Doç. Dr. Acar: "Ramazan sigarayı bırakmak için büyük fırsat" - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Doç. Dr. Acar: "Ramazan sigarayı bırakmak için büyük fırsat"

30.03.2023 17:15

Doç. Dr. Acar: "Ramazan sigarayı bırakmak için büyük fırsat" Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Eğitim ve Sigara Bırakma Poliklinik Sorumlusu Doç. Dr. Tijen ACAR, Ramazan ayının sigara bırakmak için büyük fırsat olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Acar: "Ramazan sigarayı bırakmak için büyük fırsat"

ANKARA - Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Eğitim ve Sigara Bırakma Poliklinik Sorumlusu Doç. Dr. Tijen ACAR, Ramazan ayının sigara bırakmak için büyük fırsat olduğunu ifade etti.

Ramazan ayında sigara bırakmanın çok daha kolay olduğunun altını çizen ve konuya ilişkin İhlas Haber Ajansı muhabirine bilgi veren Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Eğitim ve Sigara Bırakma Poliklinik Sorumlusu Doç. Dr. Tijen ACAR, "Sigara içmek ya da sigara bağımlılığı, dünyada önlenebilir en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Dünyada her yıl 8 milyon, ülkemizde ise 120 bin kişi sigaraya bağlı hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Sadece kendisine verdiği zarar söz konusu değil, dumanından etkilenen kişilere de zarar vermektedir ve hiç bir havalandırma sistemiyle bu zarar yok edilememektedir. Biraz önce bahsettiğim 8 milyon kişinin 1 milyonu hiç sigara içmediği halde sigaraya bağlı bir hastalıktan ölmektedir" ifadelerini kullandı.

"İnsan sağlığından başka çevre sağlığının da 1 numaralı düşmanlarından biridir"

İnsan sağlığından başka çevre sağlığının da 1 numaralı düşmanlarından birisinin sigara olduğunu kaydeden Doç. Dr. Tijen Acar, sözlerine şöyle devam etti:

"İnsan vücudunun yanı sıra sigaranın çevreye olan zararı da söz konusudur. 1 sigara izmaritinin dünyadan yok olması için ne kadar süre gerektiğini biliyor musunuz? Bu tam 10 yıldır. Üstelik bu süre boyunca ondan çıkan 7 bin zararlı ve tehlikeli toksin madde de toprağa geçerek toprağı kirletmektedir. Ülkemizde günde 90 ton izmarit, 90 ton sigara paketi çöp atığı olarak oluşmaktadır. Bir sigara içicisinin ömrü boyunca 5 ton karbondioksiti ortama yayarak atmosferi ne kadar kirlettiğini biliyor musunuz? Yangınların nedeninin yarısından fazlasının sigara olduğunu biliyor musunuz? İşte bu gerçeklerle Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kişinin kendisini tehlikeye atmama, kendisini öldürmeme, başkalarına zarar vermeme, olan zararı geri çevirme ve sağlığımızı koruma esasları doğrultusunda sigara içmenin haram olduğu görüşünü bildirmektedir. Dolayısıyla bir Müslümanın bu kadar zararlı maddeyi bir arada bulunduran sigarayı içmesi Diyanet işleri Başkanlığı tarafından caiz bulunmamaktadır. Sigara içenlerin yüzde 80'i bırakmak ister ama bir kaç saat bile dayanamaz zorlanırlar çünkü güçlü bir bağımlılıktır. Zordur fakat tedavisi mümkündür.

"Ramazan Bayramı sevincinizi sigarasız bir hayatla taçlandırın"

Ramazan ayında oruç tutan bir vatandaşın 14-15 saat boyunca sigara tüketmemesi sayesinde sigarayı bırakabileceğine vurgu yapan Acar, "Lütfen Alo 171 Sağlık Bakanlığı Sigara Bırakma Hattı'nı arayın. Orda 7 gün 24 saat sizlere hizmet verebilmek için telefonun öbür ucunda bekleyen arkadaşlar var. Size yol göstereceklerdir. Profesyonel yardım almak isterseniz nereye başvuru yapacağınızı da söyleyeceklerdir. Profesyonel yardım alarak davranış danışmanlığı, ağızdan alınan ilaçlar, nikotin bantları, nikotin sakızları ve nikotin ağız spreyi ile yoksunluğun o kadar da zor bir şey olmadığını anlayacaksınız. Gelin bu ramazanda kendiniz için büyük bir şey yapın. Sigarayı bırakarak kocaman bir adım atın. Ramazan Bayramı sevincinizi sigarasız bir hayatla taçlandırın."

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Sağlık Doç. Dr. Acar: 'Ramazan sigarayı bırakmak için büyük fırsat' - Son Dakika


Advertisement