Neyzen Burhan Bayar; 'Ney Müziğine Türk Gençliği Duyarsız, Batı İlgili" - Son Dakika
Magazin

Neyzen Burhan Bayar; 'Ney Müziğine Türk Gençliği Duyarsız, Batı İlgili"

Neyzen Burhan Bayar; \'Ney Müziğine Türk Gençliği Duyarsız, Batı İlgili"

Adana'da yaşayan ve 'Mutlu Ol Yeter', 'Yalnızım Dostlarım', 'Mavi Mavi', 'Gülüm Benim', 'Yıkılmışım Ben', 'Benim Hayatım', 'Bu da Geçer', 'Bir Kulunu Çok Sevdim' gibi unutulmaz şarkıların söz yazarı ve bestekarı neyzen Burhan Bayar, Türk tasavvuf...

09.06.2012 11:31

Adana'da yaşayan ve 'Mutlu Ol Yeter', 'Yalnızım Dostlarım', 'Mavi Mavi', 'Gülüm Benim', 'Yıkılmışım Ben', 'Benim Hayatım', 'Bu da Geçer', 'Bir Kulunu Çok Sevdim' gibi unutulmaz şarkıların söz yazarı ve bestekarı neyzen Burhan Bayar, Türk tasavvuf müziği çalgısı olarak bilinen neye karşı Almanya ve İngiltere'de yoğun ilgi olduğunu, Türk gençliğinin ise duyarsız kaldığını söyledi.

Burhan Bayar; Orhan Gencebay, Arif Sağ, Fikret Kızılok, Fatih Kısaparmak, Mazhar Alanson ve Mahsun Kırmızıgül'ün ney vokalistliğini yaptı. Bayar, "Gençlerimiz popüler müziğe yöneliyor. Üflemeli çalgılardan neye karşı ilgisizler. Ama yurt dışında böyle değil. Almanya ve İngiltere gibi ülkeler bu çalgıya çok değer veriyor. Hatta zaman içinde sahiplenmeye başladılar. Ney bizim kültürümüz, ama yabancılar sahip çıkıyor" dedi.

Çukurova Üniversitesi Konservatuarı'nda ney dersleri veren Bayar, "Ahmet ve Faruk Tekbilek, Şenol Filiz, Ercan Irmak gibi dünyaca ünlü Türk neyzenler benim öğrencilerim ve benim ürettiğim neyleri kullanırlar. Hatay ve Konya'dan ellerimle topladığım kamışlara en erken 4 yılda hayat veriyorum. Ney çalmak da yapmak da meziyetli bir iş" diye konuştu.

Ney çalgısının Türk kültürüne ait olduğunu ifade eden Bayar, kültürlerine sahip çıkan gençler yetiştirilmesi gerektiğini söyledi. - Adana

Kaynak: DHA

Son Dakika Magazin Neyzen Burhan Bayar; 'Ney Müziğine Türk Gençliği Duyarsız, Batı İlgili' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement