Erdoğan 12 yıl sonra Irak'a gidiyor! PKK'yı bitirecek operasyon öncesi kritik ziyaret - Son Dakika
Politika

Erdoğan 12 yıl sonra Irak'a gidiyor! PKK'yı bitirecek operasyon öncesi kritik ziyaret

31 Mart seçimlerinin ardından yurt dışı ziyaretlerine başlayacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yılın ardından Irak'ın başkenti Bağdat'a gidiyor. Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid ile görüşecek olan Erdoğan'ın PKK terör örgütünü bitirmek için bölgeye yönelik düzenlenmesi beklenen operasyonu masaya yatırması bekleniyor.

21.04.2024 11:43  Güncelleme: 11:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yurt dışı ziyaretlerine başlıyor. Bağdat'a resmi ziyaretinde ilk olarak Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid ile görüşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından Irak Başbakanı Muhammed Şiya es Sudani ile bir araya gelecek.

TÜRKİYE'YE DOĞAL GAZ VE PETROL AKIŞI GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yılın ardından Irak'ın başkenti Bağdat'a gidiyor. Ziyaretin en önemli gündem maddeleri; terörle mücadele, su kaynaklarının kullanımı ve Türkiye'ye doğal gaz ve petrol akışı yer alacak.

ORTAK HAREKAT MERKEZİ KURULACAK

Türkiye'nin, teröre karşı Irak'la ortak harekat merkezi kurması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sırasında, PKK terör örgütünü bitirmek için bölgeye yönelik düzenlenmesi beklenen operasyonu da masaya yatırması bekleniyor.

IRAK'IN SU SORUNU DA MASADA OLACAK

Kritik görüşmedeki bir başka konu başlığı ise Irak'ın su sorunu. Erdoğan, Irak'ın su konusundaki beklentisini bildiklerini, bunun karşılanması için çalışmaların sürdüğünü ifade etmişti. Bu yönde de önemli adımlar atılması bekleniyor.

TİCARET HACMİNİN 20 MİLYAR DOLARA ULAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat'taki resmi ziyaretinin ardından Erbil'e de gidecek. Erdoğan'ın Irak ziyareti kapsamında İş Forumu da düzenlenecek. Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacmini artırmaya yönelik adımlar ele alınacak. İki ülke arasında ticaret hacminin Kalkınma Yolu Projesi'nin tamamlanmasıyla 2030 yılında 20 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor.

Son Dakika Politika Erdoğan 12 yıl sonra Irak'a gidiyor! PKK'yı bitirecek operasyon öncesi kritik ziyaret - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (5)

  • Hajkan Hajkan: Önce evin içindeki yangını söndürmek lazım. 79 22 Yanıtla
    Sanan ballı: Sadece evin içi yanmıyor.Alevlerin kaynağı dışarısı. 43 32 Yunus Durak: Türkiye zamanında tampon bölge oluşturmadı, milyonlarca Suriyeliyi Türkiye'ye soktuk, kuzey Suriye' de PKK boş haraket alan bulup, kendi nüfus bölgesini oluşturdu. Şimdi Kuzey Suriyenin nüfusu Türkiyede, PKK istediği devletçiği kurma aşamasında, ABD, Rusya gelip yerleşti, yanlış politikalar yapıldı... 0 0
  • fatih mazlum: 3 aydir pkk yi bitirecek operasyon konusuluyor neden surekli bu lanse ediliyor anlamis degilim teroristlere gardinizi alin hazirliginizi yapinmi deniyor operasyon dedigin ani baskin sekilde olacak gizli yurutulcekki is gorsun karsi taraf hazirliksiz yakalansin , 3 aydir tv lerde basinda geliyoruz denilip duruluyor teror orgutude ona gore hazirligini yapiyordur .bu isde bir terslik var aniden kafalarina cokeceksinki şoka ugrasinlar ben birsey anlamadim 51 18 Yanıtla
  • Taner: Bitirmek isteyen kim? Öyle birseymi demisler? 14 14 Yanıtla

Advertisement