Kars Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda Meslek Edinme Kurslarının Açılışı Yapıldı - Son Dakika
Yerel

Kars Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda Meslek Edinme Kurslarının Açılışı Yapıldı

Kars Açık Ceza İnfaz Kurumu\'nda Meslek Edinme Kurslarının Açılışı Yapıldı

Kars Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda tadilatı tamamlanan Sosyal Yaşam Alanı Binası'nın ve meslek edindirme kurslarının açılışı yapıldı."Ceza infaz kurumunda sadece hükümlülerin cezalandırılması değil, aynı zamanda meslek öğrenerek topluma kazandırılmalarının temin edildiğini, bunun hükümlülerin geleceği açısından çok önemlidir" dedi.

04.01.2012 13:00

Kars Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda tadilatı tamamlanan Sosyal Yaşam Alanı Binası'nın ve meslek edindirme kurslarının açılışı yapıldı.

Törene katılan Kars Valisi Vali Ahmet Kara, burada yaptığı konuşmada;

"Ceza infaz kurumunda sadece hükümlülerin cezalandırılması değil, aynı zamanda meslek öğrenerek topluma kazandırılmalarının temin edildiğini, bunun hükümlülerin geleceği açısından çok önemlidir" dedi.

Emeği geçenlere teşekkür eden Vali Ahmet Kara, daha sonra Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mahmut Okumuş'tan kurum hakkında bilgi aldı.

Mahmut Okumuş, Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda şu an itibariyle yaklaşık olarak 700 dönem arazi üzerine kurulmuş olup 59 hükümlüyü misafir ettiklerini belirterek, "Açık ceza infaz kurumu tarafından tadilatı yapılan sosyal yaşam alanında, sinema salonu, berber salonu, terzi, bilgisayar odası, mescit, kütüphane ve ziyaretçi salonu bulunmaktadır. Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda ayrıca hükümlülerin yeniden suç işlemelerini önlemek, onları topluma kazandırmak ve tahliye olduklarında topluma uyumlarını sağlamak için iş ve meslek edindirme kursları verilmektedir. Hükümlüler için bilgisayar, berberlik, boyacılık dallarında üç adet iş ve meslek edindirme kursları açılmış olup bu kurslardan 45 hükümlü faydalanmaktadır. Hükümlüler burada hem meslek öğrenmekte hem de sigortaları yatırılarak günlük olarak ta ücret almaktadırlar. Bu kursların toplam maliyeti ise 45.000 TL dir. Besicilik faaliyeti olarak ceza infaz kurumuna bugün itibarı ile 21 adet büyükbaş hayvan alınmış olup, bu sayı iki yüz'e tamamlanacaktır. Tam kapasite ile çalışıldığında Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan tüm ceza infaz kurumları ile ilimizde bulunan resmi kurumların et ihtiyacının karşılanması planlanmaktadır" diye konuştu.

Kars Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Köylü de, 2012 yılının Kars'ta adalet hizmetleri açısından atılım yılı olacağını kaydetti.

Başsavcı Mustafa Köylü, özetle şunları söyledi:

"Yeni Adliye Sarayı ihalesi yapıldı. Temel atma törenini de önümüzdeki bahar aylarında yapmayı planlamaktayız. Yeni Kapalı Ceza İnfaz Kurumu için de Adalet Bakanlığı tarafından Ocak ayında ihale yapılacak ve temel atma töreninin önümüzdeki ilkbahar aylarına yetiştirilmeye çalışılacak. Yeni cezaevi 700 kişilik 'T' tipi modern bir bina olacak. Cezaevini Ani yolunun 5. Kilometresinde bulunan Adalet Bakanlığına tahsis edilmiş arsa üzerine yapacağız. Bu hizmetlerle birlikte 2012 yılının Kars Adalet Hizmetlerinin insana yakışır, çağdaş ve uluslararası standartta verilmesi açısından atılım yılı olacaktır."

Yapılan törene Vali Ahmet Kara, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Köylü, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Uçar, İl Emniyet Müdürü Ercan Çakmak, Kars Adliyesi Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile bazı kurum amirleri katıldı. - KARS

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kars Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda Meslek Edinme Kurslarının Açılışı Yapıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement