Egafed Başkanı Ceylan'dan 2011 Değerlendirmesi - Son Dakika
Yerel

Egafed Başkanı Ceylan'dan 2011 Değerlendirmesi

Egafed Başkanı Ceylan\'dan 2011 Değerlendirmesi

Ege ve Akdeniz Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu (EGAFED) Başkanı Efkan Ceylan, ekonomik anlamda 2011 yılının genel anlamda olumlu geçtiğini belirtti.

09.01.2012 15:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ege ve Akdeniz Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu (EGAFED) Başkanı Efkan Ceylan, ekonomik anlamda 2011 yılının genel anlamda olumlu geçtiğini belirtti.

Ege ve Akdeniz Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu (EGAFED) 80. Yönetim Kurulu Toplantısı'nı Aydın'da, Aydın Genç İş Adamları'nın (AYGİAD) ev sahipliğinde yaptı. Anemon Otel'de gerçekleşen yönetim kurulu toplantısına EGAFED Yönetim Kurulu Başkanı Efkan Ceylan, federasyon yönetim kurulu üyeleri, AYGİAD Başkanı Ufuk Devrim, ve AYGİAD yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda EGAFED Başkanı Efkan Ceylan 2011 yılının ekonomi değerlendirmesini yaptı. Ceylan; " İhracat, işsizlik, enflasyon, bütçe gibi makroekonomik göstergeler 2011 yılında genel olarak olumlu bir seyir izlemiştir" dedi. 2011 yılı boyunca devam eden Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki siyasi olaylar ve gelişmeler, Avrupa ülkelerinin borç sorunu, yine bazı Avrupa ülkelerindeki siyasi belirsizlikler; Türkiye'yi de etkilediğini söyleyen EGAFED Başkanı Efkan Ceylan, bu etkilerin 2012 yılında da devam edeceğini belirtti.

Genel olarak Amerika ve Avrupa merkezli küresel aktörler 2011 yılında yatay bir seyir izlediklerini, bu karşılık gelişmekte olan ülkelerin ise küresel ekonomide ağırlıklarını hissettirmeye başladıklarını belirten EGAFED Başkanı Efkan Ceylan; "Türk ekonomisi ise Çin'den sonra en hızlı büyüyen ekonomi olurken, rekor düzeylere ulaşan cari açık sorunumuz 2011 yılında da ekonomimizin yumuşak karnı olmaya devam etmiştir. Merkez Bankası'nın 2011 yılının ilk 10 aylık verilerine göre; cari açığımız 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 94 artarak, 65 milyar dolara ulaşmıştır. İhracat, işsizlik, enflasyon, bütçe gibi makroekonomik göstergeler 2011 yılında genel olarak olumlu bir seyir izlemiştir. İhracattaki istikrarlı artış, işsizlik oranındaki azalma, sanayi üretiminde devam eden pozitif yükselme ülke ekonomimiz adına sevindiricidir" dedi.

"UMUT VEREN RAKAMLAR YETERLİ DEĞİL"

Türkiye ekonomisi için umut veren bu rakamlar ve gelişmelerin yeterli olmadığını belirten EGAFED Başkanı Efkan Ceylan; "Küresel kriz riskine karşı dünya ülkelerinin hepsi kendi imkanlarıyla tedbir alma yarışına girmişlerdir. Yaşadığımız dünyada hiçbir ülkenin sorunu artık diğer ülkelerin sorunlarından bağımsız değildir. Yunanistan, İtalya ve İspanya ekonomilerini düze çıkarmak için Avrupa Birliği adeta seferber olmuştur. Yani artık "bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" anlayışı, yaşadığımız küresel dünyada hiçbir anlam ifade etmemektedir" dedi.

"Türkiye, 75 milyonluk nüfusu ve coğrafi konumuyla; küresel dünyanın etkisi dışında kalamaz" diyen Efkan Ceylan; " İran, Suriye, Irak gibi müdahaleye açık ve istikrarsız bir bölgenin huzurunun anahtarı Türkiye'dir. Türkiye'nin bu bölgede güçlü olmaktan başka bir şansı yoktur. Bu gücün kaynağı da istikrarlı, gelişen ve güven veren bir ekonomidir. İktisadi anlamda güçlü bir Türkiye'nin demokrasisi de güçlü olacaktır. Güçlü ekonomi, güçlü demokrasi ve güçlü Türkiye hedefi için ülkemizin bütün şartları seferber edilmelidir" dedi.

"İŞ ADAMLARININ ÖNÜ AÇILMALI"

İşadamları olarak ekonomideki en küçük bir olumsuzluğu fazlasıyla hissettiklerini belirten Efkan Ceylan, iş adamlarının yatırımlar ve girişimcilik açısında önlerinin açılması gerektiğini dile getirdi. EGAFED Başkanı Efkan Ceylan değerlendirmesinde; "Türkiye'nin en fazla risk alan, sorumluluk alan, elini taşın altına koyan grubunu bizler oluşturuyoruz. Vergi veriyoruz, istihdam yaratıyoruz, üretiyoruz ve tüm bunları yaparken ülkemize katma değer sağlıyoruz. O halde iş dünyası olarak bizlerin önünü açacak, girişimlerimizi kolaylaştıracak, daha fazla üretmemizi sağlayacak bir ekonomi bakışını fazlasıyla hak ediyoruz. TÜGİK, EGAFED ve GİAD gibi birçok sivil toplum kuruluşumuzla birlikte, Türkiye'ye hizmet etmeye, gençlerimize model olmaya, girişimcilerimize moral vermeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu. - AYDIN

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Egafed Başkanı Ceylan'dan 2011 Değerlendirmesi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement