İYİ Parti'li Kabukcuoğlu: "Olası bir İstanbul depremi, ülkemiz için beka sorunu" - Son Dakika

İYİ Parti'li Kabukcuoğlu: "Olası bir İstanbul depremi, ülkemiz için beka sorunu"

29.11.2022 19:49
İYİ Parti'li Kabukcuoğlu: "Olası bir İstanbul depremi, ülkemiz için beka sorunu"

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, olası bir İstanbul depreminin Türkiye için beka sorunu teşkil ettiğini söyledi.

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, olası bir İstanbul depreminin Türkiye için beka sorunu teşkil ettiğini söyledi.

Kabukcuoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, coğrafi konumu itibarıyla en etkin deprem kuşakları üzerinde yer alan Türkiye'nin topraklarının yüzde 96'sının, nüfusun ise yüzde 98'nin deprem kuşağında bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'de 18 kent, 80 ilçe ve 512 köyün diri fay hatları üzerine kurulu olduğunu belirten Kabukcuoğlu, seçim bölgesi Eskişehir'de de 17 mahallenin fay hatları üzerinde bulunduğunu dile getirdi. Kabukcuoğlu, olası bir depreme karşı Porsuk, Keskin ve Gökçekaya barajlarının yeniden değerlendirilmesini istedi.

Arslan Kabukcuoğlu, ülke genelinde öncelikle depreme dayanıksız yapıların tespit edilmesi, bu kapsamda 2 milyon kadar konutun derhal yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

İstanbul'da olası deprem konusuna da değinen Kabukcuoğlu, "Olası bir İstanbul depremi, ülkemiz için beka sorunu. İstanbul'un beklenen depreme hazırlanması için her türlü tedbir alınmalı. Hükümet, İstanbul için öncelikle Kanal İstanbul gibi birtakım heveslerle hareket etmekte, deprem için alınması gereken tedbirleri almamakta ve rantla uğraşmakta." diye konuştu.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Acil müdahale gemisi 'Nene Hatun' deprem bölgesine doğru yola çıktı! İçinde hastane de var Acil müdahale gemisi 'Nene Hatun' deprem bölgesine doğru yola çıktı! İçinde hastane de var Türkiye'de Vatandaşlar Zorlu Kış Şartlarına Karşın Depremzedelere Yardıma Koşuyor Türkiye'de Vatandaşlar Zorlu Kış Şartlarına Karşın Depremzedelere Yardıma Koşuyor İstanbul polisi deprem bölgesinde: 3 yaşındaki bir kız çocuğu enkazdan böyle çıkarıldı İstanbul polisi deprem bölgesinde: 3 yaşındaki bir kız çocuğu enkazdan böyle çıkarıldı

Son Dakika Politika İYİ Parti'li Kabukcuoğlu: 'Olası bir İstanbul depremi, ülkemiz için beka sorunu' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement