"Arınç Yuvarlanmış Zana Kapağını Bulmuş" - Son Dakika
Politika

"Arınç Yuvarlanmış Zana Kapağını Bulmuş"

"Arınç Yuvarlanmış Zana Kapağını Bulmuş"

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, "Bülent Arınç ile Leyla Zana'nın ifadeleri aynı söylemdedir" dedi.

02.01.2012 15:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Türkiye'nin terörle mücadelesinin hukuki ve meşru olduğunu belirterek, "Bülent Arınç ile Leyla Zana'nın ifadeleri aynı söylemdedir. Arınç yuvarlanmış, Zana kapağını bulmuştur. Arınç'ın 'Kim ne istiyorsa hepsini vereceğiz' demesi, bölücü zihniyeti tamamen meşrulaştırmak adına yapılmıştır" dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu'nun düzenlediği konferansa katılmak için Bolu'ya gelen MHP Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural, önce partisinin il teşkilatını ziyaret etti. İl Başkanı Sabri Şatıroğlu ve Merkez İlçe Başkanı Mustafa Ramazan tarafından karşılanan Oktay Vural, partililerle selamlaştıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde 35 kişinin ölmesinden sonra Türkiye'nin terörle mücadelesinin sorgulandığını belirten Oktay Vural, şunları söyledi:

"Hiçkimse Türkiye'nin terörle mücadelesini meşruiyetini sorgulayamaz. Türkiye'nin terörle mücadelesi hukuki ve meşrudur. Hiçkimsenin Türkiye'nin terörle mücadelesini bu şekilde sorgulatmaya, hukuk dışı, demokratik meşruiyeti olmayan bir mücadele gibi göstermeye hakkı yoktur. Bu milletin birlik ve bütünlüğünü korumak, değerleri savunmak uğrunda yürütülen terörle mücadele, meşruiyetini bu milletten alır. Türkiye'nin terörle mücadelesi hukuk dışıymış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Aslında bunlar yeni değil. Bundan önce de Türkiye'nin terörle mücadelesi sorgulandı. 'Bu böyle olmaz, bu böyle gitmez' demek suretiyle adeta dirençsiz hale getirilmek istendi. Bu olay vasıtasıyla Türkiye'nin terörle mücadelesinin meşruiyetini sorgulayanların açıkçası biraz da devlet düşmanlığı yapanların olduğunu görüyoruz."

TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLMELİ

Türkiye'nin terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürmesi gerektiğini söyleyen Oktay Vural, "Bu devlet kılı kırk yarmıştır. Terörist ile o yöredeki insanları birbirinden ayırmak için itina göstermiştir. Bütün bu olaylar olurken, bütün görüntüler verilirken, 'Bunlar faaliyet halindeydi, neden bunlara müdahale etmedi' diyerek yine Türkiye'nin terörle mücadelesini sorgulayanlar, bu sefer yine aynı görüntülerle terörle mücadeleyi sorguluyor. Bir takım kesimler bu yönüyle Türkiye'yi sıkıştırmak ve terörle mücadeleden vazgeçirerek siyasal çözüm arayışlarının önünü açmak için bunları kullanıyorlar. Türkiye bu tuzağa düşmemelidir. Terörle mücadele kararlılıkla sürdürülmelidir. Millet, bu mücadelede devletin yanındadır" diye konuştu.

DEVLETİN TERÖRLE YAPTIĞI MEŞRUDUR

Oktay Vural, devleti ve güvenlik güçlerini töhmet altında bırakacak şekilde değerlendirmeler yapmanın siyasal amaçlı ve kasıtlı yapıldığını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Devletin hiçbir biriminin, hiçbirisinin doğrudan doğruyu kusuru olmayan, hiçbir delili olmadan, hiçbir tespit yapmadan böyle bir operasyon yapmış gibi gösterilmesi kabul edilecek değildir. Bu operasyon yapılırken, istihbarat, karar verme sürecinin hepsi değerlendirilecektir. Devleti terörle mücadelede mahkum etmeye kalkanlar açıkçası avuçlarını yalarlar. Türkiye terörle mücadelede kararlı olmalıdır. Kusur var mıdır yok mudur bilemiyorum. Kamuoyunu bu noktada bilgilendirme devlet tarafından sağlıklı bir şekilde yapılmış değil. Hata vardır ya da yoktur. Bizim baktığımız siyasaldır. Devletin terörle yaptığı meşrudur."

'ARINÇ YUVARLANMIŞ, ZANA KAPAĞINI BULMuşTUR'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın aynı söylemlerde bulunduğunu savunan Oktay Vural, şunları söyledi:

" Selahattin Demirtaş'ın ifadeleri ipuçları veriyor. O bakımdan bu konuyu değerlendirirken bu işin içinde kimlerin parmağı var, nedir, ne değildir, ne yapılmak isteniyor, bütün bunların arkasına bakıyoruz. Türkiye büyük bir oyunun içerisindedir. Aslına bakarsanız Bülent Arınç ile Leyla Zana'nın ifadeleri aynı. Arınç yuvarlanmış, Zana kapağını bulmuştur. Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş. Bülent Arınç'ın ifadeleriyle herkes elini vicdanına koysun. Bu coğrafyada yaşayan insanların her birisi, bu ülkenin nimetlerinden eşit bir şekilde faydalanıyor. İsteyen mühendis, doktor, cumhurbaşkanı ve başbakan olabiliyor. Bu coğrafyada bu ayrımcılık milletin içerisinde yokken, PKK'nın 30 yıldır sürdürdüğü kirli ve pis saldırılar ortadayken, buna rağmen milletin içinde birlik ve kardeşlik noktasında bir ayrışma oluşmamışsa bu oyunun aslında siyasal bir oyun olduğunu ve bu milletin bu coğrafyada yaşamasını istemeyenlerin oyunu olduğunu düşünüyorum. Bu coğrafyada zengin bir kültür vardır. Dolayısıyla bu kültürü ayrıştırmak isteyen, milli kimliği etnik kimliklere bölmek isteyenlerin asıl amacı bu coğrafyayı vatan yapan bu millet birbirinden kopartmaktır. Amaç budur. Bu ülkeyi etnik kimliğe bölmek isteyenler aynı zamanda egemenliği de etnik kimliklere göre bölmek istiyorlar. Bülent Arınç'ın 'Kim ne istiyorsa hepsini vereceğiz' demesi, bölücü zihniyeti tamamen meşrulaştırmak adına yapılmıştır. Bülent Arınç'ın ifadelerinden cesaret alanlar, artık Türkiye'yi yöneten bu zihniyetin etnik kimliklere göre bölünmesini meşrulaştıran siyaset anlayışı içinde olduğunu görüyor."

'AKP İLE BDP ROL PAYLAŞIMI YAPIYOR'

Oktay Vural konuşmasından sonra konferansa katılmak için üniversiteye gitti.

MY,KY(MÇ/SS) - Bolu

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika 'Arınç Yuvarlanmış Zana Kapağını Bulmuş' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • İran, İsrail'e balistik füze saldırısı başlattı
    02:03 İran, İsrail'e balistik füze saldırısı başlattı

    İran Devlet Haber Ajansı IRNA, savunma kaynaklarına dayandırdığı haberinde, İsrail'e balistik füze saldırısı başlatıldığını ve tamamlandığını duyurdu. İran'ın BM Daimi Temsilciliği yetkilisi, saldırının sonuçlandığını ve İsrail'in yeni bir hamle yapması durumunda karşılığının daha ağır olacağını belirtti. Ayrıca Ürdün Devlet Sözcüsü, ülkede olağanüstü hal durumunu yalanlayarak, herşeyin normal seyirde devam ettiğini ve sadece tedbir amaçlı hava sahasının kapatıldığını belirtti. AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN İRAN'IN SALDIRISINA KINAMA AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell İran'ın başlattığı saldırılara ilişkin, 'AB, İran'ın İsrail'e kabul edilemez saldırısını şiddetle kınıyor. Bu benzeri görülmemiş bir gerilim, bölgesel güvenliğe yönelik ciddi bir tehdittir' dedi. İSRAİL SAVAŞ KABİNESİNİ TOPLADI İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın başlattığı hava saldırısının ardından başkent Tel Aviv'deki Kirya Askeri Üssü'nde savaş kabinesini topladı. İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Said İrevani de ABD'nin olası müdahalesine ilişkin 'Bu Tahran ve Tel Aviv arasındaki bir çatışma, Amerika uzak durmalı. İsrail rejimi bir hata daha yaparsa İran'ın tepkisi çok daha sert olur' açıklamasında bulundu. Temsilcilik'ten yapılan açıklamada ayrıca, '(İran'ın İsrail'e saldırısı) Bu iş şu an sonuçlandı sayılır. Eğer İsrail bir hata daha yaparsa İran'ın karşılığı daha ağır olacaktır' denildi.

  • İran'dan bölge ülkelerine gözdağı: İsrail'e hava sahasını ya da toprağını açanlar kesin cevabımızı alacak
    01:13 İran'dan bölge ülkelerine gözdağı: İsrail'e hava sahasını ya da toprağını açanlar kesin cevabımızı alacak

    İsrail'e İHA ve balistik füze saldırısı başlatan İran'dan bölgedeki ülkelere gözdağı geldi. İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani yapığı açıklamada, ''İsrail'in İran'a saldırması için hava sahasını ya da topraklarını İsrail'e açan her ülke bizim kesin cevabımızı alacaktır'' ifadelerini kullandı.


Advertisement