Erken ölümler, ekonomiye kayıp olarak yansıyor - Son Dakika
Sağlık

Erken ölümler, ekonomiye kayıp olarak yansıyor

Erken ölümler, ekonomiye kayıp olarak yansıyor

Sağlık ekonomisine odaklanan ve bu yıl Viyana'da gerçekleştirilen ISPOR Europe zirvesinde, gerçek yaşam verileri ile sağlık ekonomisi analizleri konuşuldu.

10.11.2022 11:46  Güncelleme: 12:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sağlık ekonomisine odaklanan ve bu yıl Viyana'da gerçekleştirilen ISPOR Europe zirvesinde, gerçek yaşam verileri ile sağlık ekonomisi analizleri konuşuldu. Zirveye katılan Türkiye merkezli, Estonya ve Tunus'ta ofisleri olan ECONiX Araştırma, ülkedeki sağlık harcamaları ve onkoloji ilaçlarına erişim gibi konularda önemli veriler paylaştığı etkinlikte 19 posterle yer aldı. Dünyanın çeşitli noktalarından sağlık profesyonellerine sunulan çalışmalar arasında erken ölümlerin Türkiye ekonomisine etkisini tahmin eden poster öne çıktı. Bir vatandaşı 10 yaşında kaybetmenin, ülke ekonomisine 763 bin TL'yi aşkın bir kayıp olarak yansıdığı belirtildi.

Sağlık pazarında karar verme süreçlerini kolaylaştırmak ve sağlıkta son trendleri konuşmak için dünyanın önde gelen sağlık profesyonellerini buluşturan ISPOR Europe 2022, bu yıl Viyana'da gerçekleştirildi. Kamu, akademi ve özel sektörden 2 bini aşkın profesyoneli ağırlayan etkinlikte, katılımcılar çalışmalarını bini aşkın poster aracılığıyla paylaştı. Sağlık alanında araştırmalar yürüten ve danışmanlık hizmeti veren ECONiX Araştırma da etkinlikte 19 posterle yer aldı.

"SAĞLIK PAZARINA İLİŞKİN KAPSAMLI İÇGÖRÜLER SUNUYORUZ"

Etkinliğe dair izlenimlerini paylaşan ECONiX Araştırma Yönetim Ekibi Üyesi Dr. Güvenç Koçkaya, "Gerçek yaşam verisi analizleri üzerinden Türkiye, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Batı Asya'da sağlık pazarına ilişkin kapsamlı içgörüler sunuyoruz. ISPOR Europe zirvesine, Türkiye'nin yanı sıra Ukrayna gibi ülkeleri de kapsayan 19 posterle katıldık. Diyabet, kardiyoloji, nefroloji, hematoloji ve onkoloji alanlarına odaklanan çalışmalarımız, dünyanın dört bir yanından profesyonellerin geldiği etkinlikte katılımcılarla paylaşıldı. ECONiX Araştırma olarak şirketler, kamu ve akademi arasındaki köprü vazifemizi Estonya ve Tunus ofislerimizle uluslararası alanda da teyit etmiş olduk" dedi.

2021'DE SAĞLIK HARCAMALARINDA 13 MİLYAR TL BÜTÇE FAZLASI VERİLDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın halka açık verilerinden derlenen sağlık harcamaları konulu araştırma, zirvede sunulan posterler arasında yer aldı. Çalışmaya göre hastanelere yapılan başvuru sayısının 2020'de 2019'a kıyasla yüzde 35 azaldığı, 2021'de ise yüzde 20 arttığı görüldü. Ayrıca geçtiğimiz yıl, sağlık hizmetlerine SGK'nın ayırdığı bütçenin 2020'ye kıyasla yüzde 38 yükseldiği görüldü. Çalışma kapsamında üç yıllık verinin incelendiğine ve sonuçların küresel salgın sonrası süreçte sağlık harcamalarının izlediği seyre ışık tuttuğuna dikkat çeken Dr. Güvenç Koçkaya, "Sağlık harcamaları ve SGK tarafından toplanan primler incelendiğinde, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında sırasıyla 11 milyar TL, 27 milyar lira ve 13 milyar lira bütçe fazlası verildiği görülüyor. Bu durum, Türkiye'de sağlık harcamalarının pandemiye kıyasla arttığını gösteriyor" dedi.

ERKEN ÖLÜMLERİN MALİYETİ 100 BİNLERCE LİRAYI BULUYOR

Dünyanın çeşitli noktalarından sağlık profesyonellerine sunulan çalışmalar arasında erken ölümlerin Türkiye ekonomisine etkisini tahmin eden poster de öne çıktı. Nüfus dağılımı, istihdam uyumu, okula kayıt yaşı, eğitim yılı, emeklilik yaşı, işsizlik oranı gibi göstergelerin yıllık olarak değerlendirildiği çalışma kapsamında bir vatandaşın ülkesi için ömür boyu ürettiği tahmini ekonomik değer üzerinden erken ölümlerin ülke ekonomisine kayıp olarak yansıdığı bulundu. Bir vatandaşı 10 yaşında kaybetmenin, ülke ekonomisine 763 bin lirayı aşkın bir kayıp olarak yansıdığının altını çizen ECONiX Araştırma Yönetim Ekibi Üyesi Dr. Güvenç Koçkaya, "Erken ölümler, ekonomik kayıplara karşılık geliyor. Erken ölümleri en aza indirmek için kamu sektörü tarafından çalışmalar yürütülmesi ve bu ölümlere sebep olan hastalıklara odaklanılması gerekiyor" diye konuştu.

106 ONKOLOJİ İLACININ YALNIZCA 36'SI KARŞILANIYOR

ISPOR Europe 2022 etkinliğine 19 farklı posterle katılan araştırma şirketinin çalışmaları arasında onkoloji ilaçlarına erişimi konu eden rapor da vardı. Yapılan analizler sonucunda ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile Avrupa İlaç Ajansı (EMA) listelerinde kişiselleştirilmiş 116 onkoloji ilacının olduğu tespit edildi. Türkiye'den bu ilaçların yalnızca 63'üne erişilebildiği görülürken, ruhsat onayına sahip ilaç sayısının 43, hasta satışına izin verilen ilaçların sayısının ise 20 olduğu tespit edildi. Türk vatandaşlarının FDA ve EMA tarafından onaylanmış 70 ilaca erişiminin olmadığının altını çizen ECONiX Araştırma Yönetim Ekibi Üyesi Dr. Birol Tibet, değerlendirmelerine şu şekilde yer verdi:

"Söz konusu 116 ilaçtan, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ruhsat onaylı onkoloji ilaçlarının yalnızca 30'u, ruhsat onaysız ve yurt dışı ilaç kapsamında hasta bazlı izin ile genellikle Türk Eczacıları Birliği tarafından ithal edilen ilaçlarda ise yalnızca 6'sı geri ödeme kapsamında.  Başka bir deyişle Türkiye, vatandaşlarının 116 kişiselleştirilmiş onkoloji ilacından yalnızca 36'sına geri ödeme kapsamında ulaşabiliyor."


Kaynak: DHA

Son Dakika Sağlık Erken ölümler, ekonomiye kayıp olarak yansıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sivrisinek ve Haşere İlaçlama Çalışmalarını Artırdı
  11:30 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sivrisinek ve Haşere İlaçlama Çalışmalarını Artırdı

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, sivrisinek ve haşerelere karşı yürüttüğü ilaçlama çalışmalarını artırdı. Sağlık ve Engelli Yaşlı Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, bahar mevsimiyle birlikte çoğalan haşere ve sivrisineklere yönelik düzenli ilaçlama yapıyor.

 • Kocaeli'de 'Hayata Tutun' Projesiyle Ev Kazaları Önleniyor
  11:29 Kocaeli'de 'Hayata Tutun' Projesiyle Ev Kazaları Önleniyor

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin 'Hayata Tutun' projesi sayesinde yaşlı ve engelli bireylerin yaşamı kolaylaşıyor ve ev kazalarının önüne geçiliyor.

 • Bilim İnsanları Altıncı His Keşfi Yaptı: İşte Nasıl Çalışıyor
  11:10 Bilim İnsanları Altıncı His Keşfi Yaptı: İşte Nasıl Çalışıyor

  Bilim insanları, insan vücudunun altıncı his olarak adlandırılan yeni bir duyu keşfetti. Bu duyu, kaslardan ve eklemlerden hareketlerimiz, duruşumuz ve uzaydaki konumumuz hakkında bilgi toplamak ve merkezi sinir sistemimize aktarmakla görevlidir. Araştırmacılar, pSN hücrelerinin altıncı hissin çalışma mantığıyla bağlantılı olduğunu düşünmektedir. Bu keşfin hayatımızda nasıl değişikliklere yol açacağı ise merak konusudur.

 • Çankırı İl Sağlık Müdürü, Hastanedeki Doktorların Morallerini Yüksek Tutuyor
  10:32 Çankırı İl Sağlık Müdürü, Hastanedeki Doktorların Morallerini Yüksek Tutuyor

  Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, hastanedeki doktorlar ve diğer görevlilerin problemlerini dinleyerek morallerinin yüksek olmasını sağlıyor. Yeni göreve başlayan uzman hekimlerle bir araya gelen Sarıkaya, konaklama ihtiyaçlarında yardımcı oluyor ve personellerin morallerini yüksek tutuyor. Çankırı Devlet Hastanesi'nde yeni göreve başlayan uzman hekimlerin ilimizdeki sağlık hizmetini artıracağını ve vatandaşlara daha nitelikli bir sağlık hizmeti sunmayı hedeflediklerini belirten Dr. Sarıkaya, Bakanlık yetkililerine teşekkür etti.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, SMA hastası Mehmet Ali'ye destek verdi
  09:58 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, SMA hastası Mehmet Ali'ye destek verdi

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Erdemli ilçesinde yaşayan ve SMA Tip 1 hastalığı ile mücadele eden 1,5 yaşındaki Mehmet Ali Gölgeli'nin kampanyasına destek verdi. Başkan Seçer, Mehmet Ali bebeğin tedavisi için ailesinin uzun süredir mücadele ettiğini hatırlatarak, kampanyanın kısa sürede tamamlanmasını ve Mehmet Ali'nin tedavi olup sağlığına kavuşmasını diledi.

 • İznik'teki şifa suyu için yüzlerce kilometre yol geliyorlar
  09:44 İznik'teki şifa suyu için yüzlerce kilometre yol geliyorlar

  Bursa'nın İznik ilçesindeki Karatekin köyünde, çeşmelerden akan suyun şeker hastalığına iyi geldiğini duyanlar yüzlerce kilometre yol yaparak su doldurmaya geliyor. İddialara göre, suyun içerisindeki bor miktarı fazla çıkıyor ve şeker hastalarına fayda sağlıyor. Türkiye'nin dört bir yanından gelen vatandaşlar, bidonlarla su doldurup geri dönüyor.

 • Annesini ve bacağını kaybeden kadın, protez bacağıyla yaşama tutundu
  09:41 Annesini ve bacağını kaybeden kadın, protez bacağıyla yaşama tutundu

  Hatay'da yaşanan deprem felaketinde annesini ve bacağını kaybeden Emine Kahramanoğulları, protez bacağıyla hayat mücadelesine devam ediyor. Konteynerde yaşayan Kahramanoğulları, protez bacağı sayesinde günlük yaşamını sürdürebiliyor ve başkalarına muhtaç olmadan hayatını idame ettirebiliyor.

 • Meşhur Kağızman Kaya Tuzu Türkiye'nin Dört Bir Yanına Sipariş Ediliyor
  09:39 Meşhur Kağızman Kaya Tuzu Türkiye'nin Dört Bir Yanına Sipariş Ediliyor

  Kağızman tuz madenlerinden çıkarılan ve öğütülerek sofralık ve salamura tuz haline getirilen Kağızman kaya tuzu, doğal olması ve saflığı nedeniyle ilgi odağı haline gelmiştir. Kristal ve sarı damar tuz çeşitleri, insan vücudunun ihtiyacı olan 84 mineral oranına sahiptir. Katkısız ve doğal olan bu tuz, birçok kişi tarafından astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 • Depremde annesini ve bacağını kaybeden depremzede protez bacağıyla hayata tutunuyor
  09:31 Depremde annesini ve bacağını kaybeden depremzede protez bacağıyla hayata tutunuyor

  Hatay'da yaşanan asrın felaketinde annesini ve bacağını kaybeden Emine Kahramanoğulları, yeni yuvası olan konteynerinde protez bacağıyla hayat mücadelesine devam ediyor. Kahramanoğulları, yaşadığı olumsuzluklara rağmen hayata tutunmaya çalışanlara örnek olmak istiyor.

 • Görme ve bedensel engelli Berna Deligöz, hafız oldu ve umreye gitti
  09:30 Görme ve bedensel engelli Berna Deligöz, hafız oldu ve umreye gitti

  Devletin korunmasındaki görme ve bedensel engelli Berna Deligöz, 2 yıllık çabası sonrası hafız oldu ve umreye gitme hayaline kavuştu. Erzurum Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'nde yaşayan Deligöz, Vali Mustafa Çiftçi ve eşi Azime Çiftçi'nin destekleriyle umre ziyaretine gönderildi.


Advertisement