Süper Lig takımlarının yeni sezon gelirleri ortaya çıktı! Kazançlar 4 büyükleri tatmin etmeyecek - Son Dakika

Süper Lig takımlarının yeni sezon gelirleri ortaya çıktı! Kazançlar 4 büyükleri tatmin etmeyecek

05.08.2022 14:54

Süper Lig 2022-2023 sezonunda takımların kazanacağı ücretler açıklandı. Takımlar her galibiyette kasasına 2 milyon 300 bin lira koyarken, beraberlik durumunda bu ödül yarıya inecek. Yeni sezonda şampiyon olacak takımsa 33 milyon 200 bin lira kazanacak. Yayın hakkından ise takımların her birine ayrı ayrı 33 milyon 416 bin lira verilecek. Belirlenen gelirler Anadolu takımları için büyük önem taşısa da dört büyükler için pek bir anlam ifade etmiyor.

Yeni sezonda Süper Lig'de takımların kasasına girecek rakamlar belli oldu. 2022-2023 sezonunda en önemli gelir kalemlerinden biri yayın hakları olacak.

KULÜPLERE 2 MİLYAR 200 MİLYON LİRA DAĞITILACAK

Yayın bedelinde geçen sezonlara oranla düşüş meydana gelse de bilhassa Anadolu kulüpleri için bu kalem, adeta can suyu niteliği taşıyor. Yayıncı kuruluşla yapılan sözleşmeye göre 2022-23 sezonunda kulüplere 2 milyar 200 milyon lira dağıtılacak.

YAYIN GELİRİNDEN HER BİR TAKIM 33 MİLYON 416 BİN LİRA KAZANACAK

Yayın gelirinde, Türkiye Futbol Federasyonu ve alt liglere ayrılan pay çıktıktan sonra yüzde 37'lik kısım her takıma eşit oranda dağıtılıyor. Bu çerçevede ligde bulunan 19 takımın her biri 33 milyon 416 bin lira alacak. Yayın gelirinin yüzde 46'lık kısmı performansa göre paylaştırılıyor. Buna göre takımlar, alacakları her galibiyette 2 milyon 300 bin lirayı kasasına koyacak. Beraberlik halinde ise bu ödül yarıya inecek.

HER ŞAMPİYONLUK İÇİN 2 MİLYON 860 BİN LİRA

Geçmiş yıllarda şampiyon olan takımlar için yayın gelirinden yüzde 11'lik pay ayrılıyor. Böylece takımlar, elde ettikleri her şampiyonluk için 2 milyon 860 bin liralık ödülün sahibi olacak.

ŞAMPİYONLUK ÖDÜLÜ 33 MİLYON 200 BİN LİRA

Yayın gelirinin yüzde 6'lık kısmı, yeni sezonda ilk altı sırayı alacak takımlara dağıtılacak. Şampiyonluğa uzanacak takım bu kalemden 33 milyon 200 bin lira kazanacak. Lig ikincisinin 26,5 milyon lira alacağı sezonda, üçüncü takım 19,9 milyon lira, dördüncü takım 13,2 milyon lira, beşinci takım 6,6 milyon lira ve altıncı takım da 3,3 milyon lirayla ödüllendirilecek.

ŞAMPİYON OLAN TAKIM 7 İLA 11 MİLYON EUROYU KASASINA KOYACAK

Şampiyon olacak takımın 30 maç kazandığı varsayılarak yapılan hesaplamada (son 5 sezonun galibiyet ortalaması 27), kazanılacak toplam ödül 7 ila 11 milyon euro. Aradaki 4 milyon euroluk sapmanın gerekçesi ise yayın gelirindeki şampiyonlar payı.

ANADOLU KULÜPLERİ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Geçmişinde 22 lig şampiyonluğu bulunan Galatasaray, önümüzdeki sezonda 30 maçlık galibiyetle şampiyon olursa 198 milyon lira gelir elde edecek. Bu kazancın bugünkü döviz kuruyla karşılığı yaklaşık 10,8 milyon euro. Aynı şekilde yapılan hesaplamaya göre Fenerbahçe 10,38 milyon euro, Beşiktaş 9,9 milyon euro, Trabzonspor da 8,5 milyon euro kazanabiliyor. Ligde daha önce şampiyonluk yaşamayan bir takımın mutlu sona ulaşması halinde ise ödül miktarı 7,4 milyon euro. Bu çerçevede söz konusu rakamlar, Anadolu kulüpleri ciddi manada ehemmiyet arz etse de yüksek maliyetli kadrolara sahip "dört büyükler" için beklentilerin ve giderlerin çok altında kalmaktadır.

YORUMLAR
500
Alfons Groenendijk: 'Oynanan futboldan memnun değilim' Alfons Groenendijk: 'Oynanan futboldan memnun değilim' Sinan Engin cümlesinin sonunda yüklem olarak küfür kullanmaktan son anda döndü Sinan Engin cümlesinin sonunda yüklem olarak küfür kullanmaktan son anda döndü TFF, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, Süleyman Seba'yı andı TFF, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, Süleyman Seba'yı andı

Son Dakika Spor Süper Lig takımlarının yeni sezon gelirleri ortaya çıktı! Kazançlar 4 büyükleri tatmin etmeyecek - Son Dakika


Advertisement