Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'nın teklifini neden reddetti? Kulisleri sarsan "20 vekil" iddiası - Son Dakika

Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'nın teklifini neden reddetti? Kulisleri sarsan "20 vekil" iddiası

21.03.2023 10:28

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, dün yaptıklarını görüşmeler sonucunda Cumhur İttifakı'na katılmayacaklarını duyurmasının ardından cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıkladı. Erbakan'ın ittifak görüşmelerinde AK Parti'den 20 vekil istediği, ancak bu talebin olumsuz karşılanmaması sebebiyle ittifaka dahil olmadığı öne sürüldü.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan dün basın toplantısında Cumhur İttifakı'ndan gelen daveti kabul etmediklerini ve seçime tek başına gireceklerini açıkladı. Erbakan açıklamalarının ardından Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gelerek 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde cumhurbaşkanı adayı olabilmek için başvuruda bulundu.

"İNŞALLAH ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLUR"

Herhangi bir ittifaka dahil olmadan seçimlere girme kararı aldıklarını yineleyen Erbakan, "Yine 14 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde de Yeniden Refah Partimizin cumhurbaşkanı adayı olarak bendeniz Yüksek Seçim Kurulumuza başvurumu yaptım. Eğer ikinci tura kalırsa konuşulacak konular. Yine yetkili kurullarımızla, teşkilatlarımızla istişare ederek adım atarız." dedi.

"ZAMANI GELDİĞİNDE AÇIKLARIZ"

Cumhur İttifakı'na katılmama sebeplerine yönelik gelen soruya ise Erbakan, "Zamanı geldiğinde teferruatlı şekilde açıklarız. Şimdilik bu kadarla yetinelim. Sonuç olarak biz bu yönde karar aldık. Böyle olmasını parti kurullarımız uygun gördüler. Biz de öyle uygun gördük. İnşallah hayırlı olur" ifadelerini kullandı.

20 VEKİL İSTEMELERİ KRİZ ÇIKARDI

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın haberine göre ise Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılmama sebebi, milletvekili sayısında anlaşılamaması. Buna göre Yeniden Refah Partisi, 20 milletvekili istedi ama AK Parti bunu kabul etmedi. Yeni seçim sisteminde yüzde 7'lik oy oranına sahip bir parti 25 vekil çıkarabiliyor. Son oy oranlarına baktığımızda Yeniden Refah Partisi yüzde 1 buçuk en fazla 2 buçukluk oy oranına sahip olduğu gözlemleniyordu. Bu oy oranına sahipken 20 milletvekili talep etmesi fazla bir talep olarak okundu ve kabul görmedi.

YORUMLAR (8)
  • TC Rasım Alagurer: Bunlar nerede yaşıyor anlamıyorum neye güveniyorsun kardeşim senin oyun belli millet millet diyorsun atıp tutuyorsun hala cumhur yanında dolaşıyorsun hocam bunları görse seni evlatlıkdan atardı nur içinde yatsın 100 fırın ekmek yemen lazım onun seviyesine gelmek için Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
  • Fatih Karki: Mesele kortuk sa isteyebilir mesele ülke ise pazarlık yanlış tır Cevap Yaz 22 4 Yayından Kaldır
  • serkan yavuz: Ülkenin başına altılı masa gelirse sen o zaman görürsün Fatih Erbakan son pişmanlık fayda etmez Cevap Yaz 42 23 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Politika Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'nın teklifini neden reddetti? Kulisleri sarsan '20 vekil' iddiası - Son Dakika


Advertisement