Başkan Özhaseki 2011'i Değerlendirerek 2012 Projelerini Açıkladı - Son Dakika
Yerel

Başkan Özhaseki 2011'i Değerlendirerek 2012 Projelerini Açıkladı

Başkan Özhaseki 2011\'i Değerlendirerek 2012 Projelerini Açıkladı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, düzenlediği basın toplantısı ile 2011 yılını değerlendirerek 2012 yılında yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdi.2011 yılında KAYMEK'e bağlı kurslardan 23 bin kişinin faydalandığını söyleyen Başkan Mehmet Özhaseki, "KAYMEK tarafından verilen kurslara, özel dershanelere gidemeyen öğrencilerimize, özel öğretmenler tarafından dersler verildi.

09.01.2012 13:59
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, düzenlediği basın toplantısı ile 2011 yılını değerlendirerek 2012 yılında yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

2011 yılında KAYMEK'e bağlı kurslardan 23 bin kişinin faydalandığını söyleyen Başkan Mehmet Özhaseki, "KAYMEK tarafından verilen kurslara, özel dershanelere gidemeyen öğrencilerimize, özel öğretmenler tarafından dersler verildi. Senenin her günü Sosyal İşler ve İştirakler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Mimarsinan Günleri, 100'de Yüz Kayseri, geleneksel haline gelen Tiyatro Festivali gibi düzenlenen etkinliklerden 700 bin kişi faydalandı. Kütüphanelerimizden ise 200 bin öğrencimiz faydalandı" dedi.

Abdullah Gül Üniversitesi'nin kurulmasında öncü olduğunu ve bu konuda çok çaba sarf ettiğinin altını çizen Başkan Özhaseki, "Eğitim ve öğretimin merkezi olacak olan Kayseri'de Abdullah Gül Üniversitesi için 25 hayırsever yaklaşık 1 milyon TL'lik bağışla katkıda bulunuyor. Önümüzdeki günlerde fakültelerin temeli atılacak" diye konuştu.

2011 yılının dolu dolu geçen bereketli bir yıl olduğunu söyleyen Başkan Özhaseki, 2012 yılında yapılacak olan çalışmalar hakkında ise şu bilgileri verdi:

"2012 yılında Erciyes, yatırım sıralamasında yine birinci sırada bulunacak. Erciyes'te yapılan çalışmaların tamamı 2 veya 3 yıl içinde bitecek. Bu yıl içinde ise Hacılar, Hisarcık ve Tekir bölgelerinde tüm işleri bitirmeyi hedefliyoruz.

Erciyes'e yapılacak oteller için şu ana kadar 200'e kadar otel yatırımcıları ile görüştük. Buraya gerçekten yatırım yapacak olan kişilerin gelmesini istiyoruz. Arsa alarak önümüzdeki günlerde iş yapacak diye düşünenlerin gelmesini açıkçası istemiyoruz. Erciyes Dağı'nda 13 ve 19 Şubat tarihleri arasında Erciyes Kar Şenliği düzenleyeceğiz.

Sivas Caddesi ile Üniversite arasında yapacağımız tramvay hattı 2012 yılında bitecek. Bazıları dünyanın en kötü tramvay hattını getirdik diye bizi eleştiriyorlar. Bu eleştirileri yapanlar dünyanın en iyi tramvay hattında yolculuk yapıldığını tam olarak bilmiyor. Beyazşehir ve İldem tramvay hattının temeli de bu yıl içinde atılacak.

Kayseri Mahallesi Projesinde ise 10 bin metrekare alanın istimlakı çözüldü. Bazı yerlerin hukuki sorunları devam ediyor ama onlar da kısa zamanda çözülecek. Kayseri'nin 50 yıl öncesini anlatan Kayseri Mahallesi Projesi tamamlandığı zaman keyifli bir mekan ortaya çıkacak.

Kale Projesi de bu yıl içinde start alacak ve ilk kazmayı yaz ortalarında atmayı düşünüyoruz. Kale içindeki bir kısım arkadaşlar taşındı. Geriye kalan arkadaşlar da Melikgazi Belediyesi'nden arsa aldılar ve bu arsada inşaatın yaz ayına doğru bitmesini bekliyoruz. Yaz ortasında kale içinde bulunan esnaf arkadaşlarımız da tahliye olacak.

Harikalar Diyarı'nda hayvanat bahçesi, su kayağı gibi bazı yerler bu yıl içinde tamamlanacak. Harikalar Diyarı'ndaki çalışmalarımız da 2013 yılı içinde bitecek. Burada da halkımızın eğlenerek vakit geçirebileceği bir mekan ortaya çıkacak.

Kültür Yolu Projesi ile Kayseri'ye gelen turistler açısından faydalı olacak. Kayseri'ye gelen bir turisti nerede gezdireceğimizi veya nerelere götüreceğimizi biz bile şaşırıyoruz. Bu proje kısa etap ve uzun etap olarak iki etaptan oluşacak. Bu yolda birkaç tane müze ortaya çıkacak.

Mimarsinan Parkı'nda Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi Selçuklu eserlerinin sergilendiği bir müze olacak. Kale Projesi'nde ise, burayı arkeoloji müzesi haline getirmeyi düşünüyoruz. Binlerce yıllık geçmişi olan Kayseri'de, yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eserler burada sergilenecek.

Kayseri Lisesi ise müzeye dönüştürülecek. Burada öğrenciler alt katlarda zor şartlar altında eğitim ve öğretiminin sürdürüyor. Okulun boş alanlarına yeni binalar, spor merkezi ve yemekhane gibi yerler yapacağız. Öğrenciler yeni binalarda eğitim ve öğretim görecek. Lisenin ana binası ise Milli Mücadele Müzesi olacak. Ayrıca eğitim ve öğretim adına ne varsa burada sergilenecek.

Kiçikapı'da bulunan kilisenin de tahsisi için yazı yazdık. Burası da sergi ve konferans salonu olarak kullanılacak. Kiçikapı'da tarihi bir meydan daha ortaya çıkarılacak.

Doğu-Batı aksı olan Mimarsinan Kavşağı'nda bir trafik sıkışıklığı var. Burayı rahatlatacak olan Güney Korniş yolunun çalışması sürüyor. Bu yol, Ali Dağı'ndan Mimarsinan yoluna bağlanacak. Bu yolun hafriyatı ve asfaltı bizim tarafımızdan yapılacak. Viyadükler ise Karayolları tarafından yapılacak.

Askeriye ile 3 protokol imzalandı, 3 protokol daha imzalanacak. İmzalanan protokoller çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi'nin yanında bulunan askeri lojmanlar kaldırılacak. Askeriyeye yeni lojmanlar yapılacak. Hava İkmal arsaları Hisarcık ve Talas tarafında 15 metre kadar içeri çekilecek. Tel örgüler kaldırılacak ve askeriye için modern sınırlar çizilecek.

Üçüncü anlaşma ise Anatamir ile gerçekleşti. Osman Kavuncu Bulvarı'nın DSİ kavşağında yeni bir çalışma yapıldı. Düvenönü'ne gidecek olan araçlar sağ şeridi kullanacak. Kocasinna Bulvarı'na gitmek isteyen araçlar ise sol şeridi kullanacak. Burada uygulanan 3 şeritli yolun, trafiği rahatlatması düşünülüyor. İleriki zamanlarda da belki köprülü kavşaklar da gündeme gelebilir.

İmzalanacak 3 yeni protokol daha var. Askeriyenin şehir merkezinde 295 adet lojmanı var. Bütün bunları bize terk edecekler ve bu eskimiş binaların yerine modern lojmanlar yapacağız. Askerlik Şubesi kaldırılacak ve yerine modern bir bina yapılacak. Talas'ta bulunan İl Jandarma'nın binası da kaldırılacak. Bunlar sözleşme safhasında. Sözleşmeler yapıldıktan sonra Kartal Kavşağı yeniden düzenlenecek.

Üniversite'nin girişinin karşısında özürlüler kompleksi yapılacak. Bu yıl temeli açılacak ve özürlü vatandaşlarımızın daha rahat zaman geçirebilecekleri bir mekan sunulacak.

Kocasinan Bulvarı üzerinde bulunan inşaat malzemecileri taşınacak. İnönü parkının devamı yine park olarak düzenlenecek.

Yeni meydan projesinin ikinci etabı gerçekleştirilecek. Şu anki meydan düzenlemesi birinci etabı oluşturuyordu. Mevcut valilik çok tartışıldı. Şu ana kadar mevcut valiliği beğenen kimse çıkmadı. Yeni meydan projesinde mevcut valilik 40-50 metre geriye çekilecek. Eski tarihi ihtişamını yansıtan bir bina yapılacak. Adliye binası taşınacak. Hiçbir kamu kurumu bu binalara göz dikmesin. Bizim meydan projesinin 2. etabının bekleme sebebi Adliye'nin yeni yerine taşınmamasıydı. Eski Ahmet Paşa İlköğretim Okulu'nun bulunduğu yer de iki katlı otopark olacak. Türkiye'nin en güzel meydanı olacak.

Terminal taşınmayacak. Terminalde bulunan arkadaşların kavgalarından dolayı ben böyle bir şey söylemiştim. Ama yinede Erkilet ve Beyazşehir bölgelerinde yeni terminal yeri için çalışmalarımız var. Terminalin taşınması gündemde değil ama satılması gündemimizde bulunuyor.

Kızılırmak konusunda da ciddi çalışmalarımız var. Suyun nereden geleceği ve ne taraftan gezdirileceği konusunda proje çalışmaları sürüyor. Bu proje tamamlandığı zaman ilan edeceğiz. Ortaya çıkan tartışmalara göre yeniden şekil vererek hayata geçireceğiz. Bu hayalin, bu projenin peşini bırakmayacağız."

Başkan Özhaseki, 2011 yılının ufuktaki projeleri gerçekleştirmek adına ter dökülen bir yıl olduğunu, 2012 yılının ise hedefe daha da yaklaşılan bir yıl olacağını söyledi. - KAYSERİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Başkan Özhaseki 2011'i Değerlendirerek 2012 Projelerini Açıkladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı
  00:20 TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı

  DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM'de Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li Mehmet Kamaç'ın mikrofonunun kısılmasına, ''Bu ülkede 20 milyon Kürt'ün ana dili olan Kürtçe'den bir dörtlük okunmasına tahammül edemiyorsunuz. Burada mikrofonu kapatıyorsunuz Diyarbakır'da Megri megri şarkısını söylüyorsunuz.'' sözleriyle tepki gösterdi. Koçyiğit'e yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, ''Yaptığınız resmen etnik bölücülük ve ırkçılıktır.'' dedi.

 • Motorine 1 lira 55 kuruş indirim
  00:11 Motorine 1 lira 55 kuruş indirim

  Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte motorin fiyatları da değişmeye devam ediyor. Motorine bu gece yarısı itibarıyla 1 lira 35 kuruş indirim geldi. İstanbul'da motorinin litresi 40 lira 7 kuruş, Ankara'da ise 41 lira 46 kuruş oldu.

 • 29 Şub "Oyuncularım da düşünsün" diyen Okan Buruk'tan maç sonuna damga vuran sözler

  Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, Fatih Karagümrük'e elendikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu. Rakiplerinin daha kaliteli işler yaptığını belirten Buruk, "Rakibimiz bir kere çok iyi oynadı. Hakkını vermek gerekiyor. Bizden daha kaliteli işler yaptılar. Onu net şekilde söylemeliyim. 2-0 bizim için maçın sonu oldu. Sonrasında net tepki veremedik. Rakibi tebrik ediyoruz. Oyuncularım da düşünsün, birçok oyuncu oynattık, şans verdik" dedi.

 • Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı
  29 Şub Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı

  Tek kişilik oyun için Denizli'nin Pamukkale ilçesine giden ünlü oyuncu Berna Laçin, bir anda rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm oyunlarını iptal eden Laçin acil olarak ameliyata alınacağını belirterek, "Acilen ortaya çıkan ve ne yazık ki benim için ciddi tehlike arz eden ve an itibari ile yürümemin dahi yasaklandığı bir omurilik sorunum nedeni ile çok acil ameliyata girmek zorundayım." dedi.

 • Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı
  29 Şub Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı

  Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilerek kupadan elenen Galatasaray'ın bu mağlubiyetle birlikte iç sahadaki 14 maçlık yenilmezlik serisi de sona erdi. Aslan, son mağlubiyetini 128 gün önce, Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'e karşı almıştı.

 • Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi
  29 Şub Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi

  Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında sahasında VavaCars Fatih Karagümrük'e 2-0 yenildi ve kupaya veda etti.

 • CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok
  29 Şub CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında, "DEM Parti ile CHP arasında ittifak var mı?" sorusuna yanıt verdi. Özel, "Bunu kaç kere söylesin CHP. Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Ne onların bize kayıtsız şartsız desteği söz konusu ne bizim onlara desteğimiz var. DEM'le imza, yazı, protokol yok böyle bir şey. Kandille anlaşmaya çalışanların, resmi heyet yollayanların geçmişte yaptıkları ortada." dedi.

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  29 Şub Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  29 Şub Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.


Advertisement