Ayvalık'ta Cumhuriyet Meydanı Yeni Yüzüne Kavuşuyor - Son Dakika
Yerel

Ayvalık'ta Cumhuriyet Meydanı Yeni Yüzüne Kavuşuyor

Ayvalık\'ta Cumhuriyet Meydanı Yeni Yüzüne Kavuşuyor

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Belediye tarafından sahil şeridinden Cumhuriyet Meydanı'na kadar olan bölümde yapılan yeni otobüs durakları, yeşil alan, yayalar için daha ferah yürüyüş bandı ve meydan genişletilmesi çalışmalarının ardından bu kez Cumhuriyet Meydanı'ndaki İş Bankası'nın 7 metre geriye çekilerek, açılacak alanda yapılacak yeni düzenlemeler projelendirilmesi tamamlandı.

03.01.2012 14:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Belediye tarafından sahil şeridinden Cumhuriyet Meydanı'na kadar olan bölümde yapılan yeni otobüs durakları, yeşil alan, yayalar için daha ferah yürüyüş bandı ve meydan genişletilmesi çalışmalarının ardından bu kez Cumhuriyet Meydanı'ndaki İş Bankası'nın 7 metre geriye çekilerek, açılacak alanda yapılacak yeni düzenlemeler projelendirilmesi tamamlandı.

Ayvalık Belediyesi tarafından yapılan proje kapsamında, banka binasının yıkılarak, 7 metre geride yeniden inşa edilmesi çalışmalarının sona ermesiyle birlikte daha da genişleyecek meydanda yapılacak düzenlemelerle halkın yaşam alanı olarak kullanabileceği park ve peyzaj düzenlemelerinin yanı sıra şık bir taksi durağına kavuşması öngörülüyor. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, yapılan çalışmanın 'Hiç Kimsenin Hayal Bile Edemeyeceği Bir Ayvalık' projesinin sadece küçük bir parçası olduğunu kaydederek, hazırladıkları projenin Bursa Anıtlar Kurulu'na gönderildiğini onaylanması halinde çalışmaların başlatılacağını belirtti.

Hazırladıkları projeyle Cumhuriyet Meydanının genişletilmesi çalışmalarını araç trafiğinin bulunduğu yol ve İş Bankasının önü ile taksi duraklarının olduğu kısımlarla bütünleştirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Türközen, "Bu çalışma aynı zamanda bizim Kent Estetiği Projesiyle birleştirdiğimiz, Bahçeşehir Üniversitesi'ne bağlı kısa adı UYGAR olan Ulaştırma Uygulama ve Araştırma Merkezinin hazırladığı ilçe merkezimizdeki araç trafiğinin bilimsel olarak çözümlenmesi projesinin de en önemli parçasıdır" dedi.

Kent Estetiği ile UYGAR Trafik Projesi kapsamında başlatılan çalışmaların; Ayvalık Devlet Hastanesi önünden, belediyeye ait araç parkının bulunduğu mesafe ile Diasa kavşağından, Sanayi sitesi kavşağına kadar uzandığını hatırlatan Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, "Söz konusu iki projenin eksik olan bölümleriyle, kavşaklardaki sinyalizasyon çalışmalarını sürdürerek önümüzdeki turizm sezonu öncesine kadar tamamlamayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı."KIRLANGIÇ TESİSLERİNDE YAPILACAK ÇALIŞMALAR TÜRKİYE'NİN SANAYİ TESİSLERİNİN DÖNÜŞÜMÜ ÜZERİNE HAZIRLANAN EN BÜYÜK PROJEDİR"

Bursa Anıtlar Kurulu'na gönderdikleri projenin Şubat ayına kadar onaylanmasını beklediklerini kaydeden Türközen, PTT arkasında bulunan ve aralarında Kaymakamlık binasının da bulunduğu Sokak Sağlıklaştırma Projesinin de Anıtlar Kurulunca yenilenmesi çalışmalarının da tamamlandığını bu projenin de onaylanmasını beklediklerini kaydetti.

2012 yılında kent ve atık su arıtmalarının yanı sıra belediyeye ait Kırlangıç tesisini Kuzey Ege'nin ve Türkiye'nin en büyük cazibe merkezi olmasının önünü açacak olan 'Sanayi Fabrikalarının Dönüşüm Projesi' kapsamında değerlendirmek için düğmeye bastıklarını anlatan Hasan Bülent Türközen, "Bu kapsamda Kırlangıç'ın bulunduğu alana butik oteller, kafeteryalar, yeşil alanlar ve çok amaçlı müze halinde bir dizi yapılandırmaları hayata geçireceğiz. Bu proje Türkiye'de sanayi tesislerinin dönüşümü üzerine hazırlanan en büyük projedir. Bu kapsamda, beş ayrı parselden oluşan alanın proje hazırlama çalışmaları halen daha sürüyor. Meclisten,

'tevhid-i birleştirme' projesi çıktı. Çıkan bu kararı ilgili kurumlara gönderdik. 8900 metrekarelik kapalı, 22 bin metrekarelik alana sahip eski Kırlangıç tesislerinin bulunduğu alanda çalışmalarımızın başlaması için Anıtlar Kurulundan gelecek onayı bekliyoruz. Projemizin onaylanmasıyla birlikte, bu alanda nerelere hangi fonksiyonları vereceğimize dair çalışmaların yanı sıra belediyemiz bünyesinde yapacağımız çalışmaları tespit ettikten sonra irtifak hakkı devriyle, belirleyeceğimiz yerleri restore et-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkaracağız" diye konuştu."AYVALIK POPÜLER TURİZME DEĞİL, KÜLTÜR TURİZMİNE TALİP"

Ayvalık'ın turizmden hak ettiği payı alabilmesi için 12 ay sürecek bir turizme ihtiyacı olduğunu vurgulayan Türközen, "Amaçladığımız 12 ay sürecek Kültürel Turizm, lafla olabilecek bir şey değildir. Bunu ortaya koymak lazımdır. Biz Ayvalık Belediyesi olarak, kültürel turizmi ilçemize katkı koyacak şekilde gerçekleştirmek istiyoruz. Düşündüğümüz şey Türkiye'deki kültürel turizme çok iyi bir örnek olacak ve insanların kış mevsiminde de gelmesi için bir nedeni ve amacı olmuş olacaktır. Çünkü biz popüler turizme değil, kültürel turizme talibiz. Bu amaçla kendimize çizdiğimiz rota doğru ve önümüze koyduğumuz hedefte bellidir. Kültürel turizmi yapabilmek için müze ve benzeri tesislere ihtiyaç vardır. Bizde bu amaçla ilçemizdeki Ayazma ve Aya Triada Kiliseleriyle başladığımız, Cundadaki yel değirmenlere yönelik restorasyon atağımızı sürdürüp, diğer yandan da 22 adamızın tarihi geçmişini araştırarak yapacağımız çalışmalarla adaları da turizme katarak, ilçemizdeki tarihi değerlerimizle, kültürel miraslarımızla turizm pastasından hak ettiğimiz geliri ilçe halkımıza kazandırmayı amaçlıyoruz" dedi.(SS-SŞ)03.01.2012 14: 15 TSİNNNN - SALGINBALIKESİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Ayvalık'ta Cumhuriyet Meydanı Yeni Yüzüne Kavuşuyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şanlıurfa'da yerel basın mensuplarına tehditler yağdırıldı
  03 Nis Şanlıurfa'da yerel basın mensuplarına tehditler yağdırıldı

  Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki yerel seçimlerin ardından bazı sahte sosyal medya hesapları üzerinden basın mensupları hedef alındı. İlçede görev yapan basın mensuplarına yönelik tehditler içeren hesaplar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şükrü Dolaş, bu durumu kınayarak, avukatları aracılığıyla suç duyurusu ve manevi tazminat davası açacaklarını belirtti.

 • Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Göreve Başladı
  03 Nis Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Göreve Başladı

  Türkiye'de 7 kez üst üste seçim kazanan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kutlama töreniyle görevine başladı. Binlerce Büyükçekmeceli, Başkan Akgün'ün zaferini marşlar ve şarkılar eşliğinde kutladı.

 • MÜSİAD Denizli Şube Başkanı: Seçimsiz Dönemde Odak Noktamız Ekonomi
  03 Nis MÜSİAD Denizli Şube Başkanı: Seçimsiz Dönemde Odak Noktamız Ekonomi

  MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Engin Boyacı, 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin Denizli'ye, ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, seçimsiz geçecek 4 yılda ana odağın ekonomi, düşük enflasyon ve sürdürülebilir büyüme olduğunu belirtti. Boyacı, Orta Vadeli planda yer alan yapısal reformların hızla hayata geçirilmesini beklediklerini vurguladı.

 • Taiwan'ın Hualien kentinde meydana gelen depremde 4 kişi hayatını kaybetti
  03 Nis Taiwan'ın Hualien kentinde meydana gelen depremde 4 kişi hayatını kaybetti

  Çin'in Taiwan bölgesinin Hualien kenti açıklarında meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremde 4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı. Deprem sonucunda apartmanlar çöktü, evler tahliye edildi ve kayalar düştü. Depremin merkez üssü Hualien kentinin güney-güneydoğusunda tespit edildi. Tsunami alarmları verildi ancak kaldırıldı. İş ve okullar tatil edildi, metro seferleri askıya alındı. Artçı sarsıntılar bekleniyor.

 • Manisa'nın Alaşehir ilçesinin ilk kadın muhtarı Emine Dönertaş oldu
  03 Nis Manisa'nın Alaşehir ilçesinin ilk kadın muhtarı Emine Dönertaş oldu

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yapılan mahalli idareler seçimleri sonucunda Dağhacıyusuf Mahallesi'nden Emine Dönertaş, 3 erkek rakibini geride bırakarak ilçenin ilk kadın muhtarı oldu. Dönertaş, bin 63 oy alarak mahallesinin ve Alaşehir'in tarihinde bir ilke imza attı.

 • Amasra'da itiraz gerginliği
  03 Nis Amasra'da itiraz gerginliği

  Bartın'ın Amasra ilçesinde gayri resmi sonuçlara göre CHP'nin Belediye Başkan Adayı Recai Çakır'ın 122 oy ile seçimi kazanmasının ardından Ak Parti ve MHP'i yöneticiler, sonuçlara itiraz ederek, oyların sayılmasını istedi.

 • Çankırı'da Tek Kadın Muhtar Üçüncü Kez Seçildi
  03 Nis Çankırı'da Tek Kadın Muhtar Üçüncü Kez Seçildi

  Çankırı'nın Merkez ilçesinde 2 dönemdir tek kadın olarak muhtarlık yapan Cemile Eskisucu, girdiği 3'üncü seçimi de kazandı. Eskisucu, muhtarlık mesleğini kadınların daha iyi yürüttüğünü ifade etti.

 • Pazaryeri'nde rakiplerine büyük fark atan kadın muhtar güven tazeledi
  03 Nis Pazaryeri'nde rakiplerine büyük fark atan kadın muhtar güven tazeledi

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yapılan ara seçimlerde muhtar seçilen Sabriye Demir, 31 Mart'ta gerçekleşen yerel seçimlerde güven tazeleyip tekrardan köy muhtarı oldu. Burçalık köyünde 3 kişi muhtarlık için yarıştı ve Sabriye Demir rakiplerine büyük fark atarak 39 oy alarak tekrar muhtar seçildi.

 • Hatay'da Muhtarın Balkon Konuşması ve Çiftetelli Kutlaması İlgi Odağı Oldu
  03 Nis Hatay'da Muhtarın Balkon Konuşması ve Çiftetelli Kutlaması İlgi Odağı Oldu

  Hatay'ın Antakya ilçesinde ikinci kez seçimi kazanan 66 yaşındaki muhtar Nuriye Türkmen, balkon konuşması yaparak kadınlarla çiftetelli oynayarak zaferini kutladı. Türkmen'in konuşması ve kutlama anları ilgi çekti.

 • Taiwan'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem: 4 Ölü, 97 Yaralı
  03 Nis Taiwan'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem: 4 Ölü, 97 Yaralı

  Çin'in Taiwan bölgesinde Hualien kenti açıklarında meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde 4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı. Deprem, yerin 12 kilometre derinliğinde gerçekleşti ve adanın genelinde hissedildi. Taipei metrosunda seferler askıya alındı.

 • CHP'nin 60 yıldır kaybetmediği ilçe AK Parti'ye geçti
  03 Nis CHP'nin 60 yıldır kaybetmediği ilçe AK Parti'ye geçti

  Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde 60 yıldır kazanan CHP, bu ilçeyi AK Parti'ye kaptırdı. AK Parti adayı Fırat Yayla, seçimi kazanarak belediye başkanı oldu.

 • Ahlat Belediyesinde Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi
  03 Nis Ahlat Belediyesinde Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi

  Ahlat Belediyesi'nde yeni seçilen başkan Yavuz Gülmez, görevi eski başkan Abdulalim Mümtaz Çoban'dan devraldı. Devir teslim törenine belediye meclis üyeleri, partililer ve akrabaları katıldı.


Advertisement