AK Parti'li Zeybekci'den Tepki Çeken Şaka - Son Dakika

AK Parti'li Zeybekci'den Tepki Çeken Şaka

AK Parti\'li Zeybekci\'den Tepki Çeken Şaka
Son Güncelleme: 03.01.2012 12:09

Denizli'de yerel yayın yapan ART televizyonunun Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda yaptığı 'Siyaseten Farklı Yorum" programına konuk olarak katılan Nihat Zeybekci, vatandaşlardan gelen soruları da yanıtladı.

Denizli'de yerel yayın yapan ART televizyonunun Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda yaptığı 'Siyaseten Farklı Yorum" programına konuk olarak katılan Nihat Zeybekci, vatandaşlardan gelen soruları da yanıtladı. Bir vatandaş, Denizli'de otomobillerin kaldırımlara park etmesinden şikayet etti ve sorunun çözümünü istedi. 2004- 2011 yıllarını arasında Denizli Belediye Başkanlığı yapan, 22 Haziran 2011 seçimlerinde AK Parti'den Denizli Milletvekili seçilen Nihat Zeybekci, izleyicinin şikayeti üzerine ilginç bir tavsiyede bulundu. Zeybekci, "Denizli'ye şunu söylemek istiyorum. Belki bu kötü bir söz olacak ama bunu söyleyeceğim. Kaldırımlarda bulunan tüm arabaların camını kırın" dedi.

Bunun üzerine programın yöneticisi Adem Erdağı,"Ama sayın vekilim. Böyle bir duruma hem siz hem de bizim program vesile olmuş oluyor" diyerek araya girdi. Zeybekci, Erdağı'nın müdahalesinin ardından gülüşmeler arasında, "Böyle şey olur mu? Maalesef böyle bir alışkanlık olmuş. Arabam evimin önünde olsun, dükkanımın önünde olsun. 50 metre, 100 metre yürü kardeşim. Bakın dünya standartlarında bir kent ortaya çıkardık. Üst yapı olarak, kaldırımlar olarak, sosyal donatılar olarak. O kaldırımlarda benim engelli vatandaşım veya çocuklu arabasıyla giden canım kardeşim, hiçbir engelle karşılaşmaksızın bugün, 1. Sanayi'den veya Saraylar Mahallesi'nden çıkıp, Kınıklı'ya kadar kaldırımdan gidebilir hale geldi. Hiçbir engelle karşılaşmadan" dedi. Konuşmasının devamında kendisine soru yönelten vatandaşa seslenen Zeybekci, "Kaldırımda koca bir arabayı gördüğüm zaman, İbrahim sana söylüyorum, bastonun sağlam olsun. Hafiften bir elle de geç arabayı. İbrahim zaten o işe başlamış. Arabaları çizerek geçiyor" diye konuştu. Zeybekci, kameramanları da uyararak, "İbrahim'i göstermeyin arkadaşlar. Tanımasınlar" sözleriyle espri yaptı. Zeybekci, Denizli Belediyesi'nin engellilerle ilgili 2004 yılından bu yana yaptığı çalışmalarla Türkiye'ye örnek olduğunu söyledi.

"ŞAKA YAPTIM"

Zeybekci'nin sözleri Denizli kamuoyunda dikkat çekince, yerel internet siteleri de açıklamalara yer verdi. DHA muhabirinin telefonla görüştüğü Nihat Zeybekci ise şaka yaptığını söyledi. Kullandığı ifadeyi engellilere yönelik dile getirdiğini belirten Zeybekci, "Şaka olarak yaptım. Amacım engellilerin durumunu dramatize etmekti. Denizli'de Avrupa standartlarında kaldırımlar yaptık, insanlar otomobillerini park etmeye başladı. Kaldırıma araç park etmenin medeniyet dışı bir şey olduğunu vurgulamak için bu sözleri sarf ettim. Bir engellinin, yaşlı bir kişinin, yanında çocuk olan bir annenin kaldırımda yürürken park yapan araçlar yüzünden çektiği eziyeti düşünün. Ben bu durumları gördüğümde çok üzülüyorum. Kimsenin böyle bir şeye hakkı yok" dedi.

Zeybekci, Denizli Belediyesi ve Denizli Valiliği'nin kaldırımlara park eden araçlarla ilgili denetimlerini aralıksız sürdürdüklerini belirterek, Araç sahiplerinin de kaldırımlara park etmeyeceğine inandığını vurguladı.

"HALKI SUÇA TEŞVİK EDİYOR"

CHP Denizli Merkez İlçe Başkanı Ömer Yurtseven, Zeybekci'nin açıklamalarına sert tepki gösterdi. Zeybekci'nin halkı suça teşvik ettiğini ileri süren Yurtseven, "Eğer bir kişi bu sözlerden sonra kaldırımdaki arabanın birinin camını kırarsa kimse o suçun azmettiricisini aramasın" dedi. Zeybekci'nin söylediği sözlerin hukuki olarak suç niteliğinde olduğunu belirten Yurtseven, "Kendisi belediye başkanlığı döneminde otopark sorununu çözdü mü ki; 'Kırın, dökün' diyebiliyor. Bu nasıl bir anlayıştır. Kentin sokaklarını acaba fabrikasının sokakları mı sanıyor?" diye konuştu.

Zeybekci'nin sözlerinin araç sahiplerinde büyük bir ürperti ve tedirginlik yarattığını ifade eden Yurtseven, "Bir milletvekili nasıl böyle konuşabiliyor anlamak mümkün değil. Kendisi bilmiyorsa anımsatalım. Uzmanlara göre kentin 21 bin araçlık otoparka ihtiyacı var. Belediye başkanlığı döneminde bu sorunu niye çözmedin. Şimdi kalkıp, dünya standartlarında bir kent ortaya çıkardık diyebiliyorsun. Kentteki araçlar için ihtiyaç kadar otopark yapmamak da dünya standartı mı acaba? Denizli, Nihat Zeybekci gibi 'dediğim dedik, çaldığım düdük' anlayışıyla kırın diyen bir siyasetçi görmedi. Milletvekili de olsa hiç kimsenin kentteki toplumsal huzuru sabote etmeye hakkı yoktur. Savcılarımızı ve halkımızı uyarmak istiyorum. Eğer Denizli'de arabaların camları kırılmaya başlarsa azmettiricisi bilin ki Nihat Zeybekci'dir" diye konuştu. Yurtseven, konuyla ilgili medyada yayınlanan haberleri dosya halinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a göndereceklerini de belirtti.

ONB(İÖ/SS) - Denizli

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika AK Parti'li Zeybekci'den Tepki Çeken Şaka - Son Dakika


Advertisement