Pentagon "ABD üzerinde Çin istihbarat balonu tespit edildi" dedi, Çin'den açıklama geldi - Son Dakika

Pentagon "ABD üzerinde Çin istihbarat balonu tespit edildi" dedi, Çin'den açıklama geldi

03.02.2023 19:09

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin'e ait yüksek irtifalı istihbarat balonunun ABD üzerinde olduğunu, balonun takip edildiğini açıkladı. Çin, yüksek irtifa balonunun ülkeye ait olduğunu kabul etti.

Pentagon tarafından yapılan açıklamada, Çin'e ait istihbarat balonunun ABD semalarında olduğu bildirildi. Pentagon Sözcüsü General Pat Ryder gazetecilere yaptığı açıklamada, "ABD hükümeti, ABD anakarası üzerinde yüksek irtifalı gözetleme balonunu tespit etti ve takip ediyor. Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD) dahil olmak üzere ABD hükümeti, balonu yakından takip etmeye ve izlemeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

"ABD ÜZERİNDE İLK KEZ GÖRÜLMEDİ"

Balonun sivil hava trafiğinin çok üzerinde olduğunu ve sivil havacılık için bir tehdit oluşturmadığını vurgulayan Ryder, böyle bir balonun ABD üzerinde ilk kez görülmediğini de belirtti. Ryder, balon tespit edildikten sonra ABD hükümetinin hassas bilgilerin toplanmasını önlemek için derhal harekete geçtiğini ifade ederken, hangi önlemlerin alındığına dair detay vermedi.

"BALONUN ÇİN'E AİT OLDUĞUNA EMİNİZ"

Ryder'ın ardından açıklama yapan ve adı açıklanmayan üst düzey bir Pentagon yetkilisi de söz konusu balonun Çin'e ait olduğu konusunda emin olduklarını ifade etti. Üst düzey yetkili, ABD'nin Çinli yetkililerle birden fazla kanal aracılığıyla temasa geçtiğini aktararak, "Bu konuyu ne kadar ciddiye aldığımızı kendilerine ilettik. Halkımızı ve vatanımızı korumak için ne gerekiyorsa yapacağımızı açıkça belirttik" ifadelerini kullandı.

Balonun istihbarat toplama kabiliyetinin sınırlı olduğunu değerlendirdiklerini belirten yetkili, "Ancak yine de hassas bilgilerin yabancı istihbarat tarafından toplanmasına karşı koruma sağlamak için adımlar atıyoruz" dedi.

"GEÇMİŞTE GÖRÜLENLERDEN FARKLI"

Yetkili, böyle bir balonun ABD üzerinde ilk kez görülmediğini, ancak bu sefer balonun geçmişte görülenden farklı hareket ettiğini söyleyerek, "Son birkaç yıl içinde, bu yönetimden önce de dahil olmak üzere birkaç kez daha oldu. Bu, ABD hava sahasında öncekilere göre çok daha uzun süre kaldı" şeklinde konuştu. Balonun boyutuna değinen yetkili, "Gökyüzünde oldukça yüksek olmasına rağmen pilotların bu balonu gördüğüne dair raporlar var. Yani oldukça büyük" diye konuştu.

Yerde oluşabilecek enkaz nedeniyle balonu düşürmediklerini aktaran yetkili, balonun ayrıca dün Montana üzerinde görüldüğünü kaydetti.

ÇİN'DEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, balonun, Çin'e ait sivil bir hava aracı olduğu, meteorolojik araştırma için kullanıldığı, rüzgarlarla sürüklenerek yanlışlıkla ABD hava sahasına girdiği belirtildi.

Kendini kontrol kabiliyeti sınırlı olan hava aracının Batı rüzgarlarının sürüklemesiyle, planlanan rotasından çıktığı kaydedilen açıklamada, "Çin tarafı hava aracının niyet edilmeyen zorunlu sebeplerle ABD hava sahasına girmesinden üzüntü duymuştur." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada Çinli yetkililerin, doğal sebeplerden kaynaklanan beklenmedik sorunun çözülmesi için ABD tarafıyla yakın iletişimi sürdüreceği kaydedildi.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Çin Yazılım Sektörü Yılın İlk İki Ayında Gelir ve Kar Artışı Kaydetti Çin Yazılım Sektörü Yılın İlk İki Ayında Gelir ve Kar Artışı Kaydetti Çin'de Sürücüsüz Taksiler Beijing Banliyölerinde Çalışmaya Başladı Çin'de Sürücüsüz Taksiler Beijing Banliyölerinde Çalışmaya Başladı Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin yöneticisi Ma'yı kabul etti Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin yöneticisi Ma'yı kabul etti

Son Dakika Politika Pentagon 'ABD üzerinde Çin istihbarat balonu tespit edildi' dedi, Çin'den açıklama geldi - Son Dakika


Advertisement