Alman Mimarisinin İzlerini Taşıyan Hükümet Konağı Restore Ediliyor - Son Dakika
Yerel

Alman Mimarisinin İzlerini Taşıyan Hükümet Konağı Restore Ediliyor

Yeter Erdine - Alman mimarisinin izlerini taşıyan Malatya Hükümet Konağı, restore ediliyor.

01.01.2012 11:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yeter Erdine - Alman mimarisinin izlerini taşıyan Malatya Hükümet Konağı, restore ediliyor. Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 2 yıl önce aldığı kararla anıt eser olarak tescil edilen ve koruma altına alınan yapının restorasyonuna 2,5 milyon lira harcanacak.

Malatya Valisi Ulvi Saran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya Valiliği Hükümet Konağı'nın Türkiye'de modern mimarinin en güzel örneklerinden biri olduğunu söyledi. Sade bir yapısı olan binanın yapımına 1938'de başlandığını kaydeden Saran, 1940 yılının sonunda yapımı tamamlanan binanın 70 yıldan fazla bir süredir hizmet verdiğini dile getirdi.

Şehirlerdeki resmi birtakım hizmetleri karşılayan bu tür hükümet konaklarının ve kamu binalarının varlığının son derece önemli olduğunu ifade eden Saran, bu yapıların korunması gerektiğini bildirdi.

Malatya Hükümet Konağı'nın, yapıldığı dönemin mimari özelliklerini taşıdığını ifade eden Saran, konağın yapıldığı dönemlerde, hükümet konaklarında Alman ya da Avusturya mimarisinin etkisi olduğunu söyledi.

Malatya Hükümet Konağı'nın da Alman mimarisinin izlerini taşıdığını belirten Saran, "Hükümet Konağının Malatya'nın görsel hafızasında çok önemli bir yeri var. Çünkü şu anda yaşlılık dönemini sürmekte olan insanlar, hatıralarında Hükümet Konağının çok önemli bir yer tuttuğunu ifade ediyorlar. Hükümet Konağı, Malatya'nın hafızasının önemli bir unsuru, bir parçası" dedi.

Malatya'da Vali olarak göreve başladığında, bu binayı Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna tescil ettirdiğini belirten Saran, kurulun aldığı kararla anıt eser olarak tescil edilen ve koruma altına alınan binanın daha sonra restorasyon projesini hazırladıklarını kaydetti.

Restorasyon çalışmasının ihaleyi alan firma tarafından başlatıldığını ve birkaç aydan beri de devam ettiğini dile getiren Vali Ulvi Saran, şu bilgileri verdi:

"Toplam 8 aylık bir restorasyon süresi var. Restorasyon bittiği zaman bir Cumhuriyet dönemi eserini ihya etmiş olacağız. Restorasyona 2,5 milyon lira harcayacağız. Çok büyük bir yapı. Aslına uygun bir biçimde restore ediliyor. İçindeki bazı fonksiyonel unsurlar değiştiriliyor. Eski bazı parçalar kaldırılıyor. Tarihi hüviyetine son derece uygun bir restorasyon yapılmış olacak."

Binanın çevresinin ve arka bahçesinin de yine restorasyon projesi dahilinde elden geçirileceğini kaydeden Saran, binanın girişinin de arka bahçeden yapılacağını belirtti.

Saran, "Tarihimizin güzelliklerini ortaya koyan, mimari mirasımızın korunmasını hedef alan önemli bir hizmeti bir şekilde tamamlamış olacağız" ifadesini kullandı. Hükümet Konağı'nın restorasyonunun kent kimliği adına da önemli bir hizmet olduğunu anlatan Saran, "Kent kimlikleri o kentin dokusunun korunması suretiyle ayakta tutulabiliyor. Eğer bu dokuyu kaybedersek bunlar yıkılır da yerlerine kısa süre içerisinde başlayıp bitirilebilen betonarme binalar yapılırsa kent kimliğinin ciddi bir kayba uğradığını kabul etmek gerekir" dedi.

Kentin mimari mirasının gelecek nesillere korunarak aktarılması gerektiğine işaret eden Saran, "Aksi halde şehirler birbirine çok fazla benziyor. Türkiye'nin herhangi bir şehrini, o şehrin fiziki dokusunu başka bir şehirden ayırt edemiyorsanız, ondan farklı unsurları, tarihten gelen birikimlerini algılayamıyorsanız, göremiyorsanız, o kent kimliğini kaybetmiş demektir" diye konuştu.

Saran, geçmişten bugüne devralınan önemli eserlerin korunması gerektiğini, aksi taktirde bir kentin tarihi ve turistik yönden de ilgi odağı olamasının mümkün olmadığını belirtti.

Bu arada, Malatya Hükümet Konağı'nda, yapıldığı tarihten bu yana geçen 71 yılda 29 Valinin görev yaptığı öğrenildi.

- MALATYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Alman Mimarisinin İzlerini Taşıyan Hükümet Konağı Restore Ediliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şanlıurfa'da yerel basın mensuplarına tehditler yağdırıldı
  03 Nis Şanlıurfa'da yerel basın mensuplarına tehditler yağdırıldı

  Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki yerel seçimlerin ardından bazı sahte sosyal medya hesapları üzerinden basın mensupları hedef alındı. İlçede görev yapan basın mensuplarına yönelik tehditler içeren hesaplar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şükrü Dolaş, bu durumu kınayarak, avukatları aracılığıyla suç duyurusu ve manevi tazminat davası açacaklarını belirtti.

 • Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Göreve Başladı
  03 Nis Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Göreve Başladı

  Türkiye'de 7 kez üst üste seçim kazanan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kutlama töreniyle görevine başladı. Binlerce Büyükçekmeceli, Başkan Akgün'ün zaferini marşlar ve şarkılar eşliğinde kutladı.

 • MÜSİAD Denizli Şube Başkanı: Seçimsiz Dönemde Odak Noktamız Ekonomi
  03 Nis MÜSİAD Denizli Şube Başkanı: Seçimsiz Dönemde Odak Noktamız Ekonomi

  MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Engin Boyacı, 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin Denizli'ye, ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, seçimsiz geçecek 4 yılda ana odağın ekonomi, düşük enflasyon ve sürdürülebilir büyüme olduğunu belirtti. Boyacı, Orta Vadeli planda yer alan yapısal reformların hızla hayata geçirilmesini beklediklerini vurguladı.

 • Taiwan'ın Hualien kentinde meydana gelen depremde 4 kişi hayatını kaybetti
  03 Nis Taiwan'ın Hualien kentinde meydana gelen depremde 4 kişi hayatını kaybetti

  Çin'in Taiwan bölgesinin Hualien kenti açıklarında meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremde 4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı. Deprem sonucunda apartmanlar çöktü, evler tahliye edildi ve kayalar düştü. Depremin merkez üssü Hualien kentinin güney-güneydoğusunda tespit edildi. Tsunami alarmları verildi ancak kaldırıldı. İş ve okullar tatil edildi, metro seferleri askıya alındı. Artçı sarsıntılar bekleniyor.

 • Manisa'nın Alaşehir ilçesinin ilk kadın muhtarı Emine Dönertaş oldu
  03 Nis Manisa'nın Alaşehir ilçesinin ilk kadın muhtarı Emine Dönertaş oldu

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yapılan mahalli idareler seçimleri sonucunda Dağhacıyusuf Mahallesi'nden Emine Dönertaş, 3 erkek rakibini geride bırakarak ilçenin ilk kadın muhtarı oldu. Dönertaş, bin 63 oy alarak mahallesinin ve Alaşehir'in tarihinde bir ilke imza attı.

 • Amasra'da itiraz gerginliği
  03 Nis Amasra'da itiraz gerginliği

  Bartın'ın Amasra ilçesinde gayri resmi sonuçlara göre CHP'nin Belediye Başkan Adayı Recai Çakır'ın 122 oy ile seçimi kazanmasının ardından Ak Parti ve MHP'i yöneticiler, sonuçlara itiraz ederek, oyların sayılmasını istedi.

 • Çankırı'da Tek Kadın Muhtar Üçüncü Kez Seçildi
  03 Nis Çankırı'da Tek Kadın Muhtar Üçüncü Kez Seçildi

  Çankırı'nın Merkez ilçesinde 2 dönemdir tek kadın olarak muhtarlık yapan Cemile Eskisucu, girdiği 3'üncü seçimi de kazandı. Eskisucu, muhtarlık mesleğini kadınların daha iyi yürüttüğünü ifade etti.

 • Pazaryeri'nde rakiplerine büyük fark atan kadın muhtar güven tazeledi
  03 Nis Pazaryeri'nde rakiplerine büyük fark atan kadın muhtar güven tazeledi

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yapılan ara seçimlerde muhtar seçilen Sabriye Demir, 31 Mart'ta gerçekleşen yerel seçimlerde güven tazeleyip tekrardan köy muhtarı oldu. Burçalık köyünde 3 kişi muhtarlık için yarıştı ve Sabriye Demir rakiplerine büyük fark atarak 39 oy alarak tekrar muhtar seçildi.

 • Hatay'da Muhtarın Balkon Konuşması ve Çiftetelli Kutlaması İlgi Odağı Oldu
  03 Nis Hatay'da Muhtarın Balkon Konuşması ve Çiftetelli Kutlaması İlgi Odağı Oldu

  Hatay'ın Antakya ilçesinde ikinci kez seçimi kazanan 66 yaşındaki muhtar Nuriye Türkmen, balkon konuşması yaparak kadınlarla çiftetelli oynayarak zaferini kutladı. Türkmen'in konuşması ve kutlama anları ilgi çekti.

 • Taiwan'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem: 4 Ölü, 97 Yaralı
  03 Nis Taiwan'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem: 4 Ölü, 97 Yaralı

  Çin'in Taiwan bölgesinde Hualien kenti açıklarında meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde 4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı. Deprem, yerin 12 kilometre derinliğinde gerçekleşti ve adanın genelinde hissedildi. Taipei metrosunda seferler askıya alındı.

 • CHP'nin 60 yıldır kaybetmediği ilçe AK Parti'ye geçti
  03 Nis CHP'nin 60 yıldır kaybetmediği ilçe AK Parti'ye geçti

  Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde 60 yıldır kazanan CHP, bu ilçeyi AK Parti'ye kaptırdı. AK Parti adayı Fırat Yayla, seçimi kazanarak belediye başkanı oldu.

 • Ahlat Belediyesinde Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi
  03 Nis Ahlat Belediyesinde Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi

  Ahlat Belediyesi'nde yeni seçilen başkan Yavuz Gülmez, görevi eski başkan Abdulalim Mümtaz Çoban'dan devraldı. Devir teslim törenine belediye meclis üyeleri, partililer ve akrabaları katıldı.


Advertisement