CHP'li Gaytancıoğlu: "CHP iktidarında çiftçi hak ettiği desteğe kavuşacak" - Son Dakika

CHP'li Gaytancıoğlu: "CHP iktidarında çiftçi hak ettiği desteğe kavuşacak"

09.12.2022 12:10
CHP'li Gaytancıoğlu: "CHP iktidarında çiftçi hak ettiği desteğe kavuşacak"

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, "CHP iktidarında çiftçi hak ettiği desteğe kavuşacak.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, "CHP iktidarında çiftçi hak ettiği desteğe kavuşacak." dedi.

Gaytancıoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, AK Parti iktidara geldiğinde 1 milyar lira olan çiftçinin borcunun şu anda 258,7 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Çiftçi üretemediği için gıda enflasyonunun yaşandığını dile getiren Gaytancıoğlu, Türkiye'nin, üretebileceği her şeyi ithal ettiğini savundu.

Buğday, arpa, mısır, soya, ayçiçeği, pamuk, tütün, nohut, mercimek ve fasulye ithalatı yapıldığını ifade eden Gaytancıoğlu, "Arazilerimiz yabancı şirketlerin eline geçti. Devlet, girdi piyasasında neredeyse hiç yok." diye konuştu.

Rusya- Ukrayna savaşının ardından ülkelerin tarımsal üretim ve gıdanın önemini daha iyi anladığını belirten Gaytancıoğlu, "İktidar bunu maalesef anlamadı, hüsranla karşılaştık. İhracatçı olabilecekken net ithalatçı olduk." ifadesini kullandı.

CHP iktidara geldiğinde gayrisafi milli hasılanın yüzde 1'inin çiftçiye verileceğini anlatan Gaytancıoğlu, şöyle devam etti:

"Çiftçinin borç faizi silinecek, ana parayı 4-5 yıl gibi uzun taksitlerle faizsiz geri alacak. Öncelikle sulama yatırımlarına kaynak ayrılacak. Üretim planlaması, havza bazlı destekleme olacak. Genç ve kadın çiftçilerin SGK primlerini devlet ödeyecek. Gençler üretime katılacaklar, üretecekler, istihdam edilecekler. Hedef 1-2 yıl içinde tarımda ithalatın sıfırlanması. Bütün tarım ürünlerinin fiyatlarını 1 yıl önceden açıklayacağız. Teknoloji öncelikli bir tarım politikamız olacak."

Gaytancıoğlu, 2023 yılı bütçesinin, AK Parti'nin son bütçesi olduğunu savunarak, "Gelecek 6 ay içinde AK Parti diye bir parti kalmayacak. Türkiye CHP iktidarıyla tanışacak. CHP iktidarında çiftçi hak ettiği desteğe kavuşacak." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Tacettin Bayır'dan İktidara 'Erdal Bakkal' Göndermesi: 'Mahalle Kültürünün Mihenk Taşı Olan 'Bakkal Amca' Kavramını Korumak Yerine Kapatılmasına... Tacettin Bayır'dan İktidara 'Erdal Bakkal' Göndermesi: 'Mahalle Kültürünün Mihenk Taşı Olan 'Bakkal Amca' Kavramını Korumak Yerine Kapatılmasına... Ücretli Öğretmenler Sorunlarını Meclis'te Anlattı: 'Asgari Ücretin Altında Maaş ile Geçinmeye Çalışıyoruz' Ücretli Öğretmenler Sorunlarını Meclis'te Anlattı: 'Asgari Ücretin Altında Maaş ile Geçinmeye Çalışıyoruz' CHP'li Serter: 'Bornova Mesleki Eğitim Merkezine ait makineler alışveriş sitesinde satışa sunuldu' CHP'li Serter: 'Bornova Mesleki Eğitim Merkezine ait makineler alışveriş sitesinde satışa sunuldu'

Son Dakika Politika CHP'li Gaytancıoğlu: 'CHP iktidarında çiftçi hak ettiği desteğe kavuşacak' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement