TBMM Başkanı Şentop: Erdoğan'ın adaylığında hukuken sorun yok - Son Dakika
TBMM Başkanı Şentop: Erdoğan'ın adaylığında hukuken sorun yok

TBMM Başkanı Şentop: Erdoğan'ın adaylığında hukuken sorun yok

28.03.2023 17:20

TBMM Başkanı Şentop: Erdoğan'ın adaylığında hukuken sorun yokTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı adaylığı tartışmalarına ilişkin, "Bu konuda hukuken hiçbir sorun yok. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ikinci defa adaylığı söz konusudur.

TBMM Başkanı Şentop: Erdoğan'ın adaylığında hukuken sorun yok

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı adaylığı tartışmalarına ilişkin, "Bu konuda hukuken hiçbir sorun yok. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ikinci defa adaylığı söz konusudur. Çünkü iki defa adaylık hakkı veren 101'inci madde 30 Nisan 2018'de yürürlüğe girmiştir" dedi.

Meclis Başkanı Şentop, TBMM'de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs seçimlerinde yeniden cumhurbaşkanı adayı olmasına yönelik tartışmalarla ilgili, " Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yapılan itiraz başvuruları gayet normaldir. Bu bir rutindir, herhangi bir kişi de bunu yapabilir. YSK, zaten bir ön önceleme yapıp geçici aday listesi ilan etti. Değerlendirip kararını verecektir" dedi.

'SİYASİ TARTIŞMADIR'Daha önce de bu konuyla ilgili konuştuğunu hatırlatan Şentop, bu konuşmaları da Meclis Başkanı sıfatıyla değil, Anayasa Komisyonu'nun o dönemki başkanı olarak yaptığını kaydeden Şentop, "2017 yılının ocak ayında bu görüşmeler yapılmış. ve orada bunu öngörerek, açıkça bir paragrafı da bu komisyon raporuna koymuşuz. Demişiz ki; 'Bu kanun yürürlüğe girdikten sonraki olaylara uygulanacaktır. Önceki dönemde cumhurbaşkanı seçilenlerin bu kanun kapsamında yeniden 2 defa seçilme hakkı olacaktır' diye de bir hükmü koymuşuz; daha bu tartışmaların esamesi okunmazken. Ben hukukçu olarak bu konuda 2 makale yazdım. Bir tanesi 40 sayfalık, birisi de 60 sayfa civarında bir makale. Kamuoyundaki bütün tartışmaları gözden geçirerek ve onların nerelerde yanlışlar yaptığını bizzat tespit ederek, göstererek bir hukuki tartışma şeklinde makale yazdım. Toplam 100 sayfalık bir şekilde tartıştık. Dolayısıyla bu tartışma bir siyasi tartışmadır, hukuki bir tartışma değildir" diye konuştu.'14 MAYIS'TA 2'NCİ SEÇİM YAPILACAK'

Hukuken de bu konuya bir açıklık getirmek istediğini vurgulayan Şentop, "Anayasa'nın 101'inci maddesi, yani bir kişinin en fazla 2 defa cumhurbaşkanı seçileceği ifadesi hükmünün bulunduğu madde; 30 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Hukukta kural şudur; bir kanun hükmü, yürürlüğe girdiği tarihten sonraki olaylara uygulanır. Önceki olaylara uygulanmaz. ve 30 Nisan 2018'den sonra Türkiye'de 1 defa cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmıştır. ve sayın Cumhurbaşkanımız 1 defa aday olmuş ve seçilmiştir. 14 Mayıs 2023'te yapılacak olan seçim, 30 Nisan 2018'den sonraki ikinci seçimdir. Dolayısıyla ikinci defa adaylığı ve seçimi söz konusudur. Bu konuda hukuken hiçbir sorun yok. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ikinci defa adaylığı söz konusudur. Çünkü iki defa adaylık hakkı veren 101'inci madde, 30 Nisan 2018'de yürürlüğe girmiştir. O tarihten sonraki ikinci seçimi yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Politika TBMM Başkanı Şentop: Erdoğan'ın adaylığında hukuken sorun yok - Son Dakika


Advertisement