Keçiören'de Osmangazi Mahalle Konağı Açıldı - Son Dakika

Keçiören'de Osmangazi Mahalle Konağı Açıldı

01.07.2013 11:50
Keçiören'de Osmangazi Mahalle Konağı Açıldı

Mahalle kültürünü ayakta tutmak amacıyla, Keçiörenliler için Osmangazi Mahalle Konağı hizmetine açıldı.

Mahalle kültürünü ayakta tutmayı amaçlayan, insanların ortak paylaşımlarını artırmayı hedefleyen mahalle konaklarına bir yenisi daha eklendi. Osmangazi Mahalle Konağı, törenle Keçiörenliler'in hizmetine açıldı.

Törene, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Çankırı Kalfat Belediye Başkanı Mustafa Bal, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Vekili Muhammed Akar ve bazı Belediye Meclis Üyeleri de katıldı. Mahalle Konağı'nın yapımından dolayı Başkan Ak'a şükranlarını sunan Osmangazi Mahallesi Muhtarı Mustafa Binbir, "Sayın Başkanımıza mahallemize yaptığı diğer tüm hizmetler için de huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum" dedi. Kalfat Belediye Başkanı Bal ise, kendisinin de Osmangazi Mahallesi sakinleri arasında yer aldığına dikkat çekerek, "Böyle güzel bir mekanı bahşeden saygıdeğer Belediye Başkanımız Mustafa Ak ve emeği geçen tüm çalışanlara çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

HER KONAK SOSYAL BİR ALAN

Mahalle konaklarının köylerde de bulunduğunu ve sosyal-kültürel merkezler gibi çalıştığını ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Biz de bu mahalle konaklarının sosyal birer alan haline gelmelerini, vatandaşların oradan hizmet almalarını, ama aynı zamanda iyi günlerinde kötü günlerinde orada buluşmalarını istedik" dedi. Keçiören'de 5 ayrı mahalle konağı inşa ettiklerini hatırlatan Başkan Ak, "Bu konaklar çok amaçlı olarak kullanılıyor. İçerisinde taziyeler, nişanlar, kınalar yapılabildiği gibi eğitim amaçlı seminerler, paneller de yapılabiliyor. Gerek çocuklarımızın, gerek hanımlarımızın, gerekse beylerin yararlı bilgileri alabildiği bir programlar dizisi de olacak burada. Dolayısıyla çok amaçlı bir yerin sahibi olmuş oldunuz. Böylece bu mahallemize de bir sosyal alan kazandırılmış oldu. Ben mahallemize, bölgemize burada bulunan herkese hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.

"KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRMELİYİZ"

Kalfat Belediye Başkanı'na açılışa katıldığı için teşekkür eden Başkan Ak, şehir hayatının zorluklarına da değinirken, birçok insanın kalabalık içinde yalnız yaşamaya mahkum olduğunu söyledi. Bazı apartmanlardaki insanların komşularını bile tanımadığını belirten Başkan Ak sözlerini şöyle sürdürdü: "Şehir hayatını kolaylaştırmanın yolu birbirimizi tanımak, birbirimizle komşuluk hukukunu geliştirmek, onlara sahip çıkmak, onlarla beraber olmaktır. İşte bu mekanlar sizleri biraraya getirecek, tanıştıracak, belki de beraber bazı işleri yapmanıza vesile olacak yerlerdir aynı zamanda. Hepimizin birbirine ihtiyacı vardır. Peygamberimiz komşu hakkını 'neredeyse mirasçı olunacak kadar' önemsemiştir. Mahalle de işte bu kadar önemlidir. Biz şimdi sokağımızda, binamızda komşumuz kimlerse bunları bilmemiz lazım. Biz bu komşuluk ilişkilerini geliştirmeye gayret gösteriyoruz."

"HEDEF 15 BİN ÖĞRENCİ"

Keçiören Belediyesi'nin KEDEM projesi kapsamında ilçe genelindeki 10 bin öğrenciye hem ücretsiz ders verdiğini hem de sosyal faaliyetlere katılım imkanı tanıdığını anlatan Mustafa Ak, "Ankara'nın, belki de Türkiye'nin en büyük yaz okulunu yapıyoruz. Bu dönem içerisinde 10-15 bin öğrenciyi hedefliyoruz. 21 ayrı spor branşında eğitim veriyoruz. Bunun yanında kendilerini geliştirecek, özgüvenlerini artıracak, dini ve ahlaki bilgilerini pekiştirecek olan kursları da açıyoruz" bilgisini paylaştı.

Osmangazi Mahalle Muhtarlığı'nı da Mahalle Konağı'nın içine taşıdıklarını kaydeden Başkan Ak, "Muhtar hem kendi işini yapacak hem de buradaki olayları organize edecek. Muhtarımıza da yeni mekanı hayırlı olsun. Zabıta karakolumuzu da buraya koyduk. Karakolumuz da sadece bu mahalleye değil, bütün bölgeye hizmet eden bir karakol haline gelmiş durumda. Gayet nezih bir bina oldu. Bugün burasının da açılışını yapmış oluyoruz" dedi.

"HİZMETKAR BİZİZ, MİLLET DEĞİL"

Osmangazi Mahallesi'ndeki pazar yerini de yenilediklerini ve burayı Zümrüt Yaşam Alanı haline getireceklerini ifade eden Başkan Ak, "Zümrüt Yaşam Alanları içinde kurslarımızın yapıldığı derslikler, düğünlerimizin yapılabildiği salonlar var. Şu ana kadar 4 tane yaptık. 19 Mayıs ve Ayvalı mahallelerinde açtık. Çaldıran Mahallesindeki yakında bitecek, Bademlik Mahallemizde de inşaata başladık, devam ediyor. Burada da inşallah aynı şeyi gerçekleştirmek arzusu içindeyiz. Onun da planlarını yapıyoruz. Biz size hizmet için buradayız. Biz sizin hizmetkarınızız. Başbakanımız ne diyordu 'Biz milletin hizmetkarıyız, millet bizim hizmetkarımız değil.' Hizmeti Allah için yapıyoruz. Halka hizmeti Hakk'a hizmet gibi gören bir anlayıştayız" diye konuştu.

"DÖRT DÖRTLÜK BİR PARK GELİYOR"

Başkan Ak, Osmangazi'de Keçiören'in en büyük parkını da yaptıklarını belirterek, "Osmangazi Parkı'nın çimlendirme çalışmaları tamamlandı. İnşallah yakında orasının da hizmete açılmasını hep beraber gerçekleştireceğiz. Çok güzel bir park oldu, içerisinde akan şelalesiyle, alanlarıyla, antik tiyatrosuyla dört dörtlük bir park oldu. Onu da sizlerin hizmetine sunacağız" dedi. Ufuktepe'de de 15 dönümlük bir alana park yapıldığını, ayrıca bölgeye Yonca Yaşam Merkezi de inşa edeceklerini söyleyen Başkan Ak, "Hanımlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız, yaşlılarımız için ayrı bir merkez olacak. Yaşlı deyince kızıyorlar, güngörmüşler diyelim, güngörmüş delikanlılar" esprisiyle sözlerini tamamladı. Konuşmaların ardından Mahalle Konağı dualarla açıldı. - ANKARA

YORUMLAR
500
Uludağ'ın eteklerinde çıkan yangın büyümeden söndürüldü Uludağ'ın eteklerinde çıkan yangın büyümeden söndürüldü Uludağ'ın eteklerinde korkutan yangın Uludağ'ın eteklerinde korkutan yangın Osmangazi'den şehre yeni kültür hazineleri Osmangazi'den şehre yeni kültür hazineleri
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Keçiören'de Osmangazi Mahalle Konağı Açıldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement