Yalova'da dünyaya gelen bebeklerin kimlikleri adreslerine gönderiliyor - Son Dakika
Sağlık

Yalova'da dünyaya gelen bebeklerin kimlikleri adreslerine gönderiliyor

Yalova\'da dünyaya gelen bebeklerin kimlikleri adreslerine gönderiliyor

Sağlık Bakanlığı ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen e-Tescil (Doğum) uygulamasına dahil olan Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bünyelerinde dünyaya gelen bebeklerin bilgilerini alarak kimliklerinin adreslerine ulaşmasını sağlıyor.

28.11.2023 12:07  Güncelleme: 12:52
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sağlık Bakanlığı ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen e-Tescil (Doğum) uygulamasına dahil olan Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bünyelerinde dünyaya gelen bebeklerin bilgilerini alarak kimliklerinin adreslerine ulaşmasını sağlıyor.

Yenilenme sürecinin ardından yaklaşık 13 ay önce hizmet vermeye başlayan Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bünyesinde kurduğu servislerle hasta sevkinin önüne geçerek bölge illerinden de gelen hastalara şifa dağıtıyor.

400 yataklı hastanenin gözde servislerinden biri olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi, son teknolojiyle donatılmış ameliyathaneleri, beş yıldızlı otel konforunda modern odaları, müşahede, gebelik okulu ve hizmet kalitesiyle çevre illerden de yoğun talep görüyor.

Serviste kurulan "Anne Oteli" ile riskli hastalar başta olmak üzere, il dışı veya ulaşımda güçlük çekebilecek hastalar ile yakınlarının konaklamasına imkan veren hastane, ayrıca gözlerini hastanede dünyaya açan bebeklerin kimliklerini de adreslerine kadar ulaştırıyor.

Eylül 2022 ile Ekim 2023 arasında 1341 bebeğin dünyaya geldiği hastanede, 530 bebeğin kimlikleri ailelerin isteği üzerine adreslerine gönderildi.

Başhekim Doç. Dr. Hasan Ergenç, AA muhabirine, 13 ay önce hizmet vermeye başladıktan sonra vatandaşların il dışına çıkmasının önüne geçerek kaliteli hizmet vermeyi amaçladıklarını söyledi.

Kadın hastalıkları ve doğum servisinin de önemli katkılar sağladığına vurgu yapan Ergenç, "Doğum ünitemizde hastalarımız çok konforlu şekilde doğumlarını yapıyor ve daha sonra anne ile bebek serviste bir arada olacak şekilde serviste tedavileri tamamlanıyor. Bebeklerin kimlikleriyle ilgili konuyu bakanlığımız çok önemsiyor. Biz de bunu eksiksiz olarak uyguluyoruz. Tüm kimlik bilgilerini burada hallediyoruz. Hastaneden bir anne, bir baba bebeğiyle ayrıldığında kimlikleri de dahil olmak üzere arkalarına baktıklarında Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni tebessümle güzel bir şekilde yad etsinler diye elimizden geldiğince çalışıyoruz. Özellikle burada hekimlerimize, hemşirelerimize, sekreter arkadaşlarımız ve çalışan tüm ekibe teşekkür ediyorum. Onların gayretleriyle bugünlere gelindi. İnşallah yakında yeni ve özellikli birimlerimizle beraber Yalova'mızın güzel insanlarına daha da güzel ve sağlıklı hizmet sunmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

" Türkiye'de örnek olabilecek bir hastanemiz var"

Yaklaşık bir yıldır hastanede görev yapan Kadın Doğum Uzmanı Operatör Dr. Hanife Rana Dural, doğumhane, servis ve ameliyathane olmak üzere 19 yatakla hizmet verdiklerini ifade etti.

Doğumhane, servis ve ameliyathanelerin aynı kat içerisinde bir biriyle kompakt halde bulunduğuna vurgu yapan Dural, şöyle konuştu:

"Doğumhanemizde 5 tane doğum ve lohusa odası, 4 muayene odası ve servisimizde de 19 yatağımız mevcut. Aynı zamanda 6 yataklı Anne Otelimiz var. Hepsi kompakt bir şekilde. Acil bir durum olduğunda direkt doğumhane içerisinden ameliyathaneye, daha sonrasında da servisimize kolay şekilde ulaşabiliyoruz. Gerçekten otel mantığında güzel bir servisimiz var. Gerçekten çok güzel bir hastane. Türkiye'de örnek olabilecek bir hastanemiz var. Doğum sonuçta ağrılı bir süreç ve dayanması zor gerçekten. Bazen gebelerimiz normal doğumdan vazgeçip sezaryen olmak isteyebiliyor. Biz de normal doğumu destekliyoruz. Kadın doğum uzmanı olmanın en güzel yanı bol bol ismimizle bebeklerin olması. Bir sürü Rana bebek var. Çok şanlıyım o yüzden. Burada takip ettiğimiz gebelerimiz bazen bizim ismimizi verip bizi mutlu ediyorlar."

Anne Oteli'nin ise ulaşımda zorluk çeken özellikle ilçelerden gelen hastaların konaklayabilmesi için hazırlandığına dikkati çeken Dural, "Hastalarımız için deniz manzaralı oldukça büyük, güzel, ferah Anne Otelimiz var. Burada 6 yatağımız var. Uzaktan gelemeyen hastalarımız için doğuma yakın zamanlarda ya da risk gördüğümüz hastalarımızı da otel konforundaki odalarımızda ağırlıyoruz. Ayrıca yeni doğan bölümünde bebekleri olan annelerimizi de otelimizde misafir edebiliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Daha önceki çocuklarımın kimliğini çıkartırken çok uğraşmıştım"

Hastanedeki gebelik okuluna gelerek eğitimlere katılan Gülsün Arsu, burada doğum yapmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, "Zaten çoğu şeyi eğitimlerde anlatmışlardı. Onun da çok faydası oldu. Hastaneden, personelden de çok memnun kaldım." diye konuştu.

Torununu kucağına aldığında yaşadığı mutluluğu tarif etmekte zorlandığını belirten Necla Arsu, "İlk çocuğumdan bir oğlan torunum var. Bu da kız torunum. Allah herkese nasip etsin. Çok mutluyum. Hastaneyi çok beğendim. Temizliği, titizliği çok iyi." dedi.

Bir şirkette özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığını belirten Şenol Sağlam, daha önceki çocuklarının farklı hastanelerde dünyaya geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Böyle bir hizmeti gerçekten beklemiyordum. Yapılanlar, hizmet üst seviyede. Çok memnunuz. Hatta hastanenin çok beğendiğim bir uygulaması var. Daha önceki çocuklarımın kimliğini çıkartırken çok uğraşmıştım. Burada direkt çocukların kimliklerini çıkartmamız için odamıza gelip evrak doldurtuyorlar. Kendileri kapımıza kadar gelip kimlikleri teslim ediyorlar. Doğumhaneyi baya büyük yapmışlar. Odalar lüks denebilecek seviyede özel hastane kıvamında. Hemşireler, doktorlar sürekli gelip ilgileniyorlar. Eşim de hastaneden çok memnun. Allah herkese kız babası olmayı nasip eder inşallah."

Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık Yalova'da dünyaya gelen bebeklerin kimlikleri adreslerine gönderiliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Oğlunu öldürüp intihar etti
  16:15 Oğlunu öldürüp intihar etti

  Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yaşanan olayda, Derviş Nebi Köse isimli bir baba, oğlu Oğuz Kağan Köse ile evlerinde tartıştıktan sonra onu tabancayla vurdu ve ardından aynı silahla intihar etti. Baba ve oğul, hastaneye kaldırılmalarına rağmen hayatlarını kaybettiler.

 • Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı
  16:12 Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü desteğiyle uyguladıkları politikaların, seçim sonrasında da hedefler doğrultusunda devam edeceğini belirterek, ''Bu çerçevede dolaşıma kasıtlı olarak sunulan spekülasyonlara itibar etmeyiniz.'' ifadelerini kullandı.

 • Tokat Valisi Günebakan köyünde incelemelerde bulundu
  16:00 Tokat Valisi Günebakan köyünde incelemelerde bulundu

  TOKAT Valisi Numan Hatipoğlu, 4 gün arayla yaşanan heyelanlar sonucu ikiye ayrılan Günebakan köyünde inceleme yaptı. Hatipoğlu, jeolojik incelemeler sonrası 900 nüfuslu köyün taşınıp taşınmayacağına karar verileceğini söyledi.

 • Görüntü Türkiye'den! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı
  15:52 Görüntü Türkiye'den! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı

  Abisinin evine giden bir kişi, yengesini tanımadığı biriyle yarı çıplak halde yakaladı. O anlarda öfkeden deliye dönen adamın çektiği video, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

 • Oğlunu istismar etmekle suçlanan Ender Saraç, hakim karşısında gözyaşlarına boğuldu
  15:47 Oğlunu istismar etmekle suçlanan Ender Saraç, hakim karşısında gözyaşlarına boğuldu

  Benan Saraç'tan olan 13 yaşındaki oğluna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen ve soruşturma aşamasında çocuk ve annesinin geri aldığı "istismar" iddialarına yönelik hapis istemiyle hakim karşısına çıkan Ender Saraç, gözyaşları içinde ifade vererek "Mağdur oldum, zarar gördüm. Hayatımı geri istiyorum" dedi.

 • 3 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davasında sanıklara 2 ayrı suçtan ceza istemi
  15:43 3 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davasında sanıklara 2 ayrı suçtan ceza istemi

  Ankara'da birlikte yaşadığı kadının 3 yaşındaki kızının vücudunda sigara söndüren ve cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen Y.Ü. ile çocuğun annesi K.Ç.'nin yargılandığı davada Cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı. Savcı, sanıkların çocuğa karşı eziyet ve çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçlarını işlediklerinin delillerle sabit olduğunu ifade ederek, sanıkların ayrı cezalandırılmalarını talep etti.

 • Kanserle savaşan Tanyeli, eski iş yerine sitem etti: İlk işleri beni sigortadan men etmek oldu
  15:36 Kanserle savaşan Tanyeli, eski iş yerine sitem etti: İlk işleri beni sigortadan men etmek oldu

  Bir süredir kanserle mücadele eden Tanyeli, dans eğitmenliği yaptığı akademinin hastalığın ortaya çıkmasıyla kendisini işten atarak sigortadan men etmek olduğunu söyledi. Tanyeli, kendisi için düzenlenen moral gecesinde 1,5 milyon lira toplandığı söylentisini de yalanladı.

 • Kahramanmaraş depremi davasında ilk karar! Müteahhidin cezası belli oldu
  15:35 Kahramanmaraş depremi davasında ilk karar! Müteahhidin cezası belli oldu

  Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yıkılan binaların sorumluları hakkında açılan davalarda ilk karar Şanlıurfa'da verildi. Şanlıurfa'da 34 kişinin hayatını kaybettiği apartmanın müteahhidine 18 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Kararda apartmanın yapımından sorumlu 4 kişiden 3'ünün depremden önceki yıllarda hayatını kaybettiği belirtildi.

 • Erdoğan, Denizli mitingine katılan kişi sayısını açıkladı: Şu anda alanda 75 bin kişi var
  15:30 Erdoğan, Denizli mitingine katılan kişi sayısını açıkladı: Şu anda alanda 75 bin kişi var

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Denizli 29 Ekim Bulvarı'nda düzenlenen mitinginde kalabalık bir gruba seslendi. Yoğun katılımın gerçekleştiği mitingle ilgili detayı da duyuran Erdoğan, "Denizli bugün coşmuş. İşte benim gönlümün sultanı Denizli bu. Şu anda alanda 75 bin kişi var" dedi.


Advertisement