TBMM Genel Kurulunda, CHP'li Atila Sertel'e kınama cezası verildi - Son Dakika
Politika

TBMM Genel Kurulunda, CHP'li Atila Sertel'e kınama cezası verildi

TBMM Genel Kurulunda, CHP\'li Atila Sertel\'e kınama cezası verildi

TBMM Genel Kurulunda, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'e kınama cezası verildi.

06.12.2022 01:19  Güncelleme: 01:25
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TBMM Genel Kurulunda, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'e kınama cezası verildi.

Genel Kurulda, 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, çıkan tartışma nedeniyle verilen arada Sertel'in, bir milletvekilinin annesine küfrettiğini belirtti.

Elitaş, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği bir günün yıl dönümünde Sertel'in bu hakaretinden dolayı en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini ifade etti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da tutanakları inceleyeceğini, grup başkanvekillerine de dağıtacağını söyledi. Daha sonra tutanağı inceleyen Şentop, sarf ettiği kaba ve yaralayıcı söz nedeniyle Sertel'e kınama cezası verilmesini Genel Kurulun oyuna sunacağını bildirdi.

Sertel adına savunma yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Sertel'in söz konusu ifadeyi bir başka milletvekiline değil kendine yönelik sarf ettiğini belirtti. Özkoç, "Bunun kararını bugün burada oldubitti ile alıp sanki başka bir milletvekiline hakaret etmiş gibi bir karar alırsanız, bu kesinlikle doğru olmaz. Bunu reddediyorum." dedi. Bu arada, AK Parti milletvekilleri Özkoç'a, "Tutanaklarda yazana bak." diye seslendi.

Meclis Başkanı Şentop ise "Arkadaşımızın söylediği söz eğer bir milletvekilini muhatap alarak söylenmiş olsaydı zaten geçici çıkarma cezası gerektirirdi. Onun için biz kınama cezası teklif ediyoruz. Söz, kaba ve yaralayıcı bir sözdür. Bu Meclis tarafından cezasız bırakılması doğru değil." diye konuştu.

Daha sonra yapılan oylama sonucunda, Atila Sertel'e kınama cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Yeniden söz alan Mustafa Elitaş, "Biz hiçbir annenin o söze muhatap olmasını arzu etmeyiz. Bir kadına, bir anneye yapılmış bir hakarettir. Bunun savunması, izahı yoktur." dedi.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Şentop, bütçe görüşmelerine devam etmek üzere birleşimi saat 11.00'de toplanmak üzere kapattı.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika TBMM Genel Kurulunda, CHP'li Atila Sertel'e kınama cezası verildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Cumhur İttifakı Kırklareli Belediye Başkan Adayı Derya Bulut, Proje Tanıtım Toplantısı Düzenledi
  19:51 Cumhur İttifakı Kırklareli Belediye Başkan Adayı Derya Bulut, Proje Tanıtım Toplantısı Düzenledi

  Cumhur İttifakı Kırklareli Belediye Başkan adayı Derya Bulut, Atatürk Spor Salonu'nda düzenlediği proje tanıtım toplantısında, bilimsel yaklaşım ve işbirliğiyle Kırklareli'ni örnek bir kent haline dönüştürmek istediklerini belirtti. Bulut, belediyeciliğin siyasetle yapılamayacağını vurgulayarak, hazırladıkları projelerle kenti yeniden tasarlayacaklarını ve baştan inşa edeceklerini ifade etti. Ayrıca, seçimlere iyi hazırlandıklarını ve Kırklareli'nin sorunlarının arttığını dile getirdi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Piyasa gerçeklerinden kopuk fiyat artışlarına mücadele edeceğiz
  19:47 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Piyasa gerçeklerinden kopuk fiyat artışlarına mücadele edeceğiz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla programı kapsamında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyüme, ihracat ve turizmdeki başarılarından bahsederek, piyasa gerçeklerinden kopuk fiyat artışlarıyla mücadele edeceklerini belirtti. Ayrıca, seçim sonuçlarıyla ülkenin güven ve istikrarının korunduğunu vurguladı ve yerel yönetimlerle işbirliği yaparak deprem hazırlıklarının hızlandırılacağını söyledi.

 • Nuri Paşa'nın vefatının 75. yılı anma programı düzenlendi
  19:43 Nuri Paşa'nın vefatının 75. yılı anma programı düzenlendi

  Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, 1918'de Kafkas İslam Ordusu'nun başına geçerek Bakü'yü kurtaran, Cumhuriyet döneminde ise kurduğu fabrikalarla Türk savunma sanayisinin öncüleri arasında yer alan Nuri Paşa'nın (Killigil) vefatının 75. yılı dolayısıyla anma programı düzenlendi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye büyüme ve turizmde olumlu tabloyu sürdürüyor
  19:42 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye büyüme ve turizmde olumlu tabloyu sürdürüyor

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla'da yaptığı konuşmada Türkiye'nin büyüme oranını ve milli gelirini açıkladı. Ayrıca turizm sektöründeki hedeflerini ve ekonomik istikrarı vurguladı. Erdoğan, yerel ve merkezi yönetimlerin işbirliğiyle Türkiye'nin yüzyılını inşa edebileceğini belirtti.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, çölyak hastası çocuğu olan annenin fırın talebini yerine getirecek
  19:37 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, çölyak hastası çocuğu olan annenin fırın talebini yerine getirecek

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Karabük Bartınlılar Derneği'ni ziyaret ederek çölyak hastası çocuğu olan bir annenin fırın talebini yerine getireceklerini belirtti. Ayrıca dernek tarafından ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye ve koli yardımları da yapıldı.

 • Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, gelecek dönem projelerini tanıttı
  19:36 Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, gelecek dönem projelerini tanıttı

  Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Yunus Emre Spor Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda gelecek dönem projelerini kamuoyuna tanıttı. Başkan Ataç, “Bu seçimi alacağız. Nasıl alacağız? Büyükşehir’de Ayşe Ünlüce, Odunpazarı’nda Kazım Kurt. Bu 3’lüyü kimse deviremez. Sevgili dostlar, şu manzara zaten diyor ki, bitti artık bu iş. Yolumuz açık olsun” dedi.

 • TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Viranşehir'de partisine destek bekledi
  19:36 TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Viranşehir'de partisine destek bekledi

  TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, AK Parti Viranşehir ilçe seçim bürosunun açılışında yaptığı konuşmada, Viranşehir'de partisine destek beklediklerini ve bereketi artırarak refahı daha da yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti. Bozdağ, halkın tercihinin istikrardan yana olacağına inandığını ifade etti.


Advertisement