Son dakika Öğretim Üyesi haberleri, Öğretim Üyesi son dakika, son dakika Öğretim Üyesi

Son Dakika Öğretim Üyesi Haberleri

Son dakika Öğretim Üyesi haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son öğretim üyesi haberleri anında burada.


 • 22:16 24. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali etkinliklerle sürüyor 24. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali etkinliklerle sürüyor

  Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, "Kültürel Miras ve Korumacılık" temasıyla düzenlenen 24. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında kortej yürüyüşü yapıldı.

 • 17:05 RTEÜ öğretim üyeleri ve öğrencileri İyidere'de plaj temizliği yaptı RTEÜ öğretim üyeleri ve öğrencileri İyidere'de plaj temizliği yaptı

  Rize'nin İyidere ilçesinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) öğretim üyeleri ile öğrenciler, 8 Haziran Dünya Denizler ve Okyanuslar Günü kapsamında Sarayköy Plajı'nda kıyı ve su altı temizliği gerçekleştirdi. Etkinlikte 150 kilogram çöp toplandı. Plastik çöplerin çevresel etkileri hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan etkinlikte, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, plastiklerin insan sağlığına zararları hakkında bilgi verdi.

 • 16:45 Edirne'de İklim Uyum Çalıştayı Düzenlendi Edirne'de İklim Uyum Çalıştayı Düzenlendi

  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan önderliğinde düzenlenen 'Sera Gazı Emisyonu Azalttım ve İklim Uyum Çalıştayı'nda, iklim değişikliğinin etkileri ve doğanın korunması için alınması gereken önlemler konuşuldu. İstanbul Enerji A.Ş Genel Müdürü Yüksel Yalçın da çalışmaların sadece yerel yönetimlerin değil, bireylerin de sorumluluğunda olduğunu belirtti.

 • 16:44 Rize'de deniz temizliği: 150 kilogram atık toplandı Rize'de deniz temizliği: 150 kilogram atık toplandı

  Rize'nin İyidere ilçesinde yapılan deniz dibi ve kıyı temizliği çalışmasında 150 kilogram atık toplandı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından Sarayköy Plajı'nda düzenlenen etkinlikte, plastik çöplerin çevresel etkilerine dikkat çekildi. Üniversite rektörü Yusuf Yılmaz, plastiklerin çevreye atılmasının su kaynaklarını kirlettiğini belirtti ve sürdürülebilir ambalaj materyalleri kullanımı konusunda farkındalık eğitimleri yapılması gerektiğini vurguladı. Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan ise plastiklerin bertaraf edilmesinin önemine dikkat çekerek, mikroplastiklerin insan sağlığına olumsuz etkilerinin artacağı uyarısında bulundu.

 • 15:34 Sandıklı'da Çevre Haftası etkinlikleri düzenlendi Sandıklı'da Çevre Haftası etkinlikleri düzenlendi

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Sandıklı Meslek Yüksekokulu ile Sandıklı Hisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri Çevre haftası etkinlikleri kapsamında Yunus Emre Kampüsü bahçesinde çiçek dikim etkinliğinde bir araya geldi. Sandıklı ilçesinde ilkokullar arasında yapılan bilgi yarışmasında Miralay Reşatbey İlkokulu birinci oldu.

 • 13:05 KADEM Kadın Araştırmaları Kongresi'ne Bildiri Başvuruları Başladı KADEM Kadın Araştırmaları Kongresi'ne Bildiri Başvuruları Başladı

  Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) tarafından düzenlenen Kadın Araştırmaları Kongresi'nin bu yılki teması 'sivil toplum ve kadın' olarak belirlendi. Kongrede, sivil toplum ve kadın ilişkisi, tarihsel süreçler, sosyal yapılar, etik, estetik ve politik değerler, adalet, kalkınma ve temsiliyet başlıkları ele alınacak. Bildiri başvuruları 14 Temmuz'a kadar kabul edilecek ve ilk üçe giren bildiri sahiplerine ödül verilecek.

 • 12:40 24. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Safranbolu'da başladı 24. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Safranbolu'da başladı

  Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Safranbolu ilçesinde düzenlenen 24. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, 'Kültürel Miras ve Korumacılık' temasıyla başladı. Festival kapsamında düzenlenen yarışmalara, 102 ülkeden 1478 film başvurusu yapıldı.

 • 11:29 Kokoreç, kebap ve börek gibi gıdalarda mikroplastik tespit edildi Kokoreç, kebap ve börek gibi gıdalarda mikroplastik tespit edildi

  Severek tükettiğimiz gıdalar servise hazırlık aşamasında sağlığımızı tehdit eden birer mekanizamaya dönüşüyor. Bir gurup bilim insanı, yaptıkları araştırmada plastik yüzeylerde kesilen kokoreç, kebap ve börek gibi hazır besinlerdeki mikroplastik yükünü artırdığını tespit etti. Araştırmacılar, Urfa kebabın 100 gramında ortalama 52, kokoreçte 470, börekte ise 830 mikroplastik parçacığına rastladıklarını bildirdi.

 • 11:27 SAÜ Tıp Fakültesi öğretim üyelerine Ufuk Avrupa Programı hibe destekleri tanıtıldı SAÜ Tıp Fakültesi öğretim üyelerine Ufuk Avrupa Programı hibe destekleri tanıtıldı

  SAÜ'nün araştırma üniversitesi olma vizyonu doğrultusunda çalışmalarına devam eden ARDEK, Tıp Fakültesi öğretim üyelerine yönelik Avrupa Birliği destekli hibe fonlarına ilişkin fırsatları ve teknik destek süreçlerini aktardı. Bilgilendirme toplantısında Ufuk Avrupa Programı'nın yapısı, sağlık kümesi içinde belirtilen destinasyonlar ve Marie Curie bireysel burs destekleri ele alındı.

 • 11:21 Araştırmadan çıkan sonuç ürkütücü! Kokoreç yerine plastik yiyoruz Araştırmadan çıkan sonuç ürkütücü! Kokoreç yerine plastik yiyoruz

  Severek tükettiğimiz gıdalar servise hazırlık aşamasında sağlığımızı tehdit eden birer mekanizamaya dönüşüyor. Bir gurup bilim insanı, yaptıkları araştırmada plastik yüzeylerde kesilen kokoreç, kebap ve börek gibi hazır besinlerdeki mikroplastik yükünü artırdığını tespit etti. Araştırmacılar, Urfa kebabın 100 gramında ortalama 52, kokoreçte 470, börekte ise 830 mikroplastik parçacığına rastladıklarını bildirdi.

 • 11:17 İşitme kaybı erken tanı ve tedavi ile düzeltilebilir İşitme kaybı erken tanı ve tedavi ile düzeltilebilir

  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müzeyyen Yıldırım Baylan, işitme kaybının erken tanısı, cerrahi ve medikal tedavi ile düzeltilebileceğini belirtti. Baylan, işitme kaybının her yaşta oluşabileceğini ve toplumsal farkındalığın artması gerektiğini vurguladı. İşitme kaybının önlenebilir, tedavi veya rehabilite edilebilir bir durum olduğunu aktaran Baylan, koklear implant teknolojisi ve cerrahisindeki gelişmeler sayesinde sağır ve dilsiz kelimesinin tarih olmaya başladığını ifade etti.

 • 10:51 İSTANBUL'DA BİRÇOK İLÇEDE ARI TEDİRGİNLİĞİ İSTANBUL'DA BİRÇOK İLÇEDE ARI TEDİRGİNLİĞİ

  ? ARILARIN çoğalma içgüdüsüyle kovanı terk edip ağaçlarda, apartmanlarda toplanmaları tedirginlik yarattı.

 • 09:29 Su maymunları Edirne'deki habitatı bozuyor Su maymunları Edirne'deki habitatı bozuyor

  Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beytullah Özkan, su maymunlarının nehirler aracılığıyla Edirne'ye ulaşarak habitat oluşturduklarını ve yerleştikleri yerlerdeki düzeni bozduklarını belirtti. Su maymunlarının habitatları bölgede genişlemeye devam ediyor ve yaşadıkları sulak alandaki sazları keserek kuşların yaşamasını engelliyorlar. Ayrıca balık yataklarını bozuyorlar ve bulundukları sulak alana zarar veriyorlar.

 • 07.06.2023 07 Haz 20:25 Ankara'da öğretmenlere alerji konusunda eğitim verildi Ankara'da öğretmenlere alerji konusunda eğitim verildi

  Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ve Türkiye Ulusal Alerji Klinik İmmünoloji Derneği ortaklığında öğretmenlere alerji konusunda eğitim verildi. Alerjik hastalıkların artması üzerine düzenlenen eğitimlerde öğretmenlerin alerjik hastalıklar hakkında bilgilendirilmesi, bulguları tanıması, alerjik bir durum geliştiğinde doğru ve hızlı müdahale edebilmesi amaçlandı. Gelecek yıl Ankara genelinde 15 bin okul öncesi ve ilkokul öğretmenine alerji konusunda eğitim verilmesi planlanıyor.

 • 07.06.2023 07 Haz 18:54 Ankara'da öğretmenlere alerji eğitimi verildi Ankara'da öğretmenlere alerji eğitimi verildi

  Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ve Türkiye Ulusal Alerji Klinik İmmünoloji Derneği ortaklığında, öğretmenlere alerji konusunda eğitim verildi. Alerjik hastalıkların yaygın olduğu belirtilerek, öğretmenlerin alerjik hastalıklar hakkında bilgilendirilmesi, bulguları tanıması, alerjik bir durum geliştiğinde doğru ve hızlı müdahale edebilmesi amaçlandı. Gelecek yıl Ankara genelinde 15 bin okul öncesi ve ilkokul öğretmenine alerji konusunda eğitim verilmesi planlanıyor.

 • 07.06.2023 07 Haz 18:51 Ankara'da öğretmenlere alerji konusunda eğitim verildi Ankara'da öğretmenlere alerji konusunda eğitim verildi

  Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ve Türkiye Ulusal Alerji Klinik İmmünoloji Derneği ortaklığında öğretmenlere alerji konusunda eğitim verildi. Alerjik hastalıkların yaygın olduğu belirtilerek, öğretmenlerin alerjik hastalıklar hakkında bilgilendirilmesi, bulguları tanıması, alerjik bir durum geliştiğinde doğru ve hızlı müdahale edebilmesi amacıyla eğitimler düzenlendi. Gelecek yıl Ankara genelinde 15 bin okul öncesi ve ilkokul öğretmenine alerji konusunda eğitim verilmesi planlanıyor.

 • 07.06.2023 07 Haz 17:10 ERÜ Hukuk Fakültesi'nden 'Hukukta Kariyer Zirvesi' ERÜ Hukuk Fakültesi'nden 'Hukukta Kariyer Zirvesi'

  Kayseri'de Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen 'Hukukta Kariyer Zirvesi'ne Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burak Adıgüzel, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Aydın ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Programda, Erciyes Üniversitesi'nin uzmanlaştığı alanlar ve kalite süreçleri hakkında bilgiler verildi ve Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Doğan moderatörlüğünde sunumlar yapıldı.

 • 07.06.2023 07 Haz 16:48 Samsun'da Annem İçin Müzik Projesi kapanış etkinliği düzenlendi Samsun'da Annem İçin Müzik Projesi kapanış etkinliği düzenlendi

  Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından hayata geçirilen 'Annem İçin Müzik Projesi' kapsamında annelerin de yer aldığı koro, konser verdi. Proje yürütücüsü ve araştırmacılar, annelerin fedakarlıklarını vurgulayarak, projeye destek verenlere teşekkür etti.

 • 07.06.2023 07 Haz 16:28 Mersin'de Deniz Dibi Temizliği Yapıldı Mersin'de Deniz Dibi Temizliği Yapıldı

  Mersin'de Çevre Haftası kapsamında gerçekleştirilen deniz dibi temizliğinde çanak anten, market arabası, halat, lastik ve plastik atık çıktı. Etkinliğe Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Mersin Üniversitesi (MEÜ) ve Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ekipleri katıldı. Program kapsamında dalgıçlar, deniz dibinden market arabası, halat, çanak anten, plastik atık ve ekosisteme zarar veren çok sayıda atık topladı. MEÜ Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas, denize atılan malzemelerin canlılar açısından risk oluşturduğunu belirtti.

 • 07.06.2023 07 Haz 16:14 Prof. Dr. Barış Doster: Çin'in küresel sağlık topluluğu oluşturma vizyonu devlet kapasitesini yansıtıyor Prof. Dr. Barış Doster: Çin'in küresel sağlık topluluğu oluşturma vizyonu devlet kapasitesini yansıtıyor

  Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Doster, Çin'in herkesi kapsayan küresel bir sağlık topluluğu oluşturma konseptinin, güçlü devlet kapasitesini yansıttığını söyledi. Çin, 2020 yılında herkes için küresel bir sağlık topluluğu oluşturma vizyonunu ortaya koymuştu ve son üç yılda 120'den fazla ülke ve uluslararası kuruluşa 2,2 milyar dozdan fazla Kovid-19 aşısı tedarik etti.

 • 07.06.2023 07 Haz 16:01 OMÜ Veteriner Fakültesi, 'Toska Pastırması Projesi' kapsamında marka tescili aldı OMÜ Veteriner Fakültesi, 'Toska Pastırması Projesi' kapsamında marka tescili aldı

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalınca yürütülen 'Toska Pastırması Projesi' kapsamında üretilen pastırmaya Türk Patent ve Marka Kurumunca marka tescili verildi. Proje kapsamında manda pastırmasıyla ilgili çalışma yaptıklarını anlatan Gücükoğlu, şöyle devam etti: 'Üniversitemizin desteğiyle yaptığımız projenin çıktısı olarak Veteriner Fakültesi olarak, 'Sam Manda Toska Pastırması' isimli ürünümüzün isim ve logosunu tescil ettirdik.'

 • 07.06.2023 07 Haz 15:11 Mersin'de Deniz Dibi Temizliği Yapıldı Mersin'de Deniz Dibi Temizliği Yapıldı

  Mersin'de Çevre Haftası kapsamında gerçekleştirilen deniz dibi temizliği etkinliğinde çanak anten, market arabası, halat, lastik ve plastik atık toplandı. Etkinliğe Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Mersin Üniversitesi (MEÜ) ve Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ekipleri katıldı.

 • 07.06.2023 07 Haz 14:32 Mersin'de Dünya Çevre Günü kapsamında deniz dibinden atık toplandı Mersin'de Dünya Çevre Günü kapsamında deniz dibinden atık toplandı

  Mersin'de, Dünya Çevre Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte, deniz dibinden alışveriş sepeti, halat, çanak anten ve plastik atık çıkarıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce Mersin Marina'da 'Deniz Dibi Temizliği ve Dalış Etkinliği' düzenlendi.

 • 07.06.2023 07 Haz 13:00 KTÜ'de arı zehrine yönelik TÜBİTAK destekli proje yürütülüyor KTÜ'de arı zehrine yönelik TÜBİTAK destekli proje yürütülüyor

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) akademisyenlerince, "Arı Zehrinin Kanser Hücrelerinde Seçici Sitotoksik Etkisinin Anastazis Mekanizması Açısından Değerlendirilmesi ve Bu Mekanizmanın Epigenetik Kontrolünün Araştırılması" başlıklı projeye devam ediliyor.

 • 07.06.2023 07 Haz 12:34 Edirne Dergisi'nin 55. sayısı yayımlandı Edirne Dergisi'nin 55. sayısı yayımlandı

  Edirne adlı derginin 55. sayısı, Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık'ın imtiyaz sahipliğinde ve Doç. Dr. Mustafa Hatipler'in genel yayın yönetmenliğinde çıktı. Dergide araştırma, röportaj, tarih, inceleme, deneme, ekonomi, gastronomi makaleleri yer alırken, Kırbıyık'ın 'Geçmiş olsun Türkiyem' başlıklı yazısı ve Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tan'ın 'Edirne gülü geri döner mi' başlıklı makalesi de yer aldı. Trakya Teknopark Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir de dergide 'Teknopark ekosistemi ve Trakya Teknopark' yazısıyla idaresindeki birimi anlattı.

 • 07.06.2023 07 Haz 12:30 Nadir türdeki ağaç kamışçını tedavi edilerek doğaya salındı Nadir türdeki ağaç kamışçını tedavi edilerek doğaya salındı

  Balıkesir'in Edremit ilçesinde yaralı bulunan ağaç kamışçını cinsi kuş, Kazdağı Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği tarafından tedavi edildi. Türkiye'de nadir rastlanan türlerden olan kuşun göç yorgunluğu nedeniyle camlara çarpması sonucu yaralandığı düşünülüyor. Kuşun tedavisi tamamlandıktan sonra doğaya salındı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden uzmanlar, ağaç kamışçınlarının gizlenerek yaşamayı seven bir tür olduğunu ve Türkiye'de transit göçer bir tür olduğunu belirtti.

 • 07.06.2023 07 Haz 11:38 Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi'nde 5 ayda 3 bin hayvan tedavi edildi Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi'nde 5 ayda 3 bin hayvan tedavi edildi

  Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi'nde 5 ayda 3 bin hayvan tedavi edildiELAZIĞ Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin merkezi durumunda olan Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi'nde 2023'ün ilk beş ayında 3 bin hayvan tedavi edildi.

 • 07.06.2023 07 Haz 11:15 Bir kilo 600 gram doğan bebek, nadir yapılan ameliyatla 'körlük' riskinden kurtuldu Bir kilo 600 gram doğan bebek, nadir yapılan ameliyatla "körlük" riskinden kurtuldu

  Kalıcı görme kaybına yol açan prematüre retinopatisi (ROP) ile 30 haftalıkken bir kilo 600 gram ağırlığı dünyaya geleni bebek, Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan özel cerrahi operasyon sayesinde sağlıklı görebilecek.

 • 07.06.2023 07 Haz 10:34 Atlı Okçuluk Milli Takımı İlk Kampını Gerçekleştirdi Atlı Okçuluk Milli Takımı İlk Kampını Gerçekleştirdi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine kurulan Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'na bağlı Atlı Okçuluk Milli Takım aday kadrosu ilk kez kampa alındı. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜ-C) Avcılar Kampüsü'ndeki kampta geleneksel kostümlerini giyen sporcular çalışmalara aralıksız katıldı. Kampın en deneyimli ismi Balıkesir Karesi Atlı Okçuluk Kulübü Başkanı Ertan Erkekoğlu, yarışmalara katılacak milli sporcuların ilk kez Türkiye standartları dışında uluslararası parkurları burada genç sporcularla birlikte denediklerini vurgulayarak, 'Başarılı olabilmek için farklı parkurlarda eğitim görmek çok önemli. Böyle bir kampa ihtiyaç vardı' dedi.

 • 07.06.2023 07 Haz 10:20 Atlı Okçuluk Milli Takımı aday kadrosu ilk kez kampa alındı Atlı Okçuluk Milli Takımı aday kadrosu ilk kez kampa alındı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine kurulan Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'na bağlı Atlı Okçuluk Milli Takım aday kadrosu ilk kez kampa alındı. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜ-C) Avcılar Kampüsü'ndeki kampta geleneksel kostümlerini giyen sporcular çalışmalara aralıksız katıldı.

 • 07.06.2023 07 Haz 09:52 Plastik atıklar su kaynaklarını kirletiyor Plastik atıklar su kaynaklarını kirletiyor

  Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belgin Elipek, su kaynaklarına plastik ve benzeri organik olmayan maddelerin atılmasının suyun yapısını bozarak kirlettiğini söyledi. Elipek, su kaynaklarındaki organik olmayan atıkların suyun kendini temizleme kapasitesini aştığını ve suyun taşıma kapasitesinin aşılmasıyla tehlike başladığını belirtti. Su kaynaklarının korunması ve gelecek yıllarda su sıkıntısı yaşanmaması için tasarrufun önemine işaret eden Elipek, su kaynaklarının kirletilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

 • 07.06.2023 07 Haz 09:39 Erzurum'da öğrenciler plastik kullanımına dikkat çekti Erzurum'da öğrenciler plastik kullanımına dikkat çekti

  Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Eren ve öğrencileri, plastik kirliliğine dikkat çekmek için Erzurum'daki marketlerin önlerinde plastik poşet almayan vatandaşlara bez poşet ve cam şişe dağıttı. Eren, plastik kullanımının bırakılması gerektiğini vurgulayarak, doğada çözülmeyen plastiğin mikroplastik haline dönüştüğünü ve besinlerimizde, içtiğimiz suda, toprakta mikroplastik bulunduğunu belirtti.

 • 06.06.2023 06 Haz 17:58 Edirne'de turizm potansiyeli tarımsal faaliyetlerle artırılacak Edirne'de turizm potansiyeli tarımsal faaliyetlerle artırılacak

  Edirne'de turistlerin hasat ve bağ bozumu dönemlerinde tarımsal faaliyetlere katılmasıyla turizm potansiyelinin artırılması amaçlanıyor. Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, tarım ürünlerinin hasadı ve bağ bozumu zamanında yapılacak etkinliklerle daha fazla turist ağırlanabileceğini belirtti. Trakya Üniversitesi (TÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Gönenç Güler, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı ve enstitüden uzmanlar panelde sunum yaptı.

 • 06.06.2023 06 Haz 17:57 Özbekistan Edebiyatı Özel Oturumu IPF'de Düzenlendi Özbekistan Edebiyatı Özel Oturumu IPF'de Düzenlendi

  İstanbul Publishing Fellowship Program (IPF) kapsamında düzenlenen "Özbekistan Edebiyatı Özel Oturumu" Rami Kütüphanesi'nde gerçekleştirildi. Türkiye ve Özbekistan'daki yayıncılık faaliyetleri ile iki ülke edebiyatı ele alındı. IPF kapsamında 66 ülkeden 410 yayıncı bir araya gelerek görüşmeler yapıyor.

 • 06.06.2023 06 Haz 17:50 Beypazarı'ndaki Okulda Kütüphane Hizmete Açıldı Beypazarı'ndaki Okulda Kütüphane Hizmete Açıldı

  Beypazarı ilçesindeki Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde okul kütüphanesi hizmete açıldı. Kütüphanenin açılışına İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Uslu, Okul Müdürü Nuri Caner, Gazi Üniversitesi Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu ile yetkililer katıldı. 5 bine yakın kitabın bulunduğu kütüphanenin açılışının ardından Prof. Dr. Necati Cemaloğlu, kurum yöneticilerine 'Yönetim Becerileri ve Liderlik' başlıklı seminer verdi.

 • 06.06.2023 06 Haz 17:24 Düzce Üniversitesi, mezunlara deneyim kazanma fırsatları sunuyor Düzce Üniversitesi, mezunlara deneyim kazanma fırsatları sunuyor

  Düzce Üniversitesi Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Uygulama Araştırma Merkezi ile Ziraat Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen bir programda, mezunlara özel bir firmada deneyim kazanma fırsatları anlatıldı. Konuşmacılar, kendi deneyimlerini paylaşarak öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

 • 06.06.2023 06 Haz 17:07 Yozgat'ta Bebek ve Çocuk Kütüphanesi ile çocuk ve ebeveyn arasındaki bağ güçleniyor Yozgat'ta Bebek ve Çocuk Kütüphanesi ile çocuk ve ebeveyn arasındaki bağ güçleniyor

  Yozgat'ta 0-6 yaş grubu bebek ve çocuklara erken yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için kurulan Bebek ve Çocuk Kütüphanesi, çocuklar ile ebeveynler arasındaki bağı güçlendiriyor. Kütüphanede verilen eğitimlerle anne ve ebeveynler hem bilgileniyor hem de eğleniyor. Kütüphanede ebeveynlere yönelik seminer ve eğitimler de veriliyor. İkinci kütüphaneye de ihtiyaç duyuluyor.

 • 06.06.2023 06 Haz 17:00 Prof. Dr. Yüksel Ardalı: Yeşil altyapı sel afetleri ile mücadelede en gerçekçi çözümdür Prof. Dr. Yüksel Ardalı: Yeşil altyapı sel afetleri ile mücadelede en gerçekçi çözümdür

  ONDOKUZ Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Ardalı, Türkiye'nin iklim değişikliğinden şiddetli etkilenecek ülkeler arasında gösterildiğini belirterek, 'Doğaya karşı olmayı bırakıp, gerçekçi çözümler bulmamız gerekiyor. Yeşil altyapı, sel afetleri ile mücadelede en gerçekçi çözümdür' dedi.

 • 06.06.2023 06 Haz 16:34 Yozgat'ta Bebek ve Çocuk Kütüphanesi, Okuma Alışkanlığı Kazandırıyor Yozgat'ta Bebek ve Çocuk Kütüphanesi, Okuma Alışkanlığı Kazandırıyor

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 6 ay önce Yozgat'ta kurulan Bebek ve Çocuk Kütüphanesi, 0-6 yaş gurubu bebek ve çocuklar ile annelerine kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor. Kütüphanede çocuklar kitapla tanışırken anneler de eğitim alıyor. Kütüphaneyi ziyaret eden Vali Ziya Polat, yoğun talep nedeniyle ikincisine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

 • 06.06.2023 06 Haz 16:28 Rektör Beydemir son 3 yılı değerlendirdi Rektör Beydemir son 3 yılı değerlendirdi

  Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Şükrü Beydemir, son 3 sene içerisinde üniversitede gerçekleşen ve planlanan çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgilendirmelerde bulundu.

 • 06.06.2023 06 Haz 15:53 Kocaeli'de 'Sesimizi Duyan Var Mı?' paneli düzenlendi Kocaeli'de "Sesimizi Duyan Var Mı?" paneli düzenlendi

  Kocaeli'de, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin 120'nci gününde "Sesimizi Duyan Var Mı?" paneli düzenlendi.

 • 06.06.2023 06 Haz 14:11 İş Bankası, sürdürülebilir tarım üretimine katkı sağlamak için 24. tarım ihtisas şubesini Konya'da açtı İş Bankası, sürdürülebilir tarım üretimine katkı sağlamak için 24. tarım ihtisas şubesini Konya'da açtı

  İş Bankası, tarım ve teknolojiyi bir araya getirerek sürdürülebilir tarım üretimine katkı sağlamak amacıyla Konya'nın Karapınar İlçesine 24'üncü tarım ihtisas şubesini açtı. Banka yöneticileri ve çiftçilerin katıldığı açılışta, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Erdem, tarımın geleceği için stratejik bir sektör olduğunu belirterek, geleneksel bankacılık yöntemlerinin dışında tarım ve teknolojiyi bir araya getirerek çiftçilere destek olacaklarını söyledi.

 • 06.06.2023 06 Haz 14:07 Trabzon Üniversitesi'nde İstiklal Marşı işaret diliyle okundu Trabzon Üniversitesi'nde İstiklal Marşı işaret diliyle okundu

  Trabzon Üniversitesi'nde düzenlenen mezuniyet töreninde, özel eğitim bölümü mezunları da dahil olmak üzere 91 öğretmen adayı için İstiklal Marşı işaret diliyle okundu. Törene katılanlar duygusal anlar yaşadı.

 • 06.06.2023 06 Haz 14:00 Tatlı su kaynakları kuraklıktan etkileniyor Tatlı su kaynakları kuraklıktan etkileniyor

  Van Gölü'nde yaşayan inci kefalleri, dönüş yolunda küresel ısınma ve yanlış sulamadan dolayı kurumaya yüz tutan derelerde büyük tehlike bekliyor. Balıkların üremesi tehlikeye atılıyor.

 • 06.06.2023 06 Haz 13:55 Prof. Dr. Ardalı: İklim değişikliği Karadeniz Bölgesi'ni tehdit ediyor Prof. Dr. Ardalı: İklim değişikliği Karadeniz Bölgesi'ni tehdit ediyor

  OMÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Ardalı, iklim değişikliğinin Karadeniz Bölgesi'ni tehdit ettiğine işaret ederek, "Ne yazık ki bundan sonra Karadeniz Bölgesi'nde birçok sel ve afete maruz kalacağız." uyarısında bulundu. Ardalı, yeşil altyapının sel afetleriyle mücadelede en gerçekçi çözüm olduğunu belirtti ve çevresel iyileştirme çalışmaları ile doğa ile uyum içinde yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini vurguladı.

 • 06.06.2023 06 Haz 12:13 Yeşil deniz kaplumbağalarının denizel yaşamı Doğu Akdeniz'de araştırıldı Yeşil deniz kaplumbağalarının denizel yaşamı Doğu Akdeniz'de araştırıldı

  ÇOMÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran Yalçın Özdilek'in yürütücülüğünü üstlendiği TÜBİTAK projesiyle yeşil deniz kaplumbağalarının denizel yaşamı Doğu Akdeniz'de ilk kez araştırıldı. Projeyle, 'nesli tehlike altındaki tür' statüsü halen devam eden yeşil deniz kaplumbağalarının denizel habitatlarının korunmasının amaçlandığı belirtildi.

 • 06.06.2023 06 Haz 11:33 Ulusal servetimiz: Atık plastikler Ulusal servetimiz: Atık plastikler

  Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle plastik kirliliği ve enerji sektörünün etkileşimini AA analiz için kaleme aldı.

 • 06.06.2023 06 Haz 11:22 Pakistanlı şoför, Türkiye'deki depremzedelere yardım götürürken geçirdiği kaza sonrası Erzurum'da tedavi gördü Pakistanlı şoför, Türkiye'deki depremzedelere yardım götürürken geçirdiği kaza sonrası Erzurum'da tedavi gördü

  Pakistanlı şoför Muhhamad Mashan, Türkiye'deki depremzedelere yardım götürürken Bingöl'de geçirdiği kazada ağır yaralandı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Mashan, yoğun bakımdaki 3 ayı aşan tedavi sonucu hayati tehlikeyi atlattı. Mashan, Türkiye'ye tırlarla yardım getirmeye çalıştıklarını anlatarak, "Pakistan ve Türkiye kardeşliği yaşasın, iki ülkenin ilişkisi çok iyi" dedi.

 • 06.06.2023 06 Haz 11:03 DEÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Kahramanmaraş depremi öncesi gerçekleşen öncü depremleri tespit etti DEÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Kahramanmaraş depremi öncesi gerçekleşen öncü depremleri tespit etti

  Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ökmen Sümer, Kahramanmaraş merkezli büyük yıkıma ve ölümlere yol açan deprem öncesi gerçekleşen öncü depremleri tespit ettiklerini açıkladı. DEÜ bilim insanları, 18 Aralık 2022'de Kırıkhan'da 4.8 ve 15 Ocak 2023'te Sivrice'de 4.9 büyüklüğünde artçısı olmayan 2 öncü deprem gerçekleştiğini belirledi. Ayrıca, DEÜ'nün başlattığı proje ile Türkiye'deki sismik boşluklar belirlenerek, deprem öncesi uyarı sistemi geliştirilecek.

 • 06.06.2023 06 Haz 10:55 DEÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden Kahramanmaraş depremi açıklaması DEÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden Kahramanmaraş depremi açıklaması

  Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ökmen Sümer, Kahramanmaraş merkezli büyük yıkıma ve ölümlere yol açan deprem öncesi gerçekleşen öncü depremler hakkında açıklamalarda bulundu.

Advertisement