Bodrum Belediye Başkanı Aras, Öğrencilerle Mandalina Hasadı Yaptı - Son Dakika

Bodrum Belediye Başkanı Aras, Öğrencilerle Mandalina Hasadı Yaptı

24.12.2022 10:51

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bitez Mahallesi Köy İçi Mevkii’nde bulunan Belediye'ye ait yaklaşık 5 dönümlük mandalina bahçesinde ilkokul öğrencileriyle birlikte mandalina hasadı yaptı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bitez Mahallesi Köy İçi Mevkii'nde bulunan Belediye'ye ait yaklaşık 5 dönümlük mandalina bahçesinde ilkokul öğrencileriyle birlikte mandalina hasadı yaptı.

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ve TARKO tarafından 22-27 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleşecek hasat etkinliğine katılan öğrencilere hem Bodrum mandalinasının özellikleri hakkında bilgiler veriliyor hem de doğru hasat yöntemleri anlatılıyor.

Bitez Gülümser Mehmet Danacı İlkokul öğrencilerinin ziyaretiyle başlayan etkinlik, Yakaköy Havva Torun İlkokulu'ndan gelen 65 öğrenci ile devam etti.

Etkinliğe, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz ve TARKO Başkanı Cesur Öncel de katılırken; Başkan Aras, çocuklarla birlikte mandalina hasadı yaptı.

"BELEDİYE VAR OLDUKÇA BU BAHÇELER BAKIMLI BİR ŞEKİLDE KALACAK VE KORUNACAK"

Hasadın ardından konuşan Başkan Aras, 2019 yılında seçildikten sonra bu bahçeye Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü'nün, Cenaze Hizmetleri'nin ve TARKO'nun büyük emekleri olduğunu, hep beraber bahçeyi topladıklarını ve rekolte verir hale getirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Bodrum mandalinası aslında endemik bir tür gibidir. Yerli mandalina dediğimiz kendine has bir aroması olan Bodrum mandalinası bölgemize has bir üründür. Mandalina Birliğimiz mandalinayı gazoz olarak; esanstan lokum, kolonya olarak da kullanabiliyor. Ama şöyle bir durum da var: Bizim yaptığımız değerlendirmede mandalinayı yeşilken kullanabilmemiz gerekiyor. Aynı lime gibi limon gibi aroma verir. Birçok içecekte kullanabilirsiniz. Yani yeşilken eylül ayında bunu yeşil mandalina olarak kullanabilirsiniz. Ki biz bu sene yeşil mandalinaları topladık Bodrum Belediyesi Gıda AŞ'nin kafelerinde kahvenin yanında verdiğimiz suya koyduk, meşrubatlara koyduk ve bir farkındalık yaratmaya çalıştık. Belediye var oldukça bu bahçeler bakımlı bir şekilde kalacak ve korunacak. Vatandaşlara tavsiyemiz, mandalina bahçelerine sahip çıksınlar baksınlar. Bu bir kültürdür, gelecek nesillere kalmalı onlarda bu işi yaşamalı, görmeliler. Elbette bir gün değerini kazanacaktır. Görüyorsunuz dünyada gıda krizleri var, yerinde üretim önem kazandı. Marketlerde, pazar yerlerinde sadece Bodrum mandalinası satılırsa büyük oranda bunu tüketmiş oluruz."

Etkinlik, pazartesi günü Bitez Gülümser Mehmet Danacı Ortaokulu öğrencilerinin ziyaretiyle devam edecek. 27 Aralık Salı günü Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin katılım göstereceği etkinlik, toplamda 800 öğrenciyle sona erecek.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
Hatay'daki Bodrum çadırında depremzedeler iftar açtı Hatay'daki Bodrum çadırında depremzedeler iftar açtı Bodrum'da tefecilik, suç faaliyeti ve kaçakçılık operasyonunda 10 gözaltı Bodrum'da tefecilik, suç faaliyeti ve kaçakçılık operasyonunda 10 gözaltı Çinli İnternet Devi Tencent 2022'nin 4. Çeyreğinde Gelirlerini ve Net Karını Artırdı Çinli İnternet Devi Tencent 2022'nin 4. Çeyreğinde Gelirlerini ve Net Karını Artırdı

Son Dakika Yerel Bodrum Belediye Başkanı Aras, Öğrencilerle Mandalina Hasadı Yaptı - Son Dakika


Advertisement