Aliyev: "Ermenistan sözlerimi dinleseydi İkinci Karabağ Savaşı'na gerek kalmayacaktı" - Son Dakika
Politika

Aliyev: "Ermenistan sözlerimi dinleseydi İkinci Karabağ Savaşı'na gerek kalmayacaktı"

Aliyev: "Ermenistan sözlerimi dinleseydi İkinci Karabağ Savaşı\'na gerek kalmayacaktı"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Zafer Günü kutlamaları çerçevesinde Azerbaycan'ın Hankendi kentinde gerçekleştirilen askeri geçit töreninde yaptığı konuşmada, "Eğer Ermenistan ve onun arkasında duran bazı dış güçler o gün ve bugün benim sözlerimi dinleseydi, İkinci Karabağ Savaşı'na...

08.11.2023 17:33
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

- Aliyev: "Ermenistan sözlerimi dinleseydi İkinci Karabağ Savaşı'na gerek kalmayacaktı"

BAKÜ - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Zafer Günü kutlamaları çerçevesinde Azerbaycan'ın Hankendi kentinde gerçekleştirilen askeri geçit töreninde yaptığı konuşmada, "Eğer Ermenistan ve onun arkasında duran bazı dış güçler o gün ve bugün benim sözlerimi dinleseydi, İkinci Karabağ Savaşı'na gerek kalmayacaktı" dedi.

Azerbaycan ordusunun 19 Eylül'de düzenlenen terörle mücadele operasyonunun ardından silahlı Ermeni güçlerinden temizlenen Hankendi'de İkinci Karabağ Savaşı'nın zaferinin kutlandığı Zafer Günü çerçevesinde askeri geçit düzenlendi. Hankendi'deki şehir meydanında gerçekleştirilen törene katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev konuşma yaptı.

Üç yıl önce Karabağ'ın tacı Şuşa şehrinin işgalcilerden kurtarıldığını belirten Aliyev, "Şuşa'nın kurtarılmasından bir gün sonra düşman ordusu teslim oldu ve beyaz bayrağı kaldırdı. Böylece İkinci Karabağ Savaşı Azerbaycan devletinin tam zaferiyle sonuçlandı. Bu tarihi bir olaydır. Azerbaycan halkı uzun yıllardır işgal edilen topraklarımızın bir an önce işgalcilerden kurtarılmasını istiyordu. Biz ise her gün bu zafere ulaşmak için durmadan çalışıyorduk. Yirmi yıl önce hem seçim arifesinde, hem de yemin töreninde halkımıza, işgal altındaki toprakların her köşesinde Azerbaycan bayrağını dalgalandıracağımız günün geleceğine dair söz verdim. Hatırlıyorum, beş yıl önce Eylül 2018'de Bakü'nün Azadlık Meydanı'nda düzenlenen askeri geçit töreninde konuşurken, işgal altındaki tüm topraklarda Azerbaycan bayrağının göndere çekileceği günün geleceğini söylemiştim ve o gün geldi" dedi.

Azerbaycan'a Zafer Günü'nü armağan eden Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin savaş alanında cesaret, kahramanlık ve fedakarlık göstererek düşmanı Ermenistan'ı Azerbaycan topraklarından kovduğunu vurgulayan Aliyev, "Bu büyük bir tarihi olaydır. Azerbaycan halkının asırlık tarihinde bu kadar parlak bir zafer bulunmuyor. Şuşa Harekatı, 44 günde yürüttüğümüz diğer askeri harekatlar, askerlerimizin yiğitliği bir kahramanlık destanıdır. Azerbaycan askerleri ve subayları, 44 gün içinde düşmanı savaş alanında mağlup ederek, şehirlerimizi ve köylerimizi işgalden kurtararak gerçek bir kahramanlık gösterdiler. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin tek bir askeri bile savaş alanını terk etmedi. Bu, Azerbaycan halkının yılmaz ruhunu ve yüksek ahlaki niteliklerini bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir" diye konuştu.

"Ermenistan sözlerimi dinleseydi İkinci Karabağ Savaşı'na gerek kalmayacaktı"

Ermenistan-Azerbaycan arasındaki Karabağ sorununun çözümünde rol alan AGİT Minsk Grubu'nun sorunu çözmek yerine durumu dondurmaya çalıştığını ifade eden Aliyev, "Azerbaycan halkının bu durumla barışacağına inanıyorlardı. Ancak Azerbaycan halkı bu durumu asla kabul etmeyecektir. Bu durumu kabul etmeyeceğimizi, Azerbaycan topraklarında ikinci bir Ermeni devletinin kurulmasına izin vermeyeceğimizi, müzakerelerin sonuçsuz kalması durumunda güç kullanarak kendi topraklarımızı işgalden kurtaracağımızı farklı platformlarda defalarca dile getirmiştim. Eğer Ermenistan ve onun arkasında duran bazı dış güçler o gün ve bugün benim sözlerimi dinleseydi, İkinci Karabağ Savaşı'na gerek kalmayacaktı. Ben defalarca Ermenistan liderlerine hitaben şunu söyledim: 'Eğer topraklarımızı terk etmezseniz savaş alanında karşınıza çıkacağız ve kim arkanızda olursa olsun bu bizi doğru yolumuzdan döndüremez.' 44 gün süren Vatan Savaşı bunu bir kez daha gösterdi" şeklinde konuştu.

"Azerbaycan-Ermenistan sınırı kontrolümüz altında"

İkinci Karabağ Savaşı'ndan sonra Azerbaycan ordusunu güçlendirmeye devam ettiklerini belirten Aliyev, "Karabağ bölgesindeki tüm önemli noktalara yerleştik. Aynı zamanda uzun yıllardır işgal altında olan Azerbaycan-Ermenistan sınırında kontrolü sağladık. Azerbaycan-Ermenistan sınırının büyük bölümünde en elverişli konumlara sahibiz. Ermenistan'da intikamı düşünen güçlerin arttığını biliyorduk. Ermenistan'ın arkasında duran ve onları bize karşı harekete geçmeye teşvik eden dış güçlerin onlara yine provokatif sinyaller vereceğini biliyorduk. Bu nedenle sınırımızı korumak zorunda kaldık ve birçok askeri operasyon sonucunda bugün Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki durum kontrolümüz altındadır" dedi.

"Ermeni halkının sıkıntılarının sebebi Ermenistan'ı yönetenlerdir"

Ermenistan'ın Azerbaycan'ın sözlerini dinleseydi geçtiğimiz eylül ayındaki terörle mücadele operasyonuna gerek kalmayacağını belirten Aliyev, "Ermeni halkının sıkıntılarının sebebi Ermenistan'ı yönetenlerin hepsidir. Topraklarımızı sonsuza kadar işgal altında tutacaklarına inanıyorlardı. Kendileri de buna o kadar inandılar ki, yabancı ortaklarını güçlü bir orduya sahip olduklarına, güçlü bir potansiyele sahip olduklarına, güçlü destekçilere sahip olduklarına, Azerbaycan'ın topraklarını askeri yollarla kurtarmaya asla cesaret edemeyeceğine ikna etmeye çalıştılar. Bugün onların arkasında duran bazı ülkeler bütün sorumluluğu onlarla birlikte paylaşıyor" ifadelerine yer verdi.

"Yeni bir savaşa ihtiyacımız yok"

Azerbaycan ordusunun İkinci Karabağ Savaşı'nda profesyonellik ve fedakarlık gösterdiğini vurgulayan Aliyev, "Yeni bir savaşa ihtiyacımız yok. İstediğimizi başardık, uluslararası hukuku yeniden tesis ettik, tarihi adaleti yeniden tesis ettik, onurumuzu yeniden tesis ettik ve düşmana yerini gösterdik. Düşman önümüzde diz çöktü ve bugün burada Silahlı Kuvvetlerimize sesleniyorum. Yani tüm görevleri yerine getirdik ama aynı zamanda bundan sonra orduyu güçlendirme konuları da bizim için öncelikli konulardan biri olacak. Bunu herkes bilsin ve kimse unutmasın" dedi.

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Aliyev: 'Ermenistan sözlerimi dinleseydi İkinci Karabağ Savaşı'na gerek kalmayacaktı' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Emeklinin bayram ikramiyesini 3 bin TL'ye çıkaracak 8. Yargı Paketi bu hafta TBMM'ye geliyor
  10:25 Emeklinin bayram ikramiyesini 3 bin TL'ye çıkaracak 8. Yargı Paketi bu hafta TBMM'ye geliyor

  Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren düzenleme bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'na geliyor. Emeklinin bayram ikramiyesini yüzde 50 artışla 2 bin liradan 3 bin liraya çıkaracak maddeyi de içeren 8. Yargı Paketi yeni haftada Genel Kurul'da ele alınacak. Yargılama süreçlerine ilişkin yeni düzenlemeler de getirecek teklife göre örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme fiili müstakil bir suç sayılacak.

 • Real Madrid, Sevilla'yı 1-0 yenerek liderliğini sürdürdü
  10:21 Real Madrid, Sevilla'yı 1-0 yenerek liderliğini sürdürdü

  Real Madrid, La Liga'da Sevilla'yı 1-0 mağlup ederek liderliğini sürdürdü. Luka Modric'in attığı golle ev sahibi ekip 3 puanı hanesine yazdırırken, Arda Güler ise oyuna girmeye hazırlanırken son anda kulübeye geri döndü. Maçta orta hakem sakatlanırken, Real Madrid Teknik Direktörü Carlo Ancelotti Arda Güler'i oyuna almayı düşündüğünü ancak gol sonrası fikrini değiştirdiğini açıkladı. Real Madrid, puanını 65'e çıkararak liderliğini sürdürdü.

 • Ünlü Oyuncu Kenneth Mitchell ALS Hastalığına Yenik Düştü
  09:57 Ünlü Oyuncu Kenneth Mitchell ALS Hastalığına Yenik Düştü

  Bir süredir ALS hastalığıyla mücadele eden Star Trek ve Captain Marvel yıldızı Kenneth Mitchell, 49 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 • Emekli müşterilere promosyon başvuruları 29 Şubat'ta sona eriyor
  09:45 Emekli müşterilere promosyon başvuruları 29 Şubat'ta sona eriyor

  Bankaların emekli müşterilerine sunduğu promosyon başvuruları 29 Şubat'ta sona erecek. Emekliler, 10 bin ila 15 bin TL arasında alınabilecek promosyon ödemeleri için süreci yakından takip ediyor. Başvurular bankalar ve e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

 • Uluslararası Adalet Divanı'nda söz sırası Türkiye'de! İsrail işgaline ilişkin sunum yapılacak
  09:27 Uluslararası Adalet Divanı'nda söz sırası Türkiye'de! İsrail işgaline ilişkin sunum yapılacak

  Hafta boyunca 47 ülkenin sözlü beyanda bulunduğu Uluslararası Adalet Divanı'nda, İsrail'in Filistin'deki işgal ve ilhak uygulamalarına ilişkin sunum yapma sırası Türkiye'ye geldi. Duruşmanın son gününde Türkiye adına sunum yapacak olan Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, Filistin'e verilen desteği kamuoyu önünde yineleyecek. Adalet Divanı kararının yasal olarak bağlayıcılığı yok ancak İsrail üzerindeki baskıyı artıracak.

 • Düğüne gidenler yangından son anda kurtuldu
  09:14 Düğüne gidenler yangından son anda kurtuldu

  Mersin'de Yenişehir ilçesine bağlı Emirler Mahallesi'ndeki bir düğün salonunda çıkan yangın, panik yarattı. Düğün sırasında salon içerisindeki sobadan kaynaklı tavan alev aldı. Konukların alevleri fark etmesi üzerine salon boşaltıldı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi ve yangın büyümeden söndürüldü.

 • İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının toplam bilançosu açıklandı
  09:11 İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının toplam bilançosu açıklandı

  İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 70 bin ton bomba kullanıldı. Saldırılarda yaklaşık 30 bin kişi öldürüldü, 2 bin 600 kişi alıkonuldu ya da esir edildi, 2 milyon kişi tehcir edildi. Ayrıca 500'den fazla cami ve kilise, 300'den fazla üniversite ve okul, 360 binden fazla konut yıkıldı. Gazze genelindeki 35 hastaneden 31'i hizmet dışı kaldı.

 • Genelevi basıp 3 kadını katleden Afgan mültecinin ifadesi ortaya çıktı! Planlı bir saldırıymış
  08:46 Genelevi basıp 3 kadını katleden Afgan mültecinin ifadesi ortaya çıktı! Planlı bir saldırıymış

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir genelevi basıp 3 kadını katleden Ebadullah A. isimli Afgan mültecinin polis sorgusunda söyledikleri ortaya çıktı. Daha önce de aynı mekana gittiğini ancak reddedildiğini belirten Ebadullah'ın intikam almak adına saldırıyı planlı bir şekilde yaptığını itiraf ettiği öğrenildi.

 • İnci Taneleri dizisi, Ramazan ayında Dilber'in pavyon danslarını yayınlamayacak
  08:40 İnci Taneleri dizisi, Ramazan ayında Dilber'in pavyon danslarını yayınlamayacak

  Oyunculuk performansların ve Dilber'in dansıyla yayınladığı günden beri konuşulmaya devam eden İnci Taneleri, ramazan ayı için pavyon danslarını yayınlamaya ara verdi.


Advertisement