Aydın Zeytin ve Zeytinyağı Milano Fuarında Görücüye Çıkıyor - Son Dakika
Yerel

Aydın Zeytin ve Zeytinyağı Milano Fuarında Görücüye Çıkıyor

Aydın Zeytin ve Zeytinyağı Milano Fuarında Görücüye Çıkıyor

Aydın'da üretilen zeytin ve zeytinyağı İtalya'nın Milano kentinde düzenlenecek fuarda tanıtılacak.

30.05.2013 11:55

Aydın'da üretilen zeytin ve zeytinyağı İtalya'nın Milano kentinde düzenlenecek fuarda tanıtılacak.

Son 10 yılda zeytin ağacı varlığını artıran ve organik üretime geçen Didimli zeytin üreticisi, Türkiye'de bir ilke imza atarak, Akdeniz zeytin şehirleri Birliği'nin Türkiye'deki yönetim kademesine dahil olmuştu. Didim ziraat Odası'nın bu başarısı Didim ile sınırlı kalmadı ve Aydın zeytini ve zeytincisi için büyük bir fırsat doğdu. Zira Aydın'da üretilen zeytin ve zeytinyağının dünya gıda pazarı ile entergre olabilmesi için, İtalya'nın Milano kentinde düzenlenecek fuarda Aydın ürünü de yer alacak.

Fas'ta gerçekleşen Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği'nin toplantısına Türkiye'den Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan, Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Kemal Emir, Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü katılmıştı. Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği Yönetim Kurulu toplantısına İtalya'dan Başkan Enrico Lupi, Genel Sekreter ElisaScuto ve Prof. Dr. Garosci, Fas'dan Noureddine Quazzini ve Ahmed Hilal, İspanya'dan Salvador Cubero katıldı.

Toplantıda söz alan Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği (ReCOMed) Başkanı Enrico Lupi, EXPO 2015 Milano sergisine katılım ve kurumsal bir rol üstlenme teklifi yaptığını dile getirerek, ReCOMed'in ve zeytin sektörünün bu sergide olmasının öneminin vurgulandığını ve EXPO 2015'de ReCOMEd'in olmasının kararlaştırıldığını söyledi. 1 milyon metrekare alan üzerine kurulacak sergide ReCOMEd olarak yer alınacağını belirterek, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 50 ülkenin rezervasyon yaptırdığını, 20 milyondan fazla ziyaretçinin geleceği tahmin edilen EXPO 2015'in 9 bölümden oluşacak kapalı alandan oluştuğunu dile getirdi. Fuara Türkiye'den Aydın Ziraat Odaları katılacak ve Aydın'da üretilen zeytin ve zeytinyağları stantta yer alacak. Başta Aydın Ziraat Odası başkanı Rıza Posacı olmak üzere, Didim, Nazilli, Sultanhisar ve Kuyucak Ziraat odası başkanları fuarın önemine dikkat çektiler.

DİDİM ZİRAAT ODASI İLE FAS'IN MEKNES TAFİLET ZİRAAT ODALARI KARDEŞ OLDU

Fas'ın Meknes şehrinde gerçekleştirilen Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği'nin (ReCOMed) yönetim kurulu toplantısında ayrıca Meknes-Tafilet Ziraat Odası ile Didim Ziraat Odası arasında merkezi olmayan işbirliği ve ortaklığı yapıldı. Bu ortaklıkta; kuruluş temsilcileri merkezi olmayan işbirliği çerçevesinde bölge toplulukları arasındaki alışverişlere yetki veren ve bunları denetleyen Türkiye ile Fas Krallığı'nda geçerli kanunlara ve yönetmeliklere göre başarılı alışveriş ilerlemesini destekleme taahhüdünde bulunuldu. Didim Ziraat Odası başkanı Bahattin Gökdemir, Aydın Valiliğinin onayı ile kardeş Oda protokolünü Fas'ta imzaladıklarını söyledi. - AYDIN

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Aydın Zeytin ve Zeytinyağı Milano Fuarında Görücüye Çıkıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement