Dedesinin hediye ettiği civcivlerden 221 hayvanlık çiftliğe ulaştı - Son Dakika
Yerel

Dedesinin hediye ettiği civcivlerden 221 hayvanlık çiftliğe ulaştı

Dedesinin hediye ettiği civcivlerden 221 hayvanlık çiftliğe ulaştı Hem öğrencilik yapıyor hem de tarımla uğraşıyor 14 yaşındaki İzzet Han Cabbar; "Onlarla bir arada olmaktan çok mutlu oluyorum" İl Müdürü Yılmaz Erkaya;

11.02.2021 11:16  Güncelleme: 12:42
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dedesinin hediye ettiği civcivlerden 221 hayvanlık çiftliğe ulaştı

Hem öğrencilik yapıyor hem de tarımla uğraşıyor

14 yaşındaki İzzet Han Cabbar; "Onlarla bir arada olmaktan çok mutlu oluyorum"

İl Müdürü Yılmaz Erkaya; "Üretiyor, kendine ve ailene gelir sağlıyorsun"

DENİZLİ - Denizli'nin Tavas ilçesinde yaşayan 14 yaşındaki İzzet Han Cabbar, dedesinin kendisine aldığı civcivleri besleyerek hayvancılık serüvenine başladı. Derslerini aksatmadan kısa sürede kendini geliştiren Cabbar, bugün sahip olduğu 221 hayvanla özenle ilgileniyor.

Tavas ilçesi Solmaz Mahallesinde yaşayan 14 yaşındaki İzzet Han Cabbar, dedesinin hediye olarak aldığı civcivleri besleyerek hayvancılık serüvenine başladı. İzzet Han bir süre sonra çiftçiliğini ailesi ile birlikte geliştirerek bugün 200 adet tavuk, 15 küçükbaş ve 6 büyükbaş hayvan olmak üzere toplamda 221 hayvan ile ilgileniyor. Hayvanları çok sevdiğini anlatan İzzet Han, kazandığı para ile kurbanlık kuzu ve oğlak alımı gerçekleştiriyor daha sonraki dönemde yumurta ve kurbanlık satışından elde ettiği kazançlarla büyükbaş hayvan alımı gerçekleştirdiğini belirtti. İşletmedeki hayvan sayısını kendi gayreti ve ailesinin desteği ile birlikte her geçen gün artırarak büyütmeye devam ediyor.

Genç çiftçinin başarısını Tarım ve Orman Müdürü yerinde inceledi

İzzet Han'ın bu başarısından dolayı İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık ve Tavas İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halil Nas ile Tavas Ziraat Odası Başkanı Süleyman Tozlukoğlu ziyaret etti. Çiftliği gezdiren İzzet Han, her gün sabah erken saatlerde uyandığını ve kahvaltısını yapmadan önce hayvanlarının karnını doyurmak için çalıştığını ardından ise rahatsız olan hayvanı var ise onunla özel olarak ilgilendiğini anlattı.

"Hem okuyor hem tarımla uğraşıyorsun"

Ziyaret ve sohbet esnasında İzzet Han'ın yaptığı çalışmalardan etkilendiğini ifade eden İl Müdürü Yılmaz Erkaya "Sevgili İzzet senin yaptığın çalışmaları duyunca seni birde evinde ziyaret etmek istedik. Maşallah senin burada kuşların, keçilerin koyunların, ineklerin ve tavukların var. Hem okuyor hem tarımla uğraşıyorsun. Üretiyor, kendine ve ailene gelir sağlıyorsun. Yaşıtlarına örnek olduğun için teşekkür ediyorum. Umarım ileride daha iyi yerlere gelerek ülkemiz tarımına büyük katkılar sağlarsın. Biz teşkilat olarak her zaman senin ve bütün üreticilerimizin yanındayız" dedi.

"Onlarla bir arada olmaktan çok mutlu oluyorum"

14 yaşındaki İzzet Han Cabbar, büyükler gibi ailesi ile birlikte ilgilendiği çiftliğini ve yaptığı işleri anlattı. İzzet Han, "Sabah kalktığımda severek uyanıyorum, yüzümü yıkadıktan sonra hemen hayvanlarım ile ilgilenir, kendim yemeğimi yemeden önce onların yemlerini veririm. Sularını doldurduktan sonra vitaminlerini, ilaçlarını veriyorum. Hasta olan var ise onu ayırır bir hafta özel olarak bakarım. Kuşlarım, tavuklarım ve küçükbaş hayvanlarım var, sabah yemlerini arpasını buğdayını veririm. Suları eğer buz tutmuş ise sıcak su takviye ediyorum. Onlarla bir arada olmaktan çok mutlu oluyorum. Yaşıtlarıma da tavsiye ederim. Bu çok gurur verici bir duygu" diye konuştu.

"Umut'a annesi bakmadığı için evimde biberon ile besledim"

İzzet Han, küçükbaş hayvanları ile ilgilenirken Umut isimli kuzusuna annesi bakmadığı için nasıl ilgilendiği söyleyerek, "Umut'a annesi bakmadığı için evimde biberon ile besledim. Bezini takıp, oynadı koşturturdu. Bir zamanlar yürüyemiyordu ama onu da jimnastik yaparak ayağa kaldırmaya başardım. Hem annesi hem de babası oldum birbirimizi çok seviyoruz, oda bana gayet alıştı. Keşke yaşıtlarım benim yaşadığım hayatı yaşayabilseler, burada hayvanlarım ile yaşamaktan mutluyum" ifadelerini kullandı.

Dedesinin hediye ettiği civcivlerden 221 hayvanlık çiftliğe ulaştı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Dedesinin hediye ettiği civcivlerden 221 hayvanlık çiftliğe ulaştı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • YSK'ya yerel seçim itirazları için son başvuru bugün
  10 Nis YSK'ya yerel seçim itirazları için son başvuru bugün

  31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerle ilgili il seçim kurullarının kararlarına itiraz için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bugün saat 17.00'ye kadar başvuru yapılabilecek. İl seçim kurullarının kararlarına olağanüstü itiraz için ise son tarih 14 Nisan Pazar günü saat 17.00'ye kadar.

 • Çin Jiamusi Hanjiang Festivali: Nehre Dua ve Bereket
  10 Nis Çin Jiamusi Hanjiang Festivali: Nehre Dua ve Bereket

  Çin'in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinin Jiamusi kentinde, 2024 Çin Jiamusi Hanjiang Festivali başladı. Festivalde, yerel halkın nehre bağırarak yeni yılın bereketi ve iyi balık hasadı için dua ettiği eski bir gelenek olan 'Hanjiang' ritüeli gerçekleştiriliyor. Ayrıca festivalde Şaman dansları, hikaye anlatıcılığı ve diğer performanslar da sergileniyor. Hanjiang Festivali, balıkçı ve avcı toplulukları tarafından kutlanan geleneksel bir kutsama törenidir.

 • DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il
  10 Nis DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il

  CHP'nin yıllar sonra birinci parti olarak sandıktan çıktığı 31 Mart yerel seçimlerinin yankıları sürüyor. Haritanın kırmızıya boyandığı seçimde DEM Parti'nin en düşük oy aldığı iller de belli oldu. DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il: Yozgat, Sivas, Tokat, Gümüşhane, Ordu, Samsun, Kütahya, Amasya, Sinop ve Kırıkkale.

 • Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı
  10 Nis Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hatay'a ziyaret gerçekleştirerek Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı. Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk'ü tebrik etti ve Hatay'ın hızlı bir şekilde yaralarını saracağını söyledi.

 • Düzce'de 4. dönemini kazanan Hanife Gür, mahalle sakinlerinin takdirini kazanıyor
  10 Nis Düzce'de 4. dönemini kazanan Hanife Gür, mahalle sakinlerinin takdirini kazanıyor

  Düzce'de yaşadığı mahalle sakinlerinin ısrarlarıyla 15 yıl önce adaylığını koyduğu muhtarlığı 4. döneminde de kazanan 63 yaşındaki Hanife Gür, hizmet azmi ve her yaştan insanla kurduğu muhabbetle örnek yöneticilik sergiliyor. Gür, semt pazarı ve kadınlar için el emeği pazarının kurulması, lise ve üniversite öğrencileri için kursların açılması, oyun parkı ve spor sahalarının yapımı gibi sosyal, ekonomik, sağlık ve eğitim alanlarında hizmetlerin getirilmesi çabalarıyla mahalle sakinlerinin takdirini ve sevgisini kazandı.

 • CHP Çanakkale İl Teşkilatı Bayramlaşma Programında Buluştu
  10 Nis CHP Çanakkale İl Teşkilatı Bayramlaşma Programında Buluştu

  CHP Çanakkale İl Teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlediği bayramlaşma programında partililer ve vatandaşlarla bir araya geldi. Programda konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, tüm vatandaşların bayramını kutladı ve değişimin gücüyle ayağa kalkan CHP'nin Türkiye'de de ayağa kalkacağını belirtti. Programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz ve Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun da katıldı.

 • Çin, turizmi teşvik etmek için kampanya başlatacak
  10 Nis Çin, turizmi teşvik etmek için kampanya başlatacak

  Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmi teşvik etmek amacıyla Mayıs ayında ülke genelinde bir ay sürecek bir kampanya başlatacağını duyurdu. Kampanya, turizm sektörünün gelişimini artırmayı, çevre dostu turizmi yaygınlaştırmayı ve kültürel gelişimi turizmle bütünleştirmeyi hedefliyor. Bakanlık, altı şehri turistik niteliklerini vurgulamak için seçecek ve yerel yönetimlere tercihli uygulamalar benimsemeleri çağrısında bulunacak. Ayrıca, yerel turizm departmanları turistik cazibe merkezlerini tanıtmak ve canlı yayın gösterileri düzenlemek için sosyal medya platformlarıyla işbirliği yapacak.

 • Emekliye neden zam yapılmadı? Bakan Şimşek
  10 Nis Emekliye neden zam yapılmadı? Bakan Şimşek "İzin veremezdik" diyerek nedenini anlattı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti MYK'sında emeklilere neden zam yapılmadığını anlattı. Şimşek "Bunu yapmak için Türkiye'nin yurtdışından yüzde 50'den fazla faizle borçlanması gerekecekti" dedi.

 • Yargıtay, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul etti
  10 Nis Yargıtay, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul etti

  Yargıtay 11. Ceza Dairesi, kendisini 'Kamu Güvenliği Teşkilatı İstihbarat Daire Başkanı' olarak tanıtan kişiden birden fazla kez para alan sanığa verilen 5 ay hapis cezasını, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul ederek bozdu. Daire, aynı suçun farklı gerekçelerle ve farklı zamanlarda birden fazla kez işlendiğini belirterek daha ağır cezanın uygulanması gerektiğine hükmetti.

 • Özgür Özel'in Yurt Dışı Temasları... Şule Erten Bucak:
  10 Nis Özgür Özel'in Yurt Dışı Temasları... Şule Erten Bucak: "Seçimlerden Sonra Genel Başkan'a Büyük Bir İlgi Olduğunu Gördük"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yurt dışı temaslarında yer alan eski CHP Genel Sekreter Yardımcısı Şule Erten Bucak, Özel’in Romanya programına ilişkin, “PES Genel Sekreteri Filibeck açılış konuşmasında, ‘Aramızda Almanya Şansölyesi Scholz ve seçimlerden zaferle çıkmış olan CHP Genel Başkanı Özel de var’ dediği anda -sanıyorum 5 bin kişilik bir salondu- büyük bir alkış koptu. Genel Başkan ayağa kalktı, hepsini selamladı. Bunun üzerine Scholz da ayağa kalkıp Genel Başkanın yanına gelip öperek onu kutladı. Bu toplantı çok başarılı bir şekilde geçti. Seçimlerden sonra Genel Başkana büyük bir ilgi olduğunu gördük” dedi. Erten Bucak, ayrıca Sosyalist Enternasyonal’ın ilk Yerel Yönetimler Komitesi Toplantısı’nın Türkiye'de yapılacağını bildirdi.

 • İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ramazan Bayramı'nı kutladı
  10 Nis İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ramazan Bayramı'nı kutladı

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ramazan Bayramı'nı kutlayarak, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Halkın düzeni değiştirmek istediğini gösterdik
  10 Nis Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Halkın düzeni değiştirmek istediğini gösterdik

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yerel seçimlerde halkın düzeni değiştirmek istediğini net bir şekilde gösterdiğini belirtti. Seçer, toplumun farklı kesimlerinin sorunlarının hesabının sandıkta görüldüğünü ifade etti.


Advertisement