CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş."Akp İktidarının Suriye Politikası Ortadoğu Ticaretine Darbe... - Son Dakika
Yerel

CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş."Akp İktidarının Suriye Politikası Ortadoğu Ticaretine Darbe...

CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, "AKP iktidarının Suriye politikasının Ortadoğu ticaretine darbe vurduğunu" öne sürdü.

25.01.2012 16:29

CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, "AKP iktidarının Suriye politikasının Ortadoğu ticaretine darbe vurduğunu" öne sürdü.

Özgümüş, yazılı açıklamasında, Adana Ticaret Odası'na yaptıkları ziyarette CHP'nin, Türkiye-Suriye ticari ilişkilerindeki olumsuzlukların araştırılması için milletvekillerinden oluşan bir heyeti bölgeye gönderdiğini belirtti.

Heyetin Suriye raporunu tamamladığını kaydeden Özgümüş, şunları kaydetti:

"AKP döneminde hazırlanan ihracat stratejisinde en önemli nokta yakın komşularla ticaretti. Bu strateji ve komşularla sıfır sorun politikasının uygulanmasının sonucunda, komşularla ticaret de ciddi biçimde artarken, birden bire Türkiye batının taşeronluğuna ve tetikçiliğine soyunarak tüm komşularıyla siyasi ilişkilerini sıkıntıya sokmuş, özellikle en yakın olduğu devlet başkanının evine gidip yemek yediği, 'Beşar Esad benim kardeşimdir' dediği, karşılıklı vizelerin kaldırıldığı, Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalandığı bir dönemde tehlikeli biçimde Suriye'yle savaş noktasına gelmiştir.

Bunun doğal sonucu olarak da sürekli artış gösteren ticari ilişkilerimiz sekteye uğramış ve birçok sektörde durma noktasına gelmiştir. Bunda sanayicimiz, tüccarımız, esnafımız, nakliyecimiz ve özellikle turizm sektörümüz çok ciddi biçimde zarar görmüştür. AKP iktidarının Suriye politikası Ortadoğu ticaretine darbe vurdu."

Hatay Milletvekili Ali Ediboğlu ise Suriye'nin son yıllarda dış ticaretinde önemli kalem oluşturan ürünleri, yaklaşık 800 kilometrelik sınır komşuluğu bulunan Türkiye'den karşılaması, özellikle bu ülkeyle sınır komşuluğu bulunan Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Kilis ve Mardin kent ekonomilerinde ciddi bir hareketlenme oluşturduğunu belirtti.

Ediboğlu, şunları kaydetti:

"Arap dünyasında yaşanan son gelişmelerin ardından Türkiye'nin Suriye'ye tavır alması ile de bu ilişkilerin tümüyle kesildi. Dünyadaki ticaret potansiyelinin yüzde 95'lik bölümünün komşu ülkeler arasında gerçekleştiğinin bilindiği günümüzde sadece siyasi yaklaşımlar uğruna ekonomiye böylesine bir zarar verilmesini anlamak mümkün değil. Tarihi ve kültürel bağlarımızın yüzyıllardır devam ettiği Suriye ile olan ticaret hacmimizin sıfır noktasına gelmesinden sorumlu olanlar bunun hesabını da vermeye hazır olmalıdır."

(SAR-AG- - ADANA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş.'Akp İktidarının Suriye Politikası Ortadoğu Ticaretine Darbe... - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement