MHP Grup Başkanvekili Vural'dan, MİT Yasasındaki Değişikliğe Tepki - Son Dakika

MHP Grup Başkanvekili Vural'dan, MİT Yasasındaki Değişikliğe Tepki

15.02.2012 14:06
MHP Grup Başkanvekili Vural'dan, MİT Yasasındaki Değişikliğe Tepki

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MİT mensuplarının yargılanmalarını başbakanın iznine bağlayan düzenlemenin dün Adalet Komisyonu'nda kabul edilmesiyle ilgili olarak, "Devlet kurumlarının suç örgütü gibi gösterilmemesi için bu kanunun geri"...

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MİT mensuplarının yargılanmalarını başbakanın iznine bağlayan düzenlemenin dün Adalet Komisyonu'nda kabul edilmesiyle ilgili olarak, "Devlet kurumlarının suç örgütü gibi gösterilmemesi için bu kanunun geri çekilmesi, MİT gibi bir kurumu illegal faaliyetlerin kaynağı gibi gösterecek yorumlara zemin hazırlanmaması herkesin görevidir" dedi.

Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, MİT mensuplarının soruşturulmasını başbakanın iznine tabi tutan yasa teklifinin dün Adalet Komisyonu'nda kabul edilmesini değerlendirdi. Vural toplantıya, "Başbakan'ın görevlendirdiği, bize tezgah hazırlamak isteyen, gizli görevde birileri var mı burada?" sorusuyla başladı. Vural, "Her an her yerde Recep Tayyip Erdoğan örgütünün elemanları çıkabilir" diye konuştu.

Söz konusu teklifle ilgili tepkisini yineleyen Vural, dün teklifin kabul edildiği Adalet Komisyonu'nda hukukun garantisinin ortadan kaldırıldığını söyledi. Vural, "Tek bir garanti vardır. Recep Tayyip Erdoğan, AKP. Artık hukukun bizi koruması, kollaması, bireysel hak ve hürriyetlerimizin kollanması, devletimizin birlik ve bütünlüğünün korunması artık hukukun garantisi altına alınmış değildir" dedi.

"EY CUMHURBAŞKANI NEREDESİN?"

Hukukun üstünlüğüne yemin etmiş AK Partili milletvekillerinin, hukukun üstünlüğünü gasp eden bir teklife 'evet' dediklerini savunan Vural, "Yetmez ama evet'çiler nerede? 'Devletin suç işleme özgürlüğü olamaz' diyenler nerede? 'Kimse dokunulmaz değil' diyenler nerede? Sırça Köşk'te oturanla ey cumhurbaşkanı neredesin sen? Nerede darbe karşıtları? Nerede 'bürokratik oligarşiyi yıkıyoruz' diyenler, neredesiniz? Esameniz bile yok. Milletin birlik ve bütünlüğünü savunmayı suç haline dönüştürüp, terörle

mücadele edenleri suçlu gibi gösterenler, ileri demokrasiden, yeni Türkiye'den söz ediyorlardı. Sevsinler sizin yeni Türkiye'nizi, sevsinler sizin ileri demokrasinizi. Siz kim demokrat kim. Siz kim Türkiye kim. Kim demokrat, kim hukukun üstünlüğünden yana, bu kanun teklifi ile turnusol kağıdı gibi ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

"AKP, PKK VE KCK BİR DARBE PLARI HAZIRLAMIŞTIR"

'AKP, PKK ve KCK'nin bir darbe planladıklarını' ileri süren Vural, Oslo görüşmeleri ile BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda ele geçen ses kayıtları ile bu darbenin belgelerinin ortaya çıktığını söyledi. Vural, "İşte darbeci zihniyet budur. Bu zihniyet, milletin birlik ve bütünlüğü üzerinde anlaşmaya varmıştır. Milletin egemenliğinin parçalanması üzerinde anlaşmaya varmıştır. Milletin egemenliğine karşı darbe planları budur. Bu bir darbe planıdır" dedi.

Söz konusu yasa teklifini 'Frankensteinları kurtarma yasası' diye nitelendiren Vural, "Terörü bitireceğim diye terörü meşrulaştırmak, terör örgütünü yönetmek, canlandırdıkları terör örgütü ile binlerce fidanın hayatının kaybına yol açmıştır" dedi.

Artık herkesin safını belirlemesi gerektiğini de kaydeden Vural, "Ya hukuktan yana olacağız ya da tek adamdan. ya milletin birliğinden ya da bölünmeden. ya terörden ya da terörü bitirmekten" dedi.

"YOL YAKINKEN GERİ ÇEKİN"

Yol yakinken kanun teklifinin geri çekilmesini isteyen Vural, "Eğer devletimizin kurumlarını töhmet altında bırakmak istemiyorsak, yapılanların hukukun çerçevesinde olduğuna milletimizi inandırmak istiyorsak, kamu görevlilerinin gidip ifade vermeleri ve bu kanun dışı talimatları kimin verdiğini açıklamaları gerekir. Bu hukuk dışı talimatları kim verdiyse açıklamalıdır. Ondan sonra biz hesabını oradan sorarız. Bundan sonraki süreç içerisinde de devletin kurumlarına olan güveni azaltmamak için, AKP'nin

elinde yeni bir şans bulunmaktadır; bu kanun teklifini çekmeleri. 'Hukuk dışı hareket etmedik' diyorsanız böyle bir kanuna ihtiyaç yoktur Bundan sonra oluşacak gelişmelerde devletin kurumlarının suçlanmaması, suç örgütü gibi gösterilmemesi için bu kanun teklifinin geriye çekilmesi, MİT gibi milletin ve devletin varlığına ve bütünlüğüne anayasal düzenine karşı bir takım faaliyetleri sorgulamak durumunda olan bir kurumu illegal faaliyetlerin kaynağı gibi gösterecek durumlara zemin hazırlanmaması herkesin

görevidir. MİT'i bundan sonra gelişebilecek her türlü faili meçhul eylemin müsebbibi konumuna düşürecek yorumlara zemin hazırlamaması devletin bu kurumlara güveni sarsacak durumları ortaya koymaması önemlidir" şeklinde konuştu. - ANKARA

Kaynak: İHA
Mehmet Şimşek ile ilgili bomba iddia: 6-7 ay önce de AK Parti ile görüştü ancak sunduğu şartlar nedeniyle ipler koptu Mehmet Şimşek ile ilgili bomba iddia: 6-7 ay önce de AK Parti ile görüştü ancak sunduğu şartlar nedeniyle ipler koptu Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Şiya es-Sudani onuruna yemek verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Şiya es-Sudani onuruna yemek verdi Irak Başbakanı Sudani, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ortak basın toplantısında konuştu: (2) Irak Başbakanı Sudani, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ortak basın toplantısında konuştu: (2)

Son Dakika Politika MHP Grup Başkanvekili Vural'dan, MİT Yasasındaki Değişikliğe Tepki - Son Dakika


Advertisement