AK Parti'li Aydın Güneydoğu Gezisini Değerlendirdi - Son Dakika

AK Parti'li Aydın Güneydoğu Gezisini Değerlendirdi

27.06.2013 12:41
AK Parti'li Aydın Güneydoğu Gezisini Değerlendirdi

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın, 21 ilden 30 milletvekiliyle yaptıkları Doğu ve Güneydoğu gezisini değerlendirdi.

Coşkun Ergül - AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, bölge halkının  "dağdan gelecek ölüm haberleri, çatışma ve silah sesleri yerine, fabrikadan gelen çocukların yolunu gözlemek istediğini" söylediğini kaydetti.

Aydın, 21 ilden 30 milletvekili ile birlikte Muş, Ağrı, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane ve Trabzon'da yaptıkları ziyaretler hakkında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

AK Parti'yi diğer partilerden ayıran en önemli özelliğin "halkın kurduğu parti" olması yanı sıra kuruluşundan itibaren halkın içerisinde olduğunu belirten Aydın, Türkiye'de batıdan doğuya, kuzeyden güneye gönül köprüsünü kurmak adına bu ziyareti yaptıklarını söyledi. Aydın, "Farklı illerdeki milletvekillerimizin, farklı bölgelerdeki insanlarla hemhal olmasını, dertleşmesini, birbiri ile karşılıklı empati yapması, gönül köprüsünü kurması noktasındaki gayretlerimizin bir sonucu olarak bu tür gruplar halindeki gezileri önemsiyoruz" dedi.

Gruplara ayrılarak 4 gün boyunca ve eş zamanlı biçimde hem il hem de ilçe merkezlerini gezdiklerini anlatan Aydın, "Bölgedeki tüm kesimlerle haşır neşir olduk, dertleştik, sohbet ettik; dükkan dükkan, cadde cadde, sokak sokak arazideydik. Akşamları da o illerdeki STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle, işadamlarıyla yemekli toplantılar yaptık" dedi.

Aydın, şöyle konuştu:

"Biz şunun farkındayız; oturduğunuz yerden siyaset yaparak, bir bölge hakkında ahkam kesmeniz doğru değil. Biz onları anlamak durumundayız, her yeri gezmek zorundayız. Bu manada da Türkiye'nin büyüklüğünü ülkeyi gezerek görüyorsunuz. Gittiğiniz her yer çok ciddi bir zenginliğe sahip, tarihsel yapısı, kültürel dokusu ve hele ki insan kaynağı açısından zengin bir ülkedeyiz. Bütün bu farklılıklarımızla birlikte biz bu zenginliği oluşturabiliriz. Mesela Ağrı Doğubeyazıt'a gittiğinizde bir tarafta İshak Paşa Sarayı'nı görüyorsunuz ama öbür tarafta karşısında Ahmed-i Hani'yi görüyorsunuz. Şimdi nasıl ki Yunus'suz, Mevlana'sız, Pir Sultan Abdal'sız bir Türkiye eksik kalırsa, Ahmedi Hani'siz bir Türkiye eksik kalır. Bu manada biz bütün değerlerimizle birlikte Türkiye'yiz. Bu ülkede yaşayan her etnik ve inanç grubu bizim için birdir ve eşittir. Gezerek, görerek bunun da farkına varıyorsunuz, bunları da anlıyorsunuz. Batıdan doğuya olan o gönül köprüsünü tesis ediyorsunuz. Yani dokunmadan, hissetmeden, insanlarımızla temas etmeden, empati yapmadan, onların duygularını anlamadan sorunu çözemezsiniz.

Halk bizlere şunu söyledi: 'Allah sizlerden razı olsun. 10,5 yıldır ciddi yatırımlar yapıyorsunuz; işte burada üniversite, hastane, okul, yollar yapmışsınız, KÖYDES ve BELDES ile güzel yatırımlar yaptınız' dediler. 'Şehirler imarlaşıyor, ancak şehirlerin imarlaşması ile birlikte sizin yaptığınız asıl güzel şeylerden bir tanesi, o gönül kırıklığını da gideriyorsunuz, şehirlerle birlikte gönülleri de tamir ve imar ediyorsunuz' dediler. İşte bizim yapmaya çalıştığımız o. Bir taraftan şehirleri imarlaştırıyoruz, diğer taraftan gönülleri tamir ve imar ediyoruz, kırılan kalpleri onarıyoruz. Bu manada çok önemsediğimiz bir gezi oldu."

-"Halk çözüme kilitlenmiş durumda"

Aydın, "Halk çözüm sürecinden memnun mu?" sorusu üzerine, halkın çözüme kilitlenmiş durumda olduğunu söyledi.

Bölge halkının "yatırımlar iş ve AŞ başlamış ama bundan da önemlisi 6 aydır şehit haberi almıyoruz" dediğini kaydeden Aydın, "Bu açıdan çok mutlular, memnunlar. 'Dağdan gelecek ölüm haberleri, çatışma ve silah seslerinin yerine, fabrikadan gelen çocuklarımızın yolunu gözlemek istiyoruz diyorlar. 6 ay öncesine göre halk huzura kavuşmuş durumda. İnsanların yüzleri gülüyor, tebessüm halindeler, adeta gözlerinin içi gülüyor, bir bahar ve bayram havası var. Onların istediği şey bu huzurun kalıcı olması, bu bayramın devam etmesi. Halk, 'Başbakan'ın içmeye hazır olduğunu söylediği baldıran zehrini biz de içmeye hazırız' diyor" diye konuştu.

"Bu seçimlerde AK Parti'nin oylarına yansır mı?" sorusuna Aydın, "Bu, siyaset üstü bir mesele. Biz bunun siyasetinde değiliz. Samimi olarak bu gönül kırıklığını gidermek, şiddet ortamını ortadan kaldırmak, terörü bitirmek noktasında bir gayretin içindeyiz. Bu terör bittikten sonra artık siyaseten olur olmaz, biz elimizden geleni yapıyoruz. O halkın takdiri. Önemli olan bu acının son bulması, anaların ağlamaması" yanıtını verdi.

- PKK'nın polis gücü kurduğu iddiası

Ahmet Aydın, "Bölgede PKK'nın polis gücü kurduğu iddialarına ilişkin haberlerin" hatırlatılması üzerine ise "Bu aralar gerek medyada, gerekse sosyal medyada çok ciddi bir dezenformasyon var, yalan yanlış bilgilerle insanlar tahrik edilmeye çalışılıyor, provokasyonlar oluyor. Ama halkımız bunların hiçbirisine gelmeyecektir. Zaten valilik de soruşturma açmış, ben böyle bir şey olabileceğine ihtimal vermiyorum" dedi. -

Kaynak: AA
AK Parti'li Güneş: 'Türkiye'ye değil, 6 parti olunca bunlara daha fazla bakanlık lazım' AK Parti'li Güneş: 'Türkiye'ye değil, 6 parti olunca bunlara daha fazla bakanlık lazım' BAKAN KASAPOĞLU 'MİLLETİMİZ, TÜRKİYE'Yİ MASA BAŞINDA DİZAYN ETMEYE ÇALIŞANLARA MESAJ VERECEKTİR' BAKAN KASAPOĞLU 'MİLLETİMİZ, TÜRKİYE'Yİ MASA BAŞINDA DİZAYN ETMEYE ÇALIŞANLARA MESAJ VERECEKTİR' AK PARTİ'Lİ AKSAL TÜRKİYE, DÜNYADA ENERJİ FİYATLARINI BELİRLEYEN BİR AKTÖR HALİNE GELDİ AK PARTİ'Lİ AKSAL TÜRKİYE, DÜNYADA ENERJİ FİYATLARINI BELİRLEYEN BİR AKTÖR HALİNE GELDİ

Son Dakika Politika AK Parti'li Aydın Güneydoğu Gezisini Değerlendirdi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement