Diyarbakır-Mardin arasındaki yangın raporlarına Dicle Elektrik'ten itiraz! Uydu görüntülerini paylaştılar - Son Dakika
Yaşam

Diyarbakır-Mardin arasındaki yangın raporlarına Dicle Elektrik'ten itiraz! Uydu görüntülerini paylaştılar

Diyarbakır-Mardin arasında çıkan ve 15 kişinin hayatına mal olan yangınla ilgili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi itfaiye ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) raporlarındaki elektrik hattının faciaya neden olduğu tespitlerine Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atalay'dan yanıt geldi. Atalay, uydu görüntülerini paylaşarak yangın nedeninin anız yakımı olduğunu savundu.

25.06.2024 21:25  Güncelleme: 21:55

20 Haziran'da Diyarbakır ile Mardin arasında başlayıp kısa sürede büyüyen ve 15 kişinin can verdiği yangın faciasıyla ilgili Elektrik Mühendisleri Odası'nın (EMO) raporunda elektrik hattındaki ihmallere dikkat çekilmesi üzerine Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atalay, daha önce paylaşılan uydu görüntülerini tekrar paylaşarak yangın nedeninin anız yakılması olduğunu belirtti.

"SORUŞTURMANIN SONUÇLARI SABIRLA BEKLENMELİ"

Atalay, yazılı açıklamasında Dicle Elektrik'in Diyarbakır'ın Çınar ilçesi Köksalan ve kırsal Yazçiçeği mahalleleri ile Mardin Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler kırsal mahallelerinde 20 Haziran'da çıkan yangının elektrik kaynaklı olmadığına ilişkin belge ve görüntüleri kamuoyuyla paylaştığını hatırlattı.

Yangının çıkış noktasının anız yakımı kaynaklı olduğu savunulan açıklamada Atalay"Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Konuyla ilgili tüm görüntü ve delilleri, kamu kurumları ve ilgili makamlarla paylaşmaya devam ediyoruz. Yangının elektrik kaynaklı olmadığı belge ve görüntülerle sabit. Ancak vatandaşlarımızdan, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın sonuçlarını sabır ve sükûnetle beklemelerini istirham ediyoruz." dedi.

EMO'nun Diyarbakır-Mardin arasındaki yangın raporuna Dicle Elektrik'ten itiraz! Uydu görüntülerini paylaştılar

"YANGININ ELEKTRİK HATLARINDAN KAYNAKLANMADIĞINI TESPİT ETMİŞTİK"

Atalay, yangın çıkış sebebini uydu ve farklı kamera kayıtları ile doğruladıklarını belirterek "20 Haziran'da meydana gelen yangının ardından saha ekiplerimizle birlikte yaptığımız ilk çalışmalarda yangının elektrik hatlarından kaynaklanmadığını tespit etmiştik. Ardından yangın ile ilgili basına, kamuoyuna ve savcılığa intikal eden iddiaları da cevaplamaya devam ediyoruz.

EMO'nun Diyarbakır-Mardin arasındaki yangın raporuna Dicle Elektrik'ten itiraz! Uydu görüntülerini paylaştılar

Yangının başladığı Köksalan Mahallesi mezarlık bölgesinde elektrik hattımızın bulunmadığını bir kez daha ifade etmek isterim. Yangının hemen ertesi günü saat 10:00 sularında Köksalan Mahallesinin genelinde, hem köy içi alçak gerilim şebekesi hem de orta gelirim şebekesinin bulunduğu alanlarda yaptığımız incelemelerde herhangi bir iletken kopukluğu, direk düşmesi veya alçak gerilim arızasına rastlamadık. Bu tespitlerimizi son olarak yaptığımız detaylı tespit ve incelemelerle, uydu görüntüleri ve farklı kamera kayıtları aracılığıyla da doğruladık." ifadelerini kullandı.

"ANIZ YAKIMINDAN KAYNAKLI"

Yangının iki farklı özel mülkte gerçekleştirilen anız yakımından kaynaklandığını belirten Atalay; "Bazı medya organları ve sosyal medya kanallarında yangının elektrik kaynaklı olduğu iddia edilmiş olsa da, biz elektrik hatlarından kaynaklanmadığını kanıtlarıyla beraber tekrar ifade ediyoruz. 17 Haziran 2024 ve 20 Haziran 2024 tarihlerinde Sentinel 2 uydusundan aldığımız görüntülerde de görüleceği üzere, yangının anız yakımından kaynaklı olduğu görülmektedir.

EMO'nun Diyarbakır-Mardin arasındaki yangın raporuna Dicle Elektrik'ten itiraz! Uydu görüntülerini paylaştılar

Nem ve ısı göstergeleri de anız yakımının, yangından saatler önce parsellerin çevrilerek planlı bir şekilde yapıldığını net olarak gösteriyor. Arazinin, anız yakımı olmadığını iddia eden ve valilik açıklamasını da yalanlayarak yangının elektrik tellerinin tutuşmasından kaynaklandığını belirten sözde görgü tanığının ailesine ait olduğu tespit edildi. Yangının meydana geldiği diğer arazinin de bir başka tanığın ailesine ait bir alan olduğu da tespit ettik." şeklinde konuştu.

"GÖRSEL DELİLLER ADLİ MAKAMLARA SUNULDU"

Bazı medya organlarınca yangına ilişkin servis edilen kamera görüntülerinin de 23 Haziran 2024 tarihine ve gündüz saatlerine ait olduğunu belirten Atalay, "15 vatandaşımızın vefatı ve onlarca insanımızın yaralanması ile sonuçlanan yangın, 20 Haziran 2024 tarihinde akşam saatlerinde başlamışken, medya ve sosyal medya mecralarında yayılan söz konusu kamera kaydı 23 Haziran 2024 tarihine ait olup gündüz saatlerini gösteriyor. 24 Haziran Pazartesi günü sabah saatlerinde, Mardin'in Derik ilçesinde bir meyve bahçesinde çıkan ve elektrik tellerinden kaynaklı olduğu öne sürülen bu yangın videosunda, kamera kaydında kamera görüntülerinde kayıt tarihinin '2024.06.23' olduğu açıkça görülüyor." dedi.

Diyarbakır-Mardin arasındaki yangın raporlarına Dicle Elektrik\'ten itiraz! Uydu görüntülerini paylaştılar

Son Dakika Yaşam Diyarbakır-Mardin arasındaki yangın raporlarına Dicle Elektrik'ten itiraz! Uydu görüntülerini paylaştılar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (6)

  • Taner Ozkaya: tazminat alabilmek için herşeye yaparlar..zaten herşeyiniz kaçak..kimsenin Ölen insanları umursadığını dusunmuyorum.tek dertleri para alabilmek 33 34 Yanıtla
  • Ibrahim YILDIRIM: tazminat odememek icin teknolojiyi tumuyle kullanmislar 39 9 Yanıtla
    Talat Yelbuz: baksen 7 6
  • Şenel Demircan: Bence de anız elektrik deyip tazminat alacaklar elektriği zaten kaçak kullanıyorlar 13 11 Yanıtla
  • Ali murat Çetinkaya: Tedaşın ihmali çok büyük zaten rapor çıkmış 9 7 Yanıtla
  • Mustafa Obruk: Kaçak ( hırsızlık) fazlaşınca teller akıma dayanamamış olabilir 3 2 Yanıtla

Advertisement