50 yıl önce Bandırmalı gençler Türkiye'nin ilk füzesini yaptı! Hikayeleri beyaz perdede! - Son Dakika

50 yıl önce Bandırmalı gençler Türkiye'nin ilk füzesini yaptı! Hikayeleri beyaz perdede!

22.11.2021 15:12
50 yıl önce Bandırmalı gençler Türkiye'nin ilk füzesini yaptı! Hikayeleri beyaz perdede!

Çekimlerine geçen hafta başlanan ve başrollerinde Alina Boz'la Denizcan Aktaş'ın rol aldığı Bandırma Füze Kulübü, Türkiye'nin ilk uzay oluşumu ve bir gerçek hayat hikayesi.

1950'li yıllarda yaşanan gerçek bir olaydan esinlenen ve bir dönem filmi olan Bandırma Füze Kulübü'nün setinden gelen ilk fotoğraf karesinde Alina Boz ve Denizcan Aktaş var. Her ikisi de dönemin kıyafetleriyle görünen iki genç ve yetenekli oyuncu çok farklı bir şekilde hayranlarının karşısına çıkacak. Çekimler Mudanya, Bandırma ve İstanbul Beykoz Kundura Fabrikası'nda gerçekleştirilecek. Bu arada filmin setinden ilk fotoğraf da geldi.

BANDIRMA FÜZE KULÜBÜ'NÜN HİKAYESİ

Bandırma'da lise öğrencisi bir grup genç 1950'li yıllarda Sputnik I'in uzaya fırlatılmasından etkilenerek bir füze kulübü kurmaya karar verdi. Kulüp üyesi olan gençler uzay ve evren konularını tartışılıyorlardı. Kulüp kısa zamanda büyüdü ve Bandırma Havacılık ve Uzay Araştırmaları Derneği'ne dönüştü.

50 yıl önce Bandırmalı gençler Türkiye'nin ilk füzesini yaptı! Hikayeleri beyaz perdeye taşınıyor!

En büyük amaçları uzaya bir roket fırlatmak olan bu gençler 1 metre boyunda ve 3 kilogram ağırlığında bir roket inşa ettiler. Ancak bu roket yerden 40 metre yükselebilmiş ve sonra denize düşmüştü. Gençler ikinci denemelerinde roketlerini 750 metreye çıkarmayı başardı. Kendileriyle alay edilmesine aldırmayan gençler birçok denemenin sonunda roketlerini 5.415 metreye kadar uçurmayı başardı.

Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak, yapımcılığını Mustafa Uslu'nun yönetmenliğini üstlendiği filmde ayrıca Erkan Kolçak Köstendil, Atay Yıldız, Aslı Bekiroğlu, Görkem Sevindik, Öykü Gürman, Tolga Canbeyli, Altan Erkekli ve Alican Yücesoy gibi isimler yer alıyor.

YORUMLAR
500
Ukrayna'nın Marganets şehrine düzenlenen saldırılarda 10'dan fazla kişi öldü Ukrayna'nın Marganets şehrine düzenlenen saldırılarda 10'dan fazla kişi öldü Bandırma'da tavuk dönerden zehirlendiler Bandırma'da tavuk dönerden zehirlendiler

Son Dakika Magazin 50 yıl önce Bandırmalı gençler Türkiye'nin ilk füzesini yaptı! Hikayeleri beyaz perdede! - Son Dakika


Advertisement