Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Bolu, Turistlerin ve Futbol Takımlarının Gözdesi Oldu - Son Dakika

Bolu, Turistlerin ve Futbol Takımlarının Gözdesi Oldu

Emin Gürbüz - Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kartalkaya ve doğal güzellikleriyle bilinen Abant Gölü'nün bulunduğu Bolu'yu geçen yıl 517 bin 571 kişi ziyaret etti, tesislerde 150 futbol takımı kamp yaptı.

Bolu, Turistlerin ve Futbol Takımlarının Gözdesi Oldu
04.01.2012 - 12:00,

Emin Gürbüz - Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kartalkaya ve doğal güzellikleriyle bilinen Abant Gölü'nün bulunduğu Bolu'yu geçen yıl 517 bin 571 kişi ziyaret etti, tesislerde 150 futbol takımı kamp yaptı.

Doğa ve kayak turizminin yanı sıra spor turizmiyle ön plana çıkan Bolu'da Spor Toto Süper Lig, Bank Asya 1. Lig ve 2. Lig'den 150 futbol takımı kampa girdi. Erkekler, Ümit Milli, Genç Milli ve Yıldız Milli Basketbol takımları da şampiyonalara Bolu'da hazırlandı.

Bolu Valisi İbrahim Özçimen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin turizm alanında büyük bir atılım yaptığını belirterek, tatil beldelerinin turistlere 365 gün hizmet verdiğini söyledi.

Doğa turizminde Abant, Gölcük ve Yedigöller, kış turizminde Kartalkaya'nın ön plana çıktığını belirten Özçimen, "Kartalkaya'dan kış turizminde 3 ay boyunca yararlanıyoruz. Kartalkaya'yı bütün yıl kullanılabilir hale getirebilir miyiz diye görüşmelerimiz var. Kartalkaya'ya da Arap turistleri çekme amacımız var. Dubai'de mayıs ayında yapılacak turizm fuarında Bolu'yu tanıtacağız" diye konuştu.

Kartalkaya'nın kayak turizminde yüzde 100 doluluk oranına sahip bir merkez olduğunu ifade eden Özçimen, İstanbul ve Ankara'nın yakınında bulunması ve uzun pistlere sahip olmasının bölgeyi avantajlı kıldığını belirtti.

Özçimen, Kartalkaya'dan yaz aylarında da istifade etmek istediklerini belirterek, "Kartalkaya'da takımlar için çalışma yaparsak ilimize gelen takımların sayısının daha da artacağını düşünüyoruz. Kartalkaya, Bolu'dan daha serin bir yer. Rüzgarı önleyerek, futbol sahaları yaparak otellerimizi hizmete açabilir miyiz, bunun düşüncesi içindeyiz ve çalışmalarını yapıyoruz. Bundan sonra otelcilerimizle el ele vererek bu işleri yapmak istiyoruz. Beş yıldızlı bir otelin 3 ay çalışmasını aklım almıyor. Bunun artması ve 12 aya yayılması lazım. Bölgenin 12 ay boyunca canlanması için çeşitli fırsatlar sunmak gerekiyor, futbol sahaları bunlardan biri" dedi.

-"Bolu, deniz dışında tüm turizm dallarını barındıran bir bölge"-

İpek Yolu Turizm Koridoru çalışmaları kapsamında bölgede devre mülkler ve dört yıldızlı otel yapıldığını hatırlatan Özçimen, termal tesislerin bulunduğu alanda beş yıldızlı otel çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade etti.

Sarot Kaplıcaları'nın bulunduğu bölgede 10 bin 600 devre mülk yapıldığına dikkati çeken Özçimen, "Bu yıl bu sayının 20 bine çıkacağı ifade ediliyor. O bölgeye Arap turistlerin gelmesi için Dubai'da 3 bölgede ofisler açıldı. Babas Kaplıcaları bölgesinde de aynısını yapmaya çalışıyoruz. Babas'ta farklı tabii güzellikler var. Buradaki çalışmalar tamamlandıktan sonra Kesenözü Kaplıcaları sırada bekliyor. Termal, sağlık, spor, kayak ve doğa turizmi gibi turizmin deniz dışındaki tüm türlerini barındıran turistik bir kente sahibiz" diye konuştu.

Vali Özçimen, Bolu'nun ziyaretçilere tatil alternatifleri sunduğunu belirterek, yamaç paraşütü, trekking (doğa yürüyüşü) ve foto safarilerle bölgede turizminin gelişmesine katkıda bulunduğunu bildirdi.

Kartalkaya'daki Grand Kartal Otel'in üst yöneticisi Emine Ergül ise Kartalkaya'da 45 kilometre uzunluğunda kayak pistleri bulunduğunu söyledi.

Otelin 23 kilometrelik kayak pisti bulunduğuna dikkati çeken Ergül,

"Pistlerde kayak yapmak istediğinizde yarım gününüzü bu işe harcamanız gerekiyor. Kartalkaya'ya her yıl yaklaşık 100 bin tatilci geliyor. Bu yıl da bu sayının üzerinde ziyaretçi bekliyoruz" dedi.

Arap turistlerin de Bolu'yu çok beğendiğini kaydeden Ergül, "Arap turistler yaz aylarında Bolu'ya daha çok geliyor. Turist potansiyelinin Kartalkaya'ya da çekilmesi için çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında ve yeterli turist sayısına ulaşıldığında otellerin yaz aylarında da hizmete açılmasında sorun olmayacak" diye konuştu.

- BOLU

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Yerel Bolu, Turistlerin ve Futbol Takımlarının Gözdesi Oldu - Son Dakika


Advertisement