Yakalanamayan Kız" Türkiye Şampiyonu Oldu - Son Dakika
Spor

Yakalanamayan Kız" Türkiye Şampiyonu Oldu

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Okulda arkadaşları ile mendil kapmaca oyunu Sahadaki çalışması Isınma hareketleri Antrenör İsmail Seçilmiş'in konuşması Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Çiçek'in konuşması Eda Nur Aşuk'un konuşması Eda Nur Aşuk'un mahalle arkadaşı Gülbahar Çetin'in konuşması Eda Nur Aşuk'un ailesi Annenin konuşması İSMAİL KAYA - Adıyaman'ın Kahta ilçesinde sokaklarda ve okulda arkadaşlarıyla oynadığı oyunlarda hızıyla "yakalanamayan kız" olarak anılan 12 yaşındaki Eda Nur Aşuk, 14 Yaş Altı Türkiye Atletizm Şampiyonası'nda birinci oldu.

14.02.2016 12:37
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Okulda arkadaşları ile mendil kapmaca oyunu

Sahadaki çalışması

Isınma hareketleri

Antrenör İsmail Seçilmiş'in konuşması

Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Çiçek'in konuşması

Eda Nur Aşuk'un konuşması

Eda Nur Aşuk'un mahalle arkadaşı Gülbahar Çetin'in konuşması

Eda Nur Aşuk'un ailesi

Annenin konuşması İSMAİL KAYA - Adıyaman'ın Kahta ilçesinde sokaklarda ve okulda arkadaşlarıyla oynadığı oyunlarda hızıyla "yakalanamayan kız" olarak anılan 12 yaşındaki Eda Nur Aşuk, 14 Yaş Altı Türkiye Atletizm Şampiyonası'nda birinci oldu.

Kahta Gençlik Merkezi ve Spor İlçe Müdürlüğü antrenörlerinden İsmail Seçilmiş tarafından Hacı Bey Ortaokulu'nda keşfedilen 8. sınıf öğrencisi Eda Nur Aşuk, kısa sürede gösterdiği başarılarla adından söz ettirdi.

Küçük kız, 30 Ocak'ta İstanbul'da yapılan şampiyonada 34 ilin sporcularını geride bırakıp, bin metreyi 3 dakika 11 saniyede koşarak Türkiye şampiyonluğunu elde etti.

Kahta Gençlik Merkezi ve Spor İlçe Müdürlüğü antrenörü İsmail Seçilmiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aşuk'u okul taramalarında keşfettiklerini anlattı.

Atletizm için okullarda yaptıkları taramalarda tüm okulları gezdiklerini ifade eden Seçilmiş, "İlçe merkezindeki tüm okullarda atletizm için öğrenci arıyordum. Son olarak Hacı Bey Ortaokulu kaldı. Okula gittiğimde bana atletizm için öğrenci lazım dediğimde herkes 'yakalanamayan kız' dedi. Okulda mendil kapmacada asla yakalanmıyormuş. Aldık, çalışmaya başladık ve kısa sürede cevher ortaya çıktı" dedi.

Eda Nur Aşuk ile çok çalıştıklarını ve çalışmalarının meyvelerini 14 yaş altında Türkiye şampiyonu olarak aldıklarını vurgulayan Seçilmiş, çok mutlu olduklarını dile getirdi. Seçilmiş, atletizm alanında Türkiye'yi Avrupa'da şampiyonluğuna taşımak istediklerini sözlerini ekledi.

Amacı Avrupa'da birincilik

Eda Nur Aşuk ise kulübüne ve hocasına teşekkür ederek, daha güzel yere gelmek için çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

Haftanın 6 günü antrenman yaptığını aktaran Aşuk, okul dışındaki zamanlarını müsabakalara hazırlanarak geçirdiğini söyledi.

Okuldaki derslerinde de başarılı olduğunu ifade eden Aşuk, "Tüm arkadaşlarıma okul haricinde bir spor dalı ile ilgilenmelerini istiyorum. Amacım Avrupa'da ilçemin, ilimin ismini ve ülkemin bayrağını en yükseklere taşımak" diye konuştu.

Menderes Mahallesi'nde akrabalarına ait evde ikamet ettiklerini belirten anne Müfide Aşuk da Eda Nur'un 6 çocuğundan biri olduğunu söyledi. Başarısı dolayısıyla kızıyla gurur duyduğunu dile getiren Aşuk, devletin kızlarına sahip çıkmasını istedi.

"Markete, okula giderken ona yetişemiyordum"

Mahalle arkadaşı Gülbahar Çetin de Eda Nur'un bu seviyeye geleceğini herkesin bildiğini kaydetti.

Eda'nın küçüklükten beri çok aktif olduğunu anlatan Çetin, "Markete, okula giderken ona yetişemiyordum. Hatta okulda mendil kapmaca oynarken hiçbir zaman yakalanmazdı. Hepimiz ona 'yakalanamayan kız' derdik" ifadelerini kullandı.

Yakalanamayan Kız" Türkiye Şampiyonu Oldu
Kaynak: AA

Son Dakika Spor Yakalanamayan Kız' Türkiye Şampiyonu Oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Karaman'da Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası Başladı
  18:43 Karaman'da Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası Başladı

  Türkiye Satranç Federasyonu faaliyetleri içinde yer alan Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası, Karaman'da başladı. Lütfi Elvan Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen şampiyonaya, 78 takım ve 400 sporcu katıldı. Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, organizasyonda elde ettikleri başarıların yanı sıra yetiştirdikleri sporcularla tüm dünyada ilgiyle takip edildiklerini vurguladı. Turnuvada dereceye giren sporcular, Avrupa Genç Takımlar Satranç Şampiyonası'nda ülkemizi temsil etme hakkı kazanacak.

 • Hatay Dörtyol'da 23 Nisan etkinlikleri kapsamında güreş ve masa tenisi müsabakaları düzenlendi
  18:33 Hatay Dörtyol'da 23 Nisan etkinlikleri kapsamında güreş ve masa tenisi müsabakaları düzenlendi

  Hatay'ın Dörtyol ilçesinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen spor müsabakalarında 330 öğrenci güreş ve masa tenisi yarışmalarına katıldı. Dereceye giren sporcular, 23 Nisan'da yapılacak törende ödüllerini alacak.

 • Kilis Belediye Başkanı Hakan Bilecen: Borçlarımızı ödeyeceğiz
  18:08 Kilis Belediye Başkanı Hakan Bilecen: Borçlarımızı ödeyeceğiz

  Kilis Belediye Başkanı Hakan Bilecen, "Ayın birinde GAZDAŞ'ın doğal gaz tedarikçisinin Kilis Belediyespor'a ait 19 aylık doğal gaz faturası yüzünden daha mazbatamı almadan, doğal gazını kesmesi ve futbolcularımızın, çocukların, gençlerin soğuk suyla duş almak zorunda kalması bizi üzdü. Görüşme yaptık, borcun yarısını ödedik bütçemiz nezdinde doğal gazı geri açtırdık" dedi.

 • Marmaris MIYC Kış Trofesi Yat Yarışları 5. ayak mücadelesi sağanak altında start aldı
  17:34 Marmaris MIYC Kış Trofesi Yat Yarışları 5. ayak mücadelesi sağanak altında start aldı

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde düzenlenen Marmaris MIYC Kış Trofesi Yat Yarışları'nın 5. ayak yarışları sağanak altında başladı. 34 yelkenli yat ve 300 sporcu yarışlara katıldı. Yatlar, rüzgara göre belirlenen parkurda mücadele etti ve finişe geldi. İlk gün hava şartları nedeniyle tek yarış yapıldı. Yarışlar yarın koy içi ve koy dışında gerçekleştirilecek yarışlarla tamamlanacak.

 • Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü, Patnos YİBO oyuncularını kutladı
  17:28 Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü, Patnos YİBO oyuncularını kutladı

  Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, Erzurum'da düzenlenen Okul Sporları Yıldız Erkekler Futsal Bölge Müsabakalarında grup birincisi olan Patnos YİBO oyuncularını tebrik etti. Kökrek, oyuncuların gösterdiği azim ve mücadeleden gurur duyduğunu belirterek, başarılarının devamını diledi.


Advertisement