Darende'de Dolu Yağışı, Kayısı Bahçelerine Zarar Verdi - Son Dakika

Darende'de Dolu Yağışı, Kayısı Bahçelerine Zarar Verdi

23.05.2012 18:26
Darende'de Dolu Yağışı, Kayısı Bahçelerine Zarar Verdi

Darende ilçesine bağlı belde ve köylerde etkili olan dolu yağışının kayısı bahçelerine zarar verdiği bildirildi.

Darende ilçesine bağlı belde ve köylerde etkili olan dolu yağışının kayısı bahçelerine zarar verdiği bildirildi.

Ağılbaşı beldesi ile Ozan, Kerimli, Mollauşağı, Karaoğuz ve Yavuzlar köylerindeki kayısı ağaçları dolu yağışlarında zarar gördü. Ağaçlardaki meyvelerin doludan zarar gördüğünü bildiren muhtarların talebi üzerine İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden bir ekip bahçelerde incelemelerde bulundu.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Sönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, zarar bildiriminde bulunan köylerde ekibin hasar tespit çalışması yaptığını söyledi.

Zararın lokal olduğunu belirten Sönmez, hasar tespitlerinin devam ettiğini ve yapılan incelemenin ardından TARSİM kapsamında olan bahçelerin sahiplerinin sigortadan yararlanabileceğini belirtti.

Bu yılki ürün beklentisinin önceki dönemlere oranla çok fazla olduğunu da dile getiren Sönmez, "İlçemizdeki bazı yerlerde gerekli teknik ve zirai bakım mücadelesini yapmayanların ürünlerinde morilya ve çil hastalığı var. Bu az orandadır. Onun dışında şu an için ürünler çok güzel gelişme göstermektedir" dedi.

- MALATYA

YORUMLAR
500
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Darende'de Dolu Yağışı, Kayısı Bahçelerine Zarar Verdi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement