Deprem Uzmanı: Erzurum'da Büyük Bir Deprem Bekliyorum - Son Dakika
Yaşam

Deprem Uzmanı: Erzurum'da Büyük Bir Deprem Bekliyorum

Deprem Uzmanı: Erzurum\'da Büyük Bir Deprem Bekliyorum

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Konya, İzmir ve Erzurum'da meydana gelen depremler hakkında konuştu. Ercan, depremlerin küçük ölçekli olduğunu belirtirken, Erzurum'un Narman ilçesinde daha büyük bir deprem beklentisi olduğunu söyledi. Ayrıca, Kahramanmaraş merkezli depremlerin artçılarının 4-5 yıl daha süreceğini ifade etti.

02.08.2023 14:42  Güncelleme: 17:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Konya, İzmir ve Erzurum'daki depremlere ilişkin konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Dün 3 ilde olması rastlantı. Her zaman olabilecek, 'depremcik' ve 'küçük deprem' diye andığımız sarsıntılardır. Sadece Erzurum'un üzerinde duruyorum. Erzurum Narman hattı bana göre depremini bekliyor" dedi.

Dün Konya'nın Selçuklu ilçesinde 5, İzmir'in Buca ilçesinde 3.9 ve son olarak Erzurum'un Narman ilçesinde 4.1 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Deprem uzmanı Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, peş peşe yaşanan depremlere ilişkin konuştu. Depremlerin aynı gün yaşanmasının tesadüf olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ercan, Erzurum'daki sarsıntının devamının gelebileceği uyarısında bulundu.

"DÜN 3 İLDE OLMASI RASLANTI"

Depremlerin küçük ölçekli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ercan, "İzmir'deki 3.9 her zaman, her yerde, her kırıkta olabilecek önemsiz depremlerden biri. 4'ten daha büyüklere 'deprem', 3.9'a 'depremcik' deriz. Bununla ilgili herhangi bir uyarı söz konusu değildir. Oradan geçen kırık zaten diri. Diri kırığın çok büyük bir deprem üretme olasılığı yok. Konya'daki deprem yine etkin bir kırıkta oluştu. Ancak o bölgede bu kırığın daha büyük bir deprem üretme olasılığı yok. Bu bir öncü deprem değil. Bu bölgede depremin yıkıcı olabilmesi için 6.4'ten daha büyük bir sarsıntı olması gerekir. Kaldı ki; bu kırık 6.4'lük bir deprem üretmez. Dün 3 ilde olması rastlantı. Her zaman olabilecek, 'depremcik' ve 'küçük deprem' diye andığımız sarsıntılardır. Her zaman her yerde olabilir. Sadece Erzurum'un üzerinde duruyorum" dedi.

"ERZURUM'DA 6'DAN BÜYÜK DEPREM ŞAŞIRTICI OLMAZ"

Erzurum'daki depreme ilişkin Prof. Dr. Ercan, "Erzurum Narman hattı bana göre depremini bekliyor. Bu deprem, Erzurum'da Doğu Anadolu kırığının Kafkasya kolu üzerinde olmuştur. Bu kırık üzerinde geçmişte 7 ve 7'den büyük depremler meydana geldi. Narman'daki deprem burada bir gerginlik birikiminin olduğunu göstermiştir. Erzurum- Kars kesiminin de devamı olan Çıldır Gölü- Ermenistan hattında bir deprem beklentisi içindeyim. Orada 6'dan daha büyük bir deprem olursa benim için şaşırtıcı olmaz. Diğer iki bölge için aynı uyarıyı yapmayacağım" diye konuştu.

"DEPREM BÖLGESİNDE ARTÇILAR 4-5 YIL DAHA SÜRECEK"

Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu bölge ile ilgili de Prof. Dr. Ercan, artçıların 4-5 yıl daha süreceğini belirterek, "6 Şubat'taki depremin ardından yaşanan artçılar gayet olağan. Daha büyük bir deprem olasılığı söz konusu değildir. Adana'daki Kozan ve Göksun için uyarı yapmıştım. O deprem 5.5 büyüklüğünde meydana geldi. O bölgede daha büyük bir deprem beklentisi içinde değilim. O kırığın da Adana'ya doğru devam etmesini beklemiyorum. Savrun kırığı dinginliğe erişmiştir" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Yaşam Deprem Uzmanı: Erzurum'da Büyük Bir Deprem Bekliyorum - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (6)

  • Şbn Şbn: Ya bi bakıyom da hiç güvenilir değilsin o papyonla reklama çıkmışın deprem açıklamadına papyonla çıkıyor bu ülke size kalmaz güvenmez hiç uğraşma 18 36 Yanıtla
  • Şbn Şbn: Boş konuşanlar depremden sonra meydanlara iniyor bir gram size kimse inanmıyor Deprem olacak diye tüm ülkenin İllerini sayıp duruyolar Proflar nasılsa biri tutacak 18 29 Yanıtla
  • sait acar: Ben şeyhime inanırım,bunlar kim ki.sarı öküz boynunu sallamaya görsün.Hemen deprem olur denirdi. 3 33 Yanıtla Biyo Art: İsmine yazık. Senden rica ediyorum ismini değiştir. 1 1
  • mert çelik: halkı korku panıge sevketme 11 12 Yanıtla
  • Eren Aydın: Ya arkadaşlar bu kişilere tepki gösteren yorumlara dislike atıyosunuz adamlar bütün şehirleri sayıyor sonra oluncada ödül bekliyolar,bu tamamen türk halkını korkutarak yıldırma çabasıdır bi yandan geçim derdi bi yandan bu kişiler insanları artık bezdirdi 2 1 Yanıtla

Advertisement