Hkü'de Rehber Öğretmenler Biraraya Geldi - Son Dakika

Hkü'de Rehber Öğretmenler Biraraya Geldi

17.11.2015 17:30
Hkü'de Rehber Öğretmenler Biraraya Geldi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Eğitim Fakültesi (EF) ve Gaziantep Şahinbey Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından “21. Yüzyıl Yaşam Becerileri Kazandırmada Rehber Öğretmenlerinin Rolü” semineri düzenlendi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Eğitim Fakültesi (EF) ve Gaziantep Şahinbey Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından "21. Yüzyıl Yaşam Becerileri Kazandırmada Rehber Öğretmenlerinin Rolü" semineri düzenlendi.

HKÜ, Kongre ve Kültür Merkezi'nde 17 Ekim tarihinde gerçekleştirilen "21. Yüzyıl Yaşam Becerileri Kazandırmada Rehber Öğretmenlerinin Rolü" Semineri rehber öğretmenler tarafından büyük bir ilgi ve beğeniyle dinlendi.

"21. Yüzyıl Yaşam Becerileri Kazandırmada Rehber Öğretmenlerinin Rolü" ile ilgili önemli ipuçlarını gündelik hayattan yaşanmış birçok örnek ile anlatan HKÜ Akademisyenleri, öğretmenlerle karşılıklı iletişim kurarak, hayatları boyunca yararlı olacak önemli bilgiler verdi.

Seminerde, kariyer danışmanlığında 21. Y.Y. becerilerinde dikkat edilmesi gereken kurallar, kariyer gelişimi, becerileri, öğrenme ve yenilenme becerileri, bilgi-medya ve teknoloji becerileri, yaşam ve meslek becerileri gibi konularda bilgiler verildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Özbay ve HKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şener Büyüköztürk'ten sonra Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz bir sunum gerçekleştirdi. Rektör Yılmaz "Sizlerin yapmış olduğu görev çok önemli bir görevdir. Ben bu görevi liderlik olarak tanımlıyorum. HKÜ'nün lider bir kurum olmasıyla gibi bir vizyonumuz var. Bununla ilgili birçok projeler geliştiriyoruz. "3. Nesil Yenilikçi ve Girişimci Bir Üniversite" olarak kendimizi tarif ediyoruz. Bir üniversite çok köklü bir üniversite olabilir ama yeni nesil üniversite değilse, aday öğrencilerine arzu ettiği eğitimi verme şansı olmayabilir. Ancak bizim üniversitemiz 3.nesil bir üniversite ve gençlere birçok hizmeti aynı anda sunabilen ve onların talep ettiği eğitimi verebilen bir üniversitedir. Ayrıca günümüzde gerçek anlamda yeni nesil olan üniversitelerde daha pro-aktif bir eğitim artık mevcut" dedi.

İnovasyon ve yeni fikirlere her zaman açık olduklarını belirten Yılmaz, "Lider, mensubu olduğu topluma yarar sağlayacak değişimi yönetmek için sorumluluk, sezgi, zeka ve bilgiye dayalı karar ve uygulamaları hayata geçiren kişidir. Lider, elindeki gücü kullanarak kapasitesine bağlı çevresini etkileyen kişidir. Lider, gerektiğinde aldığı zor kararların ve sonuçlarının ardında durmasını bilir" diye konuştu.

Kariyer danışmanlığında bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Hasan Eşici ise, "21. yüzyıl becerileri ancak, üniversite çağına gelmiş olan Z kuşağının, dijital öğrenme ortamlarını artırmak, iş dünyasının yeni kuşak çalışan beklentilerini iyi okumak, oluşturulmakta olan çok boyutlu görevlere iyi hazırlamak ve okul dışı etkinliklere olabildiğince zaman ayrılabilmesini sağlayabilmekle gelişir. Öğrenme ve yenilenme becerileri, ilk olarak çalışma hayatında başlamaktadır. Yenilenme ancak ve ancak, diğerlerinin işine yarayacak yeni fikirler geliştirmek, uygulamak ve anlatmak, yeni ve farklı bakış açılarına açık ve uyumlu olmak, yeniliğin geliştiği alanlarda fikirlerle somut ve yararlı yardımlarda bulunmakla devam etmektedir" dedi.

Seminer sonunda Şahinbey RAM Müdürü Eşref Birişik HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz'a çiçek takdim etti. - GAZİANTEP

Hkü'de Rehber Öğretmenler Biraraya Geldi
Hkü'de Rehber Öğretmenler Biraraya Geldi
Hkü'de Rehber Öğretmenler Biraraya Geldi

YORUMLAR
500
Gaziantep'te bıçaklı kavga: 1 ölü, 3 gözaltı Gaziantep'te bıçaklı kavga: 1 ölü, 3 gözaltı Gaziantep'teki cinayete ilişkin bir zanlı tutuklandı Gaziantep'teki cinayete ilişkin bir zanlı tutuklandı Gaziantep'te 2 kişinin öldüğü silahlı kavgaya ilişkin bir zanlı tutuklandı Gaziantep'te 2 kişinin öldüğü silahlı kavgaya ilişkin bir zanlı tutuklandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Hkü'de Rehber Öğretmenler Biraraya Geldi - Son Dakika


Advertisement