenginliklerine dikkat çekmekti.

 • Mersin'de Dünya Romanlar Günü etkinliği düzenlendi
  16:28 Mersin'de Dünya Romanlar Günü etkinliği düzenlendi

  Mersin'de, Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonunca Dünya Romanlar Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Roman müzisyenler sahne aldı, Roman kültürünü yansıtan oyunlar oynandı ve şarkılar söylendi. Programa, Vali Yardımcısı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü, Akdeniz Belediye Başkanı ve diğer ilgililer katıldı.

 • Macar Öğrenciler Tekirdağ'da Halk Oyunları Gösterisi Sundu
  16:14 Macar Öğrenciler Tekirdağ'da Halk Oyunları Gösterisi Sundu

  Türkiye-Macaristan Kültür Yılı kapsamında Tekirdağ'a gelen Macar öğrenciler, Rakoczi Müzesi önünde halk oyunları gösterisi sundu. Macaristan Mikes Kelemen Lisesi öğrencileri, Osmanlı'ya sığınan Macar Prensi 2. Ferenc Rakoczi'ye tahsis edilen ve daha sonra müzeye çevrilen yapıyı gezdi. Konuk öğrenciler, Müze Müdürü Ali Kabul'den bilgi aldı. Ardından öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi, müze önünde gösteri sundu. Öğrenciler, sahil dolgu alanındaki Barış ve Özgürlük Parkı'nda bulunan Macar Anıtı ve Mikes Kelemen Parkı'nı da ziyaret etti. Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Başkanı Adem Dalgıç, 2024 Türkiye-Macaristan Kültür Yılı kapsamında kentte sene boyunca etkinliklerin süreceğini belirtti. Tekirdağ'ın Macarlar için önemli bir kent olduğunu vurgulayan Dalgıç, Macar halkı tarafından iyi bilinen kente, bu ülkeden çok sayıda ziyaretçi geldiğini ifade etti. Tekirdağ Bilim Sanat Merkezi öğretmeni Zübeyde Aykaç da 10 öğrencinin, kentteki Macar eserlerini ziyaret ettiğini dile getirdi. Aykaç, öğrencilerin katılımcılara güzel bir halk dansları gösterisi sunduğunu ve yarın da Türk-Macar ortak kültürüyle ilgili etkinlikler yapacaklarını söyledi.

 • İzzet Mehmet Paşa Camii: Asırlara Meydan Okuyan Bir Eser
  15:51 İzzet Mehmet Paşa Camii: Asırlara Meydan Okuyan Bir Eser

  UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde bulunan İzzet Mehmet Paşa Camii, minaresinin eğikliği ve fevkani tarzıyla dikkat çekiyor. 1796 yılında yapılan cami, tamamen kesme taştan inşa edilmiş olup, Akçasu Kanyonu'nun derin bir vadi oluşturduğu noktaya konumlandırılmıştır. Caminin minaresi ise rüzgara karşı dayanıklı olması için eğik yapılmıştır. İzzet Mehmet Paşa Camii, 228 yıldır ayakta kalmayı başarmış ve birçok restorasyon geçirmesine rağmen tahribatı neredeyse gözlemlenmemiştir.

 • Gaziantep'teki çocuklar sanat etkinliklerinde buluştu
  15:39 Gaziantep'teki çocuklar sanat etkinliklerinde buluştu

  Gaziantep Çocuk Sanat Merkezi'nde düzenlenen etkinliklere 500 küçük sanatsever katıldı. Çocuklar, atölye çalışmalarında sanatsal faaliyetlerde bulunarak eğlendi ve kabiliyetlerini geliştirdi. Merkez koordinatörü, amacın çocuklara sanatı sevdirmek ve onları iyi yerlere getirmek olduğunu belirtti.

 • Dune 2 Gişede Büyük Başarı Yakalıyor
  15:09 Dune 2 Gişede Büyük Başarı Yakalıyor

  Dune 2 filmi, büyük bütçelerle çekilen yapımların gişede başarısız olduğu dönemde büyük bir başarı elde ediyor. Timothée Chalamet ve Zendaya gibi oyuncuları barındıran film, dünya genelinde 684 milyon dolar gişe yaparak beklentilerin üzerine çıkıyor. Sektör analistlerine göre film, hala vizyonda olduğu sürece gişede 700 milyon doların üzerine çıkabilir. Dune 2'nin devam filminde de ana oyuncu kadrosu korunuyor.

 • Öğrenciler Tarihi Alanda Kazı Çalışmalarına Katıldı
  14:57 Öğrenciler Tarihi Alanda Kazı Çalışmalarına Katıldı

  Adıyaman'da bulunan Perre Antik Kent'te devam eden kazı çalışmalarına, 16 ilk ve ortaöğretim okulu öğrencisi katıldı. Öğrenciler, arkeologlarla birlikte kazı yaparak tarih kokan Adıyaman'ın keyfini çıkardı. Kazı çalışmaları, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi.

 • Edirne'de Tarihi Alanlar Nostaljik Tramvay Görünümlü 'Gezi Treni' ile Ziyaret Edilebilecek
  14:51 Edirne'de Tarihi Alanlar Nostaljik Tramvay Görünümlü 'Gezi Treni' ile Ziyaret Edilebilecek

  Edirne Valiliği, turizm noktalarına ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla lastik tekerlekli 'Edirne Turistik Gezi Treni'ni hizmete sundu. Ücretsiz olarak hizmet verecek tren, Selimiye Meydanı'ndan başlayarak tarihi Tren Garı ve Lozan Anıtı'nın bulunduğu Karaağaç Mahallesi'nde rotasını tamamlayacak. Edirne Valisi Yunus Sezer, kentin tarihi ve kültürel altyapısını ayağa kaldırmayı amaçladıklarını belirterek, projeleri kapsamında 7 farklı rota belirlediklerini ve tur otobüsleriyle geziler düzenleyeceklerini söyledi. Ayrıca, Tunca ve Meriç nehirlerinde kayık gezileri düzenlenerek bu nehirlerin aktif olarak kullanılması planlanıyor.

 • Samsun'da yöresel lezzetlerin tanıtıldığı gastronomi ve tadım etkinliği yapıldı
  13:57 Samsun'da yöresel lezzetlerin tanıtıldığı gastronomi ve tadım etkinliği yapıldı

  Samsun'da Valilik tarafından düzenlenen bir etkinlikte, Samsun pidesi, Bafra manda kaymaklı lokumu, Yakakent mantısı gibi yöresel lezzetler tadıldı. Vali Orhan Tavlı, Samsun mutfağının zenginliğini Türkiye'ye tanıtmak istediklerini belirtti. Etkinliğe destek veren kadınlara teşekkür eden Tavlı, Samsun mutfağının zenginliğini hem Samsun'a hem Türkiye'ye tanıtmak istediklerini söyledi.

 • Myanmar'da düzenlenen Thingyan Su Festivali'nde su sıçratma geleneği yaşandı
  13:30 Myanmar'da düzenlenen Thingyan Su Festivali'nde su sıçratma geleneği yaşandı

  Myanmar'ın Yangon kentinde düzenlenen Thingyan Su Festivali'nde insanlar serinleyebilmek için birbirlerine su sıçrattı. Festivale özgü bu su sıçratma geleneği, kötü şansı uzaklaştırmayı ve sağlık ile mutluluğa ulaşmayı temsil ediyor. Myanmar Yeni Yılı'nın başlangıcına işaret eden festival genellikle Nisan ayı ortasında gerçekleşiyor ve dört ila beş gün sürüyor. Festival bu yıl 13 Nisan'a denk geldi.


Advertisement